Fontos feladat a népek közti érzelmi, kulturális, emberi megbékélés előmozdítása

A szentszéki diplomáciának sajátos küldetése a katolikus egyházon belüli konfliktusok rendezése, valamint az eltérő felekezetű keresztények kapcsolatainak javítása. Mivel olykor ezeknek a kapcsolatoknak is etnikai hátterük van, az Apostoli Szentszék ez irányú szolgálata jelentősen hozzájárulhat egy-egy ország vagy régió belső békéjének előmozdításához – mondta Erdő Péter bíboros Az Interkulturális és vallási különbségek a jelenkori konfliktusokban című, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott konferencián.

kdnp.hu
Forrás: MTI

A szentszéki diplomáciának sajátos küldetése a katolikus egyházon belüli konfliktusok rendezése, valamint az eltérő felekezetű keresztények kapcsolatainak javítása. Mivel olykor ezeknek a kapcsolatoknak is etnikai hátterük van, az Apostoli Szentszék ez irányú szolgálata jelentősen hozzájárulhat egy-egy ország vagy régió belső békéjének előmozdításához – mondta Erdő Péter bíboros Az Interkulturális és vallási különbségek a jelenkori konfliktusokban című, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott konferencián.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke megnyitó előadásában az Apostoli Szentszék diplomáciájáról és a nemzetközi konfliktusok kezeléséről beszélt, először is az egyházi és humanitárius konfliktusokról.

Kiemelte: a pápa egyházon belüli küldetésével függ össze az is, hogy a szentszéki diplomácia rendszeresen fellép az üldözött vagy diszkriminált katolikusok és más keresztények érdekében. Hozzátette ugyanakkor, hogy a puszta nyilatkozatok általában nem elég hatékonyak, ezért fordul a katolikus egyházfő személyesen is a világ vezetőihez, akiknek eszközeik vannak egy-egy erőszakhullám megfékezésére.

Néha a konfliktus humanitárius katasztrófahelyzetből alakul ki - ismertette a bíboros, felidézve a 2010-es haiti földrengést, amikor a segélyszállítmányok nem a rászorulókhoz, hanem fegyveres bandák kezére jutottak.

A társadalmi és polgárháborús jellegű konfliktusokról szólva Erdő Péter kiemelte: a szentszéki diplomácia együttműködésre törekszik az államokkal az esetleges nézeteltérések megelőzése és orvoslása érdekében.

 A bíboros elmondta, hogy nem kifejezetten a szentszéki diplomáciai testület, inkább az Apostoli Szentszék más szervei járulnak hozzá a kommunizmus megszűnése után a közép-kelet-európai országok megbékéléséhez. A kommunizmus egyházüldözése vértanúinak boldoggá és szentté avatása jelentős segítség ezeknek a társadalmaknak a múlt szenvedéseit feldolgozó gyászmunkájához. 

Erdő Péter kiemelte: Közép-Kelet-Európában fontos feladat a népek közti érzelmi, kulturális, emberi megbékélés előmozdítása is. Ezt a folyamatot segítheti adott esetben a nemzetiségi közösségek anyanyelvi lelkipásztori gondozása vagy a püspöki konferenciák közötti megbékélési nyilatkozatok ünnepélyes aláírása. Az első ilyen lépés még az 1970-es években történt a lengyel és a német püspöki konferencia között. Ezt a példát követték mások is, 2006-ban például a magyar és a szlovák püspöki kar vezetői írtak alá ilyen nyilatkozatot. 

A bíboros végül a szentszéki diplomáciának az államok közötti konfliktusok megoldásáért és a nemzetközi szervezetekben végzett munkájáról beszélt. Kiemelte, az Apostoli Szentszék sikeres közvetítő szerepet játszott például az argentin-chilei határvitában, vagy a szíriai polgárháborúba való formális külföldi beavatkozás megakadályozása terén, amikor Ferenc pápa világméretű imaakciót hirdetett a bombázások elkerülésére 2013 szeptemberében. Részt vett Kuba és az Egyesült Államok közeledésének elősegítésében is: 2014 októberében mindkét ország küldöttségét fogadták a Vatikánban, hogy ezzel is elősegítsék a konstruktív párbeszédet.  

Varga Zs. András alkotmánybíró, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dékánja előadásában arról beszélt, hogy a vallás az alkotmányosság védelmét élvezi, és ha ezt megtagadjuk, akkor magát az alkotmányosságot tagadjuk meg. Bár úgy tűnhet - hangsúlyozta -, hogy létezik nemzet közös transzcendens, vallási élmény nélkül is, a tapasztalat mást mutat.   

A dékán kitért arra is, hogy a mai alkotmányosság-felfogás kifejezetten keresztény hátterű. Kiemelte a személyi méltóság, szolidaritás, szubszidiaritás triászt, amely közlése szerint a katolikus társadalmi tanítás három alappillére, és onnan terjedt át a világi gondolkodásba.   

Varga Zs. András hangsúlyozta, hogy az állam és egyház közötti viszony meghatározása is magából az evangéliumból származik, filozófiai levezetése pedig az ókeresztény kor apologetikájában jelenik meg. Hozzátette: a görög filozófia és a római jog, amelyet Európa a 15. századtól kezdődően újra felfedezett magának, sem a semmiből került elő, hanem a kereszténység hordozta, a filozófus és jogász egyházatyák írásai, illetve a kifejlődő kánonjog által.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!