A kormány diszkriminálja az egyházi iskolákat, és az ellenzéki többségű önkormányzatok oktatási intézményeit

Hoffmann Rózsa, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője, az Oktatási és tudományos bizottság tagja a kormány diszkriminatív intézkedései ellen emelt szót az iskolafelújításra fordított pénzek elosztása kapcsán mai napirendelőtti felszólalásában. A kereszténydemokrata szakpolitikus tényekkel és számokkal igazolta, hogy mind az egyházi intézmények, mind az ellenzéki többségű önkormányzatok súlyuknál, számuknál aránytalanul csekély mértékben részesültek az igénybe vehető támogatásból.

A diszkrimináció súlyos szó, azt jelenti, hogy előnyös helyzetben levők döntéseikkor bizonyos embereket, embercsoportokat hátrányos megkülönböztetésben részesítenek, kizárnak bizonyos javakból, ezáltal megalázó helyzetbe hozzák őket. A diszkriminációt minden jó érzésű ember elítéli, s elfogadhatatlannak tartja – mondta Hoffmann Rózsa, a Kereszténydemokrata Néppárt oktatási szakpolitikusa. Hozzátette: az elmúlt időszakban a politikai közbeszédben rendkívül gyakran előforduló szó volt ez, kormánypárthoz tartozó közemberek, értelmiségiek alkalmazták ezt a kifejezést vádként olyan esetekben, amelyekben legtöbbször nem tudták bizonyítani a diszkrimináció tényét.
 
Hoffmann Rózsa, napirendelőtti felszólalásában rámutatott, hogy a kormányzat fontos döntésekben súlyos diszkriminációt alkalmaz, amely szerinte elfogadhatatlan. Szemben a korábbiakban említettekkel, amikor is csak sejtették, vagy vádaskodtak eme jelenséggel, állítását számokkal és tényekkel bizonyítja a diszkriminációt – jelentette ki a képbviselő.
 
A közelmúltban iskolafelújításokra 79 milliárd 382 millió 13 ezer 56 forintot, az egyszerűség kedvéért kerekítve 80 milliárd forintot osztott szét a kormányzat – hangsúlyozta a politikus. A képviselő azt javasolta, nagyvonalúan tekintsünk el attól a ténytől, hogy egy olyan közoktatási rendszerben, ahol az állam felelősséget visel az iskoláztatásért és azt törvény mondja ki, természetes dolog az intézmények karbantartása, a kormány alkotmányos kötelessége az iskolák felújítása, s nem kellene olyan sikerpropagandát kerekíteni köré, ahogyan az történt. Az iskolák több mint hatvan százaléka szorul felújításra, és az elmúlt időszakban édeskeveset fordított erre a kormányzat.

A diszkrimináció tényét láttató felosztási aránytalanságokról szólva Hoffmann Rózsa elmondta, a 80 milliárd forintból az egyházi közoktatási intézmények mindössze 1 milliárd 637 millió758 ezer forinttal részesültek, ez a szétosztásra került pénz 2 százaléka. 253 iskola kapott az összegből, miközben több mint négyezer szorul felújításra, s ebből a 253 iskolából, mindössze 6 egyházi iskola. A diszkrimináció tényét igazolja, hogy a magyar közoktatás közelítőleg 8 százalékát teszi ki az egyházi közoktatás képviseli. Az lett volna igazságos, ha az egyházi iskolák ugyanilyen arányban részesültek volna a szétosztott pénzekből. 

Hatvan évvel az egyházi iskolák államosítása után, ez egy fájdalmas, és szembetűnő tény – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. Hozzáfűzte: különösen annak fényében, hogy az Országgyűlés a tavaszi ülésszakon az Állami Számvevőszék (ÁSZ)  jelentését, amelyben egyértelműen tartalmazta,  hogy az egyházi iskolákat  2,7 milliárd forinttal rövidítette meg a kormányzat.

Hoffmann Rózsa emlékezetett arra, hogy az oktatási miniszter akkor azt ígérte, hogy július végéig elkészül az a rendelet, amely az igazságosságot szolgálja, ám az országgyűlési képviselők tudomása szerint a rendeletnek mai napig nyoma sincs.
A diszkrimináció másik vonulataként Hoffmann Rózsa megemlítette, hogy 24 pályázó kapott 500 millió és 1 milliárd 200 millió forint közötti összeget, a 24 pályázó között mindössze 4 olyan van, ahol az önkormányzat Fideszes, vagy KDNP-és. Ugyanezt az arányt mutatja a többi elemzés is, ha a 80 milliárd forint felosztását nézzük.

A képviselő az egyik szombati tüntetésen a miniszterelnök által elmondottakat idézte: „Nem ellenfelek, és ellenségek, hanem honfitársak és testvérek vagyunk. Mi mindannyian magyarok vagyunk, ha csak egy embert is kirekesztünk, mi leszünk kevesebben. Én nem akarok ilyen Magyarországot!” 
– Mi sem akarunk! – jelentette ki Hoffmann Rózsa, s hozzátette: ugyan ezen a döntésen már változtatni nem lehet, azt kérjük, hogy a következőkben a diszkriminációt mellőzzék politikai ténykedéseikből.

kdnp.hu

+

Hiller István oktatási és kulturális miniszter válaszában azt mondta, nem nézi senki, hogy „ezekben az iskolákban hány a lutheránus, hány a kálvinista, hány a katolikus, vagy éppen az ateista”. Hozzátette: a 80 milliárd forintból 253 iskola kap pénzt, miközben az elmúlt 18 évben, ha a magyar közoktatásnak jó éve volt, akkor 5-6 milliárd forintot lehetett felújításra fordítani. A miniszter az ország sikerének nevezte a 80 milliárdos iskolafelújítást. Hiller István elismerte, hogy az intézmények nagyobbik hányada felújításra szorul, hiszen többségük 1945 előtt, harmaduk az 1960-as '70-es években épült. A pénzek politikai alapon történő osztogatásával kapcsolatos krikára Hiller István érdemi válasz helyett egy hangzatos mondattal reagált:„nincsen 7 éves liberális, 8 éves szociáldemokrata, 9 éves konzervatív, csak gyermekeink vannak, diájaink, akiknek most soha nem látott módon újítjuk meg iskolájukat."

Az egyházi kiegészítő normatíva határidejét illetően Hiller István állítása szerint a szaktárca tartotta az ígéretét, és elkészítette a javaslatot, csakhogy az egyházak írásban kérték a tárgyalási idő meghosszabbítását, s emiatt késett a döntés.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!