Összefoglaló az önkormányzati vaálasztáson jelöltté váláshoz szükséges ajánlásokról

Október 12-re, vasárnapra tűzte ki a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek általános választásának időpontját Áder János államfő. A jelöltté váláshoz szükséges ajánlások számát a jegyzők három hét múlva állapítják meg, az adott lakosságszám függvényében.

Forrás: MTI

Az önkormányzati választás egyfordulós, amely az ország településszerkezetéhez igazodva, településtípusonként más-más elemekből áll össze. A jelöltek szeptember 8-áig gyűjthetik és adhatják le ajánlásaikat a választási bizottságoknál.

A 10 ezer vagy annál kevesebb lakosú településen a helyi önkormányzati képviselőket a település választópolgárai egyéni listás (korábban kislistásnak nevezett) választási rendszerben választják meg, ahol a település egy választókerületet alkot.

A 10 ezernél több lakosú településen és a fővárosi kerületben a képviselők vegyes választási rendszerben – egyéni választókerületben és kompenzációs listán – jutnak mandátumhoz.

Egyéni listás, illetve egyéni választókerületi képviselőjelölt a korábbi választásokhoz hasonlóan az lehet, akit az adott választókerület választópolgárainak legalább 1 százaléka jelöltnek ajánlott.

A 10 ezernél több lakosú településen kompenzációs listát az a jelölő szervezet állíthat, amely a település egyéni választókerületeinek több mint felében jelöltet állított (korábban az egyéni választókerületek negyedében kellett ehhez jelöltet állítani).

Átalakul a Fővárosi Közgyűlés választása: a közgyűlés tagjait eddig fővárosi listán választották meg a budapestiek, az októberben megalakuló testületbe azonban már más rendszerben kerülnek be a képviselők. Tagja lesz a közgyűlésnek a főpolgármester és a 23 kerületi polgármester, a közgyűlés további kilenc tagja pedig fővárosi kompenzációs listáról kerül majd a testületbe. Fővárosi kompenzációs listát az a jelölőszervezet állíthat, amely a fővárosi kerületek több mint felében polgármesterjelöltet állított. A kompenzációs listán a jelölőszervezet kerületi polgármesterjelöltjei és főpolgármester-jelöltje szerepelhet.

A megyei önkormányzati képviselőket megyei listán választják a választópolgárok, a választás tekintetében minden megye egy választókerületet alkot, amelynek nem része a megyei jogú város, valamint a főváros. A megyei választókerületben listát az a jelölőszervezet állíthat, amely a választókerület választópolgárai 0,5 százalékának ajánlását összegyűjtötte (négy évvel ezelőtt a választópolgárok 1 százalékának, nyolc évvel ezelőtt 0,3 százalékának ajánlására volt ehhez szükség).

A polgármestert és a főpolgármestert a települések választópolgárai közvetlenül választják. Polgármesterjelölt az lehet, akit a 10 ezer vagy annál kevesebb lakosú település választópolgárainak legalább 3 százaléka, a 10 ezer lakost meghaladó, de 100 ezer vagy annál kevesebb lakosú település esetén legalább 300 választópolgár, a 100 ezernél több lakosú település esetén legalább 500 választópolgár jelöltnek ajánlott (ehhez négy éve még legalább 2 ezer választópolgár ajánlására volt szükség).

Főpolgármester-jelölt pedig az lehet, akit legalább 5 ezer fővárosi választópolgár ajánlott jelöltnek. Négy évvel ezelőtt 27 ezer ajánlásra volt szükség a főpolgármester-jelöltséghez.

Polgármester és főpolgármester az lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta.

Az egyéni listás és az egyéni választókerületi jelölt, valamint a polgármesterjelölt állításához szükséges ajánlások számát a helyi választási iroda vezetője, a főpolgármester-jelölt, valamint a megyei lista állításához szükséges ajánlások számát a területi választási iroda vezetője állapítja meg augusztus 18-án. A szükséges ajánlások számát az alapján határozzák meg, hány választópolgár van a központi névjegyzékben a szavazást megelőző 58. napon, azaz augusztus 15-én.

A választópolgároknak az országgyűlési választáshoz hasonlóan lehetőségük van arra, hogy több jelöltet ajánljanak. A jelöltek és jelölőszervezetek az országgyűlési választáshoz hasonlóan ajánlóíveken gyűjthetik az ajánlásokat, ezek ellenőrzésére a választási bizottságoknak a korábbi kettő helyett négy napjuk lesz.

A határidőig vissza nem vitt ajánlóívek miatt a választási bizottságok bírságot szabnak ki, de ennek összege az országgyűlési választáson alkalmazott 50 750 forint helyett ívenként 10 ezer forint lesz.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!