Kitartással elért eredmény

Április 12-én, a KDNP elnökségi ülésének bevezetőjeként családias hangulatú ünnepségen adták át dr. Pethő Szilveszter gyermekeinek a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést. A posztumusz díjjal a professzor emeritust a magyar bányászatban végzett nemzetközileg is kiemelkedő kutató-fejlesztő tevékenységéért, valamint a felsőoktatásban eltöltött több évtizedes áldozatos, iskolateremtő munkája és a mérnök-nevelésben vállalt szerepéért ismerték el.

kdnp.hu

A kereszténydemokrata értékeket következetesen valló Pethő Szilvesztert, aki a ’90-es évek elején a KDNP Borsod-Abaúj- Zemplén megyei elnöke volt Latorcai János az Országgyűlés alelnöke, a Kereszténydemokrata Néppárt Országos Választmányának elnöke méltatta.

A laudáció után a kitüntetett fia, dr. Pethő Gábor mondott köszönetet édesapja kitüntetéséért, és felidézte szavait, hogy „Kitartással lehet eredményt elérni.”

A köszöntések sorát Harrach Péter frakcióvezető azzal zárta, hogy „Ennek a kitartásnak köszönhető az az eredmény is, amit vasárnap a választásokon elértünk”.

+

Prof. Dr. Pethő Szilveszter

az egykori Soproni Műszaki Egyetem és a Miskolci Egyetem nyugalmazott egyetemi tanárát, a hazai műszaki felsőoktatás és tehetséggondozás kiemelkedően meghatározó személyiségét az alább részletezett indokolás alapján a Magyar Érdemrend kitüntetésre ajánlom.

Dr. Pethő Szilveszter 1927-ben született. Családjától megingathatatlan hitet és szeretet kapott, mely későbbi élete során oly fontosnak bizonyult. Ez tudta átsegíteni a második világháború borzalmain s ez adott neki erőt a rendszerváltás politikai viharai között, amikor nyugdíjasként munkába állt a demokratikus Magyarországért.

Az ifjú Pethő Szilveszter műszaki érdeklődése már a középiskolai évek alatt kiviláglottak, így egészen egyenes út vezetett az egykori soproni Magyar Királyi Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Bánya, Kohó- és Erdőmérnöki Karára, ahol 1949-ban bányamérnöki oklevelet szerzett.

Az egyetemi padokból kikerülve az iparban helyezkedett el. Gyakorlati tapasztalatokat szerzett az ország számos pontján, dolgozott többek között Dudaron, Úrkúton és Sajószentpéteren is, majd közel tíz éves szakmai tapasztalattal a birtokában került vissza az Alma Materba.

1956-ban – ipari munkáját nem teljesen feladva – a Soproni Műszaki Egyetem Érc-, és Szén-előkészítési Tanszékének adjunktusaként kezdi meg tudományos, oktatói pályafutását.

Pethő Szilveszter 1960-ben védte meg kandidátusi értekezését, majd 1961-ben egyetemi docensnek majd 1972-ben egyetemi tanárnak nevezik ki a szétválasztás és a homogenizálással kapcsolatos tudományos munkájának elismeréseként a Nehézipari Műszaki Egyetemre.

Az 1976-ban megjelent „Szétválasztási és homogenizálási műveletek értékelése, különös tekintettel a számítógépes ellenőrzésre és irányításra” című értekezésével elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia tudományok doktora fokozatát. Külön említésre méltó, hogy a munkájában kidolgozott módszert a DIN szabvány szétválasztási műveletek értékeléséről szóló részébe is beépítették.

Az 1980-as évektől fő kutatási területe az ásványi nyersanyagok mintavételezése, a szétválasztási folyamatok és az aprítás matematikai jellemzése; az eljárások modellezése, számítógépes folyamatirányítása. 1985-ben vonult nyugdíjba, 1985-1995 között másodállásban továbbra is a tanszék kutatója-oktatója, és mind a mai napig aktív tudományos kutatómunkát folytat, publikál.

Eddigi tudományos oktatói, kutatói munkásságát több mint 300 publikáció, százat meghaladó kutatási jelentés, valamint két meghatározó egyetemi és egy mérnöktovábbképző intézeti könyv jellemzi. Témavezetésével számos egyetemi doktori disszertáció és kandidátusi értekezés készült.

Tudományos, oktatói tevékenysége mellett folyamatosan aktív tagja volt a legfontosabb szakmai és tudományos testületeknek. Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesületnek 1949-tól, a Bányászati Tudományos Bizottságának 1976-tól, az MTA Köztestületének 1995-től tagja, számos akadémiai bizottság munkájában vesz részt.  

Több évtizedes egyetemi oktatói, kutatói munkáját számtalan kitüntetés kísérte. Állami elismerései közül kiemelkedik a Kiváló Bányász (1955) valamint a Kiváló Munkáért (1979) díj.

Dr. Pethő Szilveszter egyetemi oktatói és kutatói munkája mellett 1989-ben bekapcsolódott a demokratikus politikai átalakulás folyamatába. Professzori tekintélyét is latba vetve járta a vidéket, az országot azért, hogy a rendszerváltáshoz szükséges társadalmi támogatottság létrejöhessen. 

A fent leírtakra és személyes tapasztalataimra tekintettel, tiszta szívvel tudom a kitüntetésre ajánlani a magyar műszaki felsőoktatás egyik ismert alakját, Prof. Dr. Pethő Szilvesztert, aki mind oktató-nevelő, mind szakmai, tudományos kutatói pályafutása, valamint embersége és felelős közéleti szerepvállalása miatt méltán viselhetné a Magyar Érdemrend kitüntetést.

Latorcai János
az Országgyűlés alelnöke
a Kereszténydemokrata Néppárt Országos Választmányának elnöke

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!