Látogatás Mezőcsáváson Március 15-e alkalmából

(A KDNP OHNSZB tagtársunk látogatása és beszéde az erdélyi Mezőségben található Mezőcsávás testvér gyülekezetünk templomában.)
 
Kedves Mezőcsávási Magyarok!
Tisztelt Ünneplő Közösség!
 
Kedves Barátaim!
„Amely nemzet önmagát elhagyja, az nem méltó a szabadságra.”
 
A bátor lelkületű, eszményi jellemű fiatal forradalmár, Vasvári Pál szavaival köszöntöm Önöket a magyar polgári forradalom, a magyar nemzet forradalma kirobbanásának 169. évfordulójára emlékező ünnepségünkön, itt Erdélyben, Mezőcsáváson.
Az eltelt 169 év súlya és tekintélye adja meg ebben az évben is ennek az ünnepnek a hangulatát, amely kitörölhetetlenül mély jeleket és üzeneteket hagyott hátra minden magyarnak, amíg hangzik magyar szó, amíg él a nemzet ezen a földön, e hazában, a Kárpát-medencében és szerte a világban. 
Március 15-ről emlékezni e napon szólni, és ami hozzá kötődik hálás dolog. Hogy miért? Mert e napot 1848 március 15-én Pesten fiatalok tették örök időre emlékezetessé és nagyszerűvé, az ő bátorságuk, energiájuk, tehetségük, bevállalásuk és lelkesedésük kellett e sorsfordító nap sikeréhez. 
 
Mihez is kellettek ezek a tulajdonságok? 
Ők adták meg egy nép újrakezdésének és a hitben való gazdagodásnak örök üzenetét. Mert felismerték, hogy egy nép életében mikor jön el a sorsfordító idő pillanata, mely találkozik a szabadság és a polgári fejlődését óhajtó milliók vágyával. 
Így történt ez 169 éve, amikor a márciusi ifjak, Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Jókai Mór és a többiek először fogalmazták meg, hogy mit kíván a magyar nemzet. Az a nemzet, amelyeknek soraiba vártak mindenkit, azokat, akik vállalják a közös célokat. Melyek voltak ezek, s melyek ezek ma, 2017. márciusában is?
 
Az, hogy a szabadság a legdrágább kincs,
az, hogy egy nemzet csak egyenes derékkal élhet a világon, 
az, hogy a népek, emberek összefogásával küzdhető le minden, mindenhol és bármikor,
az, hogy az önfeláldozásnak sorsfordító időkben tettekben kell megnyilvánulni, 
az, hogy a fiatalos lángolás és akarat hegyeket is képes elmozdítani, 
az, hogy a bölcsesség, a másokkal való megbékélés és harmónia munkálkodjon tetteinkben,
s végül, de nem utolsó sorban március 15-e hirdeti a magyar zászlónk szentségét: a három színét, a pirosnak, a fehérnek és a zöldnek méltóságát és összetartozását. 
 
Tehát, ha a történelmet nem is, de annak jelképrendszerét sűríthetjük egyetlen napba. Ezt tették azon a március 15-én a Márciusi ifjak, majd fogtak fegyvert a hős honvédok azokért az eszmékét, melyekről az előbb szóltam, amelyeknek megvalósítása, állandó csiszolása és finomítása, azóta is szakadatlan feladatként van jelen életünkben, döntéseinkben, napi tetteinkben, a világban való eligazodásunkban. 
A reformkor nagy gondolkodói – Széchenyi István, Wesselényi Miklós, Kölcsey Ferenc – látták Magyarország elmaradását a világtól, éppen ezért tenni, használni kívántak nemzetüknek. Önmagukat, vagyonukat sem kímélve tetteiket nem az önzés vezette, mikor a Haza és haladás eszméjét meghirdették. 
 
Deák Ferenc, a jogrendszer legjobb ismerője arra törekedett, hogy a magyar törvények korszerűek legyenek.
Kossuth Lajos elveiért börtönt kapott, majd hazájától távol száműzetésben élt, de életét úgy tekintette, mint aki milliókért felelős.
Ott voltak a Fiatal Magyarország hívei és a Pilvax kávéház hősei, Petőfi Sándor, aki megírta a „Talpra magyar, hí a haza” költeményét, 1848 Himnuszát, s Jókai Mór, aki megfogalmazta az új Magyarország 12 pontját. 
Március 15-én már tízezer ember skandálta a „Mit kíván a Magyar Nemzet” pontjait, s tízezrek zúgták Petőfivel együtt a vers refrénjét „Esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk”.
A reményt felváltotta a bizakodás. 1848/49-ben, 169 évvel ezelőtt rendkívüli időket éltek meg elődeink, általuk mi magunk is. A változások – s erre tanít mindnyájunkat a történelem – nem mindenkinek tetszenek, vannak erők, akik ellene minden eszközzel fellépni készek. 
Ezt történt a márciusi forradalommal, az első Független Magyar Kormánnyal is. 
A kivívott forradalmat véres szabadságharc követte, a sorsukat bátran vállaló vértanúk, bebörtönözöttek, az életüket adó honvédkatonák és civilek szenvedtek, haltak a forradalmi álomért. 
Igen, kedves ünneplő hallgatóság, vannak a nemzetünk életében olyan helyzetek és időszakok, amikor a tettek az elsődlegesek, csak az minősít, amiről le tudunk mondani, amiért áldozatokat tudunk együtt hozni.
 
 
Kedves Mezőcsávási magyarok!
Talán nem leszek ünneprontó, ha azt mondom: tudom, nem minden magyart érdekli a múlt, a jövő még annyira sem, legfeljebb a jelen. 
Ám Önök, akik az elszakított országrészben élnek, Önöknek tudniuk kell valamit, valami többet, mint másoknak: azt, hogy sem Istent, sem önmagukat nem ismerhetik meg a múlt nélkül. 
Ha valaki elveszíti múltját, elveszíti jelenét és jövőjét is. Elveszíti önmagát és meg kell találnia újra meg újra. 
A magyar nép sorsa azon múlik, emlékezünk-e mi itt valamennyien az előttünk járókra, vagy átírjuk és meghamisítjuk, esetleg végképp eltöröljük a múltat, bele fulladunk a mindent leromboló közömbösségbe.
Az igaz megismerésében az Önök hite, ez a belső biztonság, az egymásért vállalt s mindenben megnyilvánuló figyelem és segítő felelősség érzet, az anyaország, mint hátország segítenek. 
 
Tisztelt Ünneplők!
Ma itt, a Mezőségben 1848. március 15-ére emlékezünk. Az ünnepünkhöz kapcsolódó gondolatinkat, érzelmeinket hordozza és adja tovább a kokárda, ez a pici zászló, amit ezen a napon láthatóan is feltűzünk ingünkre, blúzunkra, ahogy azt először a márciusi ifjak viselték büszkén. 
Legyen ez az ő hitük, összefogásuk és céljaik örökké megőrizendő emléke és jelképe, legyen a szülőföld szeretete. 
Köszönöm megtisztelő figyelmüket. 
 
(Báthori Gábor)
 
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!