A leghíresebb beszéd! I.

Miközben az igazságosságra hivatkozik, és a rendszerváltás veszteseit folyamatosan megsarcolja, eközben a rendszerváltás nyerteseinek előjogait, ahova ő maga és kormányzata tartozik, változatlanul hagyja. Ideillenek Kányádi Sándor szavai: „amint hatalma van, módja, a farkas a bárányt okolja.” A KDNP öt képviseljét Dr. Rubovszky György,  Dr. Lukács Tamás, Dr. Lanczendorfer Erzsébet, Dr. Latorcai János, Soltész Miklós) küldte a csatába.


Nyolc politikai vitanapot tartott a T. Ház a II. Gyurcsány-kormány regnálása óta. A kormányfő (Gyurcsány Ferenc) hármat, a Fidesz kettőt, egyet-egyet az MSZP és a KDNP, egyet pedig a Fidesz és a miniszterelnök közösen kezdeményezett. 198-an szólaltak fel, 547 alkalommal. Az összes közül ez volt a leghangosabb! Szocialista körökben bármennyire feledni, feledtetni akarják, mélyen az emlékezetbe vésődött. Változatlanul talány: ki szivárogtatta ki?  Kiváló szakértelemmel megáldott ember volt, mert a minősége sztereó, bőségesen hallani lehet rajta a hallgatást, a némaságot, midőn a miniszterelnök osztja az „igét.” A nemzetbiztonság sem jutott egyről kettőre, miként az őrző-védők, a rendőrség és az ügyészség sem. Egy időben arról is szólt a fáma, hogy „áruló van közöttünk”, vizsgálódtak az MSZP frakciójában, - hiába. Más változat szerint a miniszterelnök PR-csapatának akciója volt, abban a reményben, hogy újra földobják az első embert a médiában, - ez utóbbira utal, hogy e jeles együttest a látványos kudarc után lecserélték. De ez is csak találgatás, mondván: elég, ha a KGB utódja vagy a CIAI, beépített emberei révén, tudja. A közember számára a rejtély mindmáig rejtély maradt. Zsúfolásig megteltek a páholyok. A folyosókon is, újságírók, rokonok, örvendők és kárörvendők serege. Lehetne akár színdarab, vagy film is. A tévé, a rádió a „beszólásokat” a T. Házból kiszűri, fölöttébb érdemes már csak ezért is a „forgatókönyvet” átlapozni.  


 

Egy éves az őszödi beszéd

A vita időpontja: 2007.06.14.

Kezdeményező: Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)

 

A KORMÁNY SZÓSZÓLÓI + VEZÉRSZÓNOKOK

FELSZÓLALÓK ÖSSZ.  

FELSZÓLALÁSOK ÖSSZ.   

IDŐKERET  

 

NÉV

FELSZÓLALÁS SZÁMA

IDEJE (perc, mp.)

Kormány

Gyurcsány Ferenc  miniszterelnök

1

28:23

2

2

60 perc

Dr. Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter

1

07:33

MSZP

Göndör István

6

31:51

15

33

107 perc

SZDSZ

Dr. Eörsi Mátyás

2

19:10

1

2

46 per

FIDESZ

Dr. Navracsics Tibor

1

19:30

13

18

86 perc

KDNP

Dr. Rubovszky György

5

13:49

5

 

13

35 perc

Dr. Lukács Tamás

3

9:39

MDF

Hock Zoltán

2

15:78

2

4

30 perc

Független

-

-

-

-

-

2 perc  

Összesen  

21

-

38

72

6 óra 6 perc

GYURCSÁNY FERENC:

(Udvariasan megvárja amíg - híresen hírhedett őszödi beszéde kiszivárgása óta hagyományosan – a Fidesz és a KDNP képviselői elhagyják a termet, Közbeszólások, derültség és taps az MSZP-s képviselők soraiban. Lamperth Mónika: A saját vitanapjukról kimennek!  Kiss Péter: Ilyen nincs! Gyurcsány Ferenc megigazítja szemüvegét, majd lendületet véve emeli föl a hangát.)

- Önöket nem a beszéd érdekli, önöket én érdeklem, meg szeretnének buktatni, meg a kormányomat, meg elsöpörni az egész baloldalt. Hogy mindjárt a legelején mondjam: szerintem egyik sem fog sikerülni.

- Az őszödi beszéd egy túszul ejtett beszéd. Túszul ejtette a jobboldal azzal, hogy a közel félórás szövegből néhány percet ragadott ki, és azt sulykolta, ismételte, terjesztette - egyébként, tegyük hozzá, tiszteletre méltó hatékonysággal, akár egy jól szervezett hadsereg. Ez a beszéd a rendszerváltás óta eltelt időszak egyik legszenvedélyesebb igazságbeszéde, egyértelmű, őszinte, szókimondó, és szakít azzal a régimódi Pató Pál-politikával, amely korábban oly sokba került az országnak, a szó szoros értelmében és átvitt értelemben egyaránt.

- Hát akkor hangozzék el másodszor az őszödi beszéd, úgy, ahogyan önöknek mondtam volna vagy önök előtt mondtam volna! (Fölolvassa. Végeztével büszkén, látványos kézmozdulattal kísérve az ellenzék üres padsorai felé tekint.)

- Na, uraim, ha még mindig kormánybuktató szándékuk van, ne habozzanak, előre, hajrá! (Hosszan tartó taps a kormánypártok soraiban.)

GÖNDÖR ISTVÁN, (MSZP): - Mi mindannyian megértettük ott, Őszödön, hogy Gyurcsány Ferenc kíméletlen szavai minket akartak felrázni, minket akartak meggyőzni, már akit kellett, az alapvető változások, a reformok szükségességéről és elkerülhetetlenségéről. A Magyar Szocialista Párt őszödi frakcióülésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök politikustól szokatlan beszédet mondott, a végletekig őszinte volt hozzánk, megmutatta mindazt a belső vívódást, amely Magyarország sorsáért őbenne dúl, megosztotta velünk az országért érzett nyomasztó felelősség minden lelki súlyát. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Jaj!) Gyurcsány Ferenc Őszödön nem egy szokásos politikai beszédet mondott, hanem egy államférfihez méltót. Rá fognak döbbenni, hogy a jobboldali ellenzék milyen öncélú és az ország valós érdekei ellen való kampányt folytatott és folytat ma is Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde kapcsán. Meggyőződésem, hogy a választópolgárok megértik, hogy miért ezt a beszédet mondta el a miniszterelnök és miért nem a tükörképét; nem a túlélésre, a hatalom megszerzésére koncentráló (Derültség és közbekiáltások a Fidesz soraiból: Á, dehogy! A kis szende!), hétköznapi, rövidlátó és gyáva politikusi beszédet. Mindazoknak, akik fordulatot, sikert és fellendülést akarnak Magyarország és az ország lakosai számára, el kell ismerniük, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök történelmi, jövőbe mutató vízióval (Derültség és közbeszólások a Fidesz soraiban: Vízió!) és egy új demokratikus és prosperáló Magyarország megteremtése iránti mély elkötelezettséggel, emberi, erkölcsi és politikusi felelősséggel rendelkezik. (Font Sándor a Fidesz padsoraiból: Nyelvbotlás volt!) Ez az őszödi beszéd valódi üzenete és nem az, amit a jobboldali hecckampány egy éven keresztül belemagyarázott. Mi, magyar szocialisták, vállaljuk és támogatjuk Gyurcsány Ferencet, az MSZP elnökét, a köztársaság miniszterelnökét. (Taps, derültség a Fidesz soraiból: Gratulálunk! Bravó! - Taps az MSZP soraiban. Közbeszólások a Fidesz soraiból: Szobrot neki.

NAVRACSICS TIBOR, (Fidesz): - Miniszterelnök úr, nem ez a beszéd hangzott el Őszödön. Ön azt a beszédet a pajtásai előtt mondta el a frakcióülésen, pajtásai előtt, elvtársai előtt, zárt körben, úgy gondolta, hogy ez majd nem fog kiderülni. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.) Figyelmébe ajánlom Ágnes asszony balladáját, aki a patakban, mossa, folyamatosan mossa a lepedőjét, mindig úgy látja, hogy az véres. Így van ön ezzel az őszödi beszéddel. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.) Újra írja, állandóan újra definiálja, új értelmezési környezetet keres neki, tulajdonképpen nem is úgy gondolta, tulajdonképpen nem is úgy mondta, lehet, hogy nem is Őszödön volt, lehet, hogy nem is volt beszéd, és nem is volt hangfelvétel. (Derültség az ellenzék soraiban. Font Sándor: Sőt, még Őszöd sem létezett!) Úgy gondolta, hogy az emberek aha-élmény következtében azt mondják: ja, tényleg, rosszul emlékeztem, valóban nem azt mondta Gyurcsány Ferenc egy évvel ezelőtt, és hogy a Fidesz még arra is képes, hogy obszcén szavakat építsen a beszédbe, és most itt az alkalom, hogy a helyére tegyük a dolgokat. (Derültség az ellenzék soraiban. Közbeszólások az MSZP soraiból. Gyurcsány Ferenc: Szemlátomást nem tudsz vele  mit kezdeni. Veres János: Zavarban van!  Gyurcsány Ferenc: Kissé...) - A miniszterelnök úr a hét elején, itt a parlamentben, azt mondta: hazudni nem férfias dolog. (Zaj, közbeszólások mindkét oldalon. Az elnök csenget.) Akkor mondhatjuk, hogy Gyurcsány Ferenc nem viselkedett férfias módra az elmúlt időszakban? De hogy az eredeti őszödi beszéd egyes részleteivel is megismerkedjünk, engedjék meg, hogy két idézetet felolvassak. Elnök úr, előre jeleznem kell, hogy sajnos olyan kifejezések is előfordulnak benne, amelyek a Ház tekintélyének csorbítására alkalmasak, ezért kérem az engedélyét, hogy szó szerint fölolvashassam, vagy hagyjam ki azokat a szavakat? (Zaj. Közbeszólások az MSZP soraiból: Fütyüljél közben!)

MANDUR LÁSZLÓ, ELNÖK: - Nem tudom, mik a szavak, így előre nem tudok döntést hozni.

NAVRACSICS TIBOR: - Ha elmondom a szavakat, akkor elhangzanak. (Derültség az ellenzék soraiban. Zaj. Közbeszólások mindkét oldalon.)

ELNÖK: - Így ismeretlenül nem tudom azt mondani, hogy igen vagy sem.

NAVRACSICS TIBOR: - Úgy tudom, elnök úr is ott volt az őszödi frakcióülésen, tehát lehet, hogy ismerősek ezek a szavak. (Gyurcsány Ferenc: Beszélgetésbe elegyedett az elnökkel.) Fölolvashatom őket?

ELNÖK: (Kezét széttárva:) Hát...

 

NAVRACSICS TIBOR: - Köszönöm, elnök úr. Első idézet következik: „Nincsen sok választás. Azért nincsen, mert elkúrtuk." Nem elszúrtuk, miniszterelnök úr, elkúrtuk. „Nem kicsit, nagyon. Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit mi csináltunk. Meg lehet magyarázni. Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet." Nincs benne kiegészítés, miniszterelnök úr, így mondta. „Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz. Annyival vagyunk túl az ország lehetőségein, hogy mi azt nem tudtuk korábban elképzelni (Közbeszólás az MSZP padsoraiból, Szabó Zoltán: Így van!), hogy ezt a Magyar Szocialista Párt és a liberálisok közös kormányzása valaha is megteszi. És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig, semmit. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van!) Nem tudtok mondani olyan jelentős kormányzati intézkedést, amire büszkék lehetünk azon túl, hogy a szarból visszahoztuk a kormányzást a végére. Semmit."

- Miniszterelnök Úr! A helyzet az, hogy az eredeti őszödi beszédben ön minden kétséget kizáróan azt mondta, hogy ön hazudott. Az a helyzet, miniszterelnök úr, hogy a politikai hazugság iparszerű használata az ön nevéhez fűződik. Ön hozta be, ön üzemelteti, és reméljük, hogy önnel együtt majd távozni is fog, de amíg ön itt van, addig itt van a politikai hazugság is. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

- Miniszterelnök Úr! Ha megengedi, még egy idézetet mondanék zárásként. Ön a Népszabadságnak 1996. szeptember 21-én a következőt nyilatkozta: „Én vezető akartam lenni. Azt akartam, hogy a világ kicsikét olyan legyen, mint amilyen én vagyok." Miniszterelnök úr! Borzalmas világ lenne az, amely önre hasonlítana, ezek után a megismert személyiségvonások után. Miniszterelnök úr! Az őszödi beszéd, mint a pillanat, úgy sűríti mindazokat a momentumokat, mindazokat a negatív tendenciákat, amiket ön behozott a magyar politikába. Ez most itt van a magyar politikában, itt él közöttünk, itt pusztít közöttünk, és nemcsak a magyar politikában, hanem a magyar társadalomban is. Az általános bizalmatlanság, a rosszkedv, a gyűlölet, az ön nevéhez fűződik. Az őszödi beszéd a politikai hazugságot hozta nyilvánosságra, ön azóta is ezeket az eszközöket használja. Miniszterelnök úr! Arra kérem önt, ne tegye! Ne tegye! Arra kérem, hogy vagy ne használja, vagy ha nem tudja nem használni, akkor távozzon, és vigye magával ezeket az eszközöket! (Hosszan tartó taps az ellenzék soraiban.)

 

EÖRSI MÁTYÁS, (SZDSZ): - Politikai banditizmus az, hogy a XXI. század Magyarországán nem lehetséges egy politikusnak egy zárt körben beszédet mondania, mert ezt valaki kilopja, és az egész ország megismerheti. Azért a miniszterelnök mégiscsak egy védett személy. Nagyon bátorítanám a kormányt arra, hogy a rendelkezésre álló eszközeivel tudja meg, hogy hogyan került ki az őszödi beszéd a nyilvánosság elé.

- Egyvalami ebből a beszédből nekem rettenetesen hiányzott. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Az igazság!) Mennyivel jobb lett volna, ha ez a beszéd, ez a szenvedélyes igazságbeszéd, a széles nyilvánosság előtt zajlik le! Nem tagadom egy percig sem, hogy Gyurcsány Ferenc, a Szocialista Párt is, sok mindent ígért, amit nem tudott megvalósítani, de lényegesen kevesebbet, mint a Fidesz! 2006-ban először fordult elő, hogy a magyar lakosság a parlamenti többséget nem annak a pártnak vagy pártszövetségnek adta, amelyik többet ígért, hanem amelyik hitelesebb volt. Ez nagyon fontos fordulat, és ez ígéretes a Szabad Demokraták Szövetséges számára is (Közbeszólások a Fidesz soraiból.  Nyitray András: Ne reménykedj!), mert mi a továbbiakban is szeretnénk igazat mondani.  (Közbeszólás: Ti?) Akik viszont szeretnének a hazugságról beszélni, azokat emlékeztetném egy történetre, abból az időből, amikor még Orbán Viktor miniszterelnök volt. Emlékeznek önök még rá? (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Őszödről beszélj!) Emlékeznek önök arra, amikor a NATO megindította Koszovó miatt Jugoszláviával szemben a légicsapásokat, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke Washingtonban járt? (Közbekiáltás a Fidesz soraiból: Miért nem az időszámítás előttről beszélsz?) Hazajött és azt mondta, hogy kedves magyar honfitársaim, én megállapodtam Bill Clinton elnökkel abban, hogy ezek a NATO-csapások a magyarlakta területeket sehol nem fogják érinteni. Erre nekem az amerikai elnök ígéretet tett. Jaj, mondtuk, miniszterelnök úr, köszönjük! Milyen jó miniszterelnöknek tetszik lenni, hogy ezt így önnek az amerikai elnök megígérte. Majd másnap, vagy két nappal később kezdődtek a légicsapások, sehova máshova, csak a Vajdaságra. Ha önök nekem erre azt mondják, hogy itt nem Orbán Viktor hazudott, hanem Bill Clinton amerikai elnök (Derültség az MSZP soraiban.), akkor nevetés lesz a válasz. De nem baj, csak azt ne mondta volna Orbán Viktor, azt ne mondta volna, hogy ő még soha nem hazudott a magyar népnek. (Közbeszólás: Hajaj!) Tisztelt Országgyűlés! Ez volt az elmúlt 17 év messze legnagyobb politikai hazugsága! (Általános hangzavar. Az elnök csenget, újra csenget.)

 

RUBOVSZKY GYÖRGY, (KDNP): - Nem volt szerencsés a miniszterelnök részéről a szöveg átírása, mert akkor, amikor elkezdte mondani az új szöveget, eszembe jutott, hogy Leningrádban kocsikat osztogattak, ám kiderült, hogy nem osztogattak, hanem fosztogattak. Körülbelül ilyen viszonyban volt a két beszéd egymással. (Eörsi Mátyás: Jerevánban.) Jerevánban? (Derültség.) Képviselő úr jobban tudja. Ezzel nem is merek vitatkozni. Hadd hívjam másodszor is segítségül Eörsi Mátyás frakcióvezető urat. (Eörsi Mátyás: Jerevánba megyünk.), Nem Jerevánba megyünk, itt maradunk, képviselő úr (Derültség.), de azt mondta az előbb, hogy nyilvánosság előtt kellett volna elmondani ezt a beszédet. Ebben egyetértek, ám fokoznám: körülbelül egy hónappal a választás előtt kellett volna ezt a „másfél évig nem csináltunk semmit" elmondani, és akkor most nem lenne ez a vitanap, és nem lennének ilyen problémák az országban sem. (Taps a KDNP soraiban.) A legborzasztóbb az, hogy nem változott semmi! Az őszödi beszéd nem zárt le semmilyen korszakot, hiába állítják, a szekér sajnos ugyanazon az úton, ugyanúgy megy tovább! (Taps az ellenzék soraiban.)

 

LUKÁCS TAMÁS, (KDNP): - Meddig élsz még vissza a türelmünkkel, Gyurcsány Ferenc? Meddig fog a te dühöd minket kijátszani? Meddig fog a te féktelen vakmerőséged hetvenkedni? Mikor érjük meg azt a napot, hogy a politika nem egy személyről, Gyurcsány Ferencről, hanem az ország dolgairól szól? Az elévülési időn túli kormányzat mikor néz szembe önmagával és az ország valós helyzetével? (Zaj. Felzúdulás az MSZP soraiban. Az elnök csenget.) Az őszödi beszéd ugyanis nem szembenézés, hanem a hatalomhoz való görcsös ragaszkodásról szól! (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Úgy van!) A zsákmányszerzők megállapodtak a zsákmány megtartásáról, amely megállapodást később bizalmi szavazással szentesítették.

- Idézet: „Felkészíteni a legbefolyásosabb lapok vezetőit és vezető publicistáit, hogy mire számíthatnak." Nem véletlen, hogy az újraírt beszédből ez a mondat kimaradt. A miniszterelnök úr nem egy országról, hanem egy részvénytársaságról gondolkodik. Ez az a gondolkodás, amivel szemben állunk! (Moraj az MSZP soraiban.) Nem láthatjuk a jövőt, mert nincs jövőkép, lendületesnek tűnő nagyotmondással ugyanis nem lehet pótolni! A hazugság új korszakában a kormányfő azt üzeni: saját életünkről nem magunk döntünk, a konvergenciaprogramot ránk erőltették, ezért nincs más lehetőség, csak amit ő diktál. Saját gyengeségét, a hatalomhoz való beteges ragaszkodását úgy állítja be, mintha az sorsszerű lenne. Miközben az igazságosságra hivatkozik, és a rendszerváltás veszteseit folyamatosan megsarcolja, eközben a rendszerváltás nyerteseinek előjogait, ahova ő maga és kormányzata tartozik, változatlanul hagyja. Ideillenek Kányádi Sándor szavai: „amint hatalma van, módja, a farkas a bárányt okolja.” Nem lehet egy szájból fújni hideget és meleget. Felkérjük tehát Gyurcsány Ferencet, hogy ne gyorsítson! Amikor intézményeink, önkormányzataink a szakadék szélén egyensúlyoznak, nem gyorsítani, hanem gondolkodni kellene! (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

 

HOCK ZOLTÁN, (MDF): - Igen méltatlannak és szomorúnak tartom, hogy a miniszterelnök, miközben az ő beszédéről lenne itt szó, nem igazán kíváncsi arra, hogy a parlament mit gondol, úgy tűnik, hogy fontosabb dolga támadt, így aztán elment.

- Volt egy álmom: mi lett volna akkor, ha Gyurcsány Ferenc veszi a bátorságot, és a választások előtt bátran, egyenesen kiáll a televíziók kamerái elé, és azt mondja: „Tisztelt honfitársaim, az elmúlt két évben nem csináltunk semmit. Úgy tettünk, mintha kormányoztunk volna. Majd' beledöglöttünk ennek az álságos mutatványnak a véghezvitelébe, de eddig, és ne tovább. Elég volt, ezt nem akarom, és nem tudom tovább csinálni. Ugyan van elképzelésem, hogy hogyan lehet az ország problémáin javítani, vannak megoldásaim az ország súlyos gondjaira, de beismerem, hogy az elmúlt két évben a világon semmit nem csináltam. De kérem a bizalmatokat, hogy hadd folytassam tovább, és hadd korrigáljam mindazt a bűnt, amit elkövettem ezen ország ellen az elmúlt két évben.” És ez az ember, aki beismeri, hogy nem csinált semmit (Közbeszólások az MSZP padsorából. Tatai-Tóth András: Sokszor olvasd el még a beszédet!), még mindig ott ül a székében. Sőt, ő maga vádolja az ellenzéket azzal, hogy milyen hataloméhes, miközben beismeri: egyetlenegy eredménye az volt, hogy, úgymond, abból a mocsokból visszahozta a baloldalnak a kormányzást. Ez a beszéd árnyékként lengi be azóta is az egész parlamentet, az egész politikai közéletet, mert nem lehet tudni, hogy hol lesz a vége, meddig lehet lefelé csúszni azon a lejtőn, amin a kormány 2002-től elindította ezt az országot. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

VITÁNYI IVÁN, (MSZP): - Nem Gyurcsány Ferenc hazudott, nem a Szocialista Párt, nem a szociálliberális kormány, hanem az egész magyar politikai társadalom. Az elmúlt négy ciklus alatt egyik kormány sem vállalta, hogy kilépjen belőle. Nem tette meg Antall József, elállt tőle Horn Gyula, nemzeti mázzal öntötte le és kikerekítette Orbán Viktor, végül rossz lelkiismerettel folytatta a Medgyessy-, Gyurcsány-kormány. Ennek következtében fokozódtak a bajok, a társadalom helyzete szempontjából a szakadék felé közeledtünk. A magyar társadalom olyan mélyen merült bele ebbe a hazug hipokrízisorgiába, hogy már nem lehetett belőle egyetlen könnyed lépéssel kilépni, fájdalmasan és kegyetlenül kellett belőle kiszakítani.

- Egyszer el kellett kezdeni az igazmondást! Ezt tette meg Gyurcsány Ferenc. Most vitatkozunk rajta, de a történelem ettől fogja számítani a rendszerváltást, pontosan az új modern magyar társadalmi rendszer kialakításának második döntő szakaszát. Most már ezen az úton előre kell menni! (Kontur Pál a Fidesz soraiból: Ezt komolyan mondja?) Nyílt szívvel és őszintén fordulunk az egész magyar társadalomhoz: támogassa ezt, nem a pártok, hanem a nemzet érdekében, hogy a magyar társadalom felzárkózhasson a világ legfejlettebb országainak szintjére. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Álmodik képviselő úr!  Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

EÖRSI MÁTYÁS, (SZDSZ): - Elnök Úr! Szeretnénk átengedni a még nekünk járó beszédidőt a Szocialista Pártnak. Nyilván sok mondanivalójuk van, úgyhogy használják egészséggel a vitában. (Szórványos taps az MSZP padsoraiból. Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Haza akarsz menni? A szabadság nevében! Se képviselő, se mondanivaló! Csak a jelen! Ez a pártirányítás? Ezért kaptok fizetést? Az elnök csenget.)

 

ELNÖK: - Izgalmas megjegyzések hangzanak el, csak ezeket nem közvetíthetem a tévénézők vagy a rádióhallgatók felé. Na mindegy…

SZIJJÁRTÓ PÉTER, (Fidesz): - Gyurcsány Ferenc az eddig létező szocializmus egy még magasabb fokozatát valósította meg, hiszen már önmagát is cenzúrázta.  És tudják, az a helyzet, hogy azzal a beszéddel, amit Balatonőszödön elmondott Gyurcsány Ferenc, önöket mind tettestárssá, bűntárssá, bűnsegéddé tette. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Így van! Közbeszólások az MSZP padsorából, Tatai-Tóth András: Szégyelld magad! Göndör István: El kellene olvasni a beszédet, csak egyszer! Fónagy János felmutatja: Te olvasd el, itt van!  Hangzavar. Az elnök csenget. Újra csenget.) Tisztelt Elnök Úr! Lehet, hogy valaki rosszul van a kormánypárti képviselők padsoraiban, vagy nem találja meg a zöld gombot.

 

ÁDER JÁNOS, ELNÖK: - Arra kérek mindenkit, hogy mérsékelje magát. Türelemmel hallgassák, amíg a szónok befejezi a mondanivalóját, utána mindenki szót kap, aki jelentkezik, de csak az, aki jelentkezik. A szocialista frakció ráadásul gazdagodott 27 perccel az SZDSZ-től, úgyhogy ilyen értelemben bőven van mód és lehetőség a gondolatok kifejtésére. Türelem, nyugalom! (Kontur Pál, Göndör István felé: Jól megfizetik ezt a produkciódat, az biztos!)

 

SZIJJÁRTÓ PÉTER, (Fidesz): - Akkor folytatnám, ha a szocialista képviselők is megengedik. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Hazudsz!) Tudják, tisztelt képviselőtársaim, a hazugságnak van egy egészen egyszerű, világos, szerintem mindenki által érthető definíciója, amely úgy szól: a hazugság tudatosan félrevezet vagy tudatosan megtéveszt. (Közbeszólás az MSZP frakcióból, Szabó Zoltán: Szijjártó… ) A káromkodással vigyázzon, képviselő úr, a mikrofon közel van. (Derültség az ellenzék soraiban.) Tudják, tisztelt képviselőtársaim, éppen elég nagy baj az, hogyha egy országnak egy betegesen hazudozó miniszterelnöke van. De az még nagyobb baj, hogy ez az ember, egy esztendővel azután, hogy mindenkit átvert, újra megpróbálja  hülyének nézni az egész országot. (Szabó Zoltán: Téged nem lehet!) Hát, kérem szépen, talán arra kellett volna használniuk ezt az egyéves évfordulót, hogy Gyurcsány Ferenc szembenézzen azzal a politikai, morális, erkölcsi, gazdasági és pénzügyi válsággal, amibe az országot sodorta. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

GÁL ZOLTÁN, (MSZP): - Megértette-e a politikai osztály, ideértve az itt ülőket, a médiát elemzőket, hogy Gyurcsány Ferenc miről beszélt? A válaszom erre az, hogy nem. És ez alól mi, szocialisták sem vagyunk kivételek. Nem szeretnék olyan látszatot kelteni, hogy Gyurcsány Ferenc valami meg nem értett vátesz vagy messiás. Tény azonban, hogy a politikai mozgások, történések nem ennek a kérdésfeltevésnek a jegyében zajlottak az országban, és ennek, súlyos árát fizettük, és talán fizetjük most is. De nem kerülhetjük meg a választ: jól vagy rosszul, de valami módon reagálni kell. Minden zsigerem azt mondatja velem: nem lehet nem változni és változtatni, mert lemaradunk. Lemaradunk! Nincs más út, mint amit az őszödi beszéd üzent mindenkinek, magyaroknak és a világnak is: változni és változtatni! Idézve a „Reform vagy bukás. Nincs más!" (Közbeszólások  a Fidesz padsoraiból:Szeminárium.  Foxi Maxi! Taps az MSZP soraiban.)

 

FÓNAGY JÁNOS, (Fidesz): - Igaza van, tökéletesen igaza van Gál Zoltánnak abban, hogy a világ halad, és valamit tenni kell, tenni kell Magyarországon, tenni kell Európában. Abban is biztos vagyok, hogy meg kell kísérelni. A kérdés az, hogy azt kell-e tenni, amit önök és az önök miniszterelnöke tett. A kérdés az, hogy az a megoldás, amit ő használt; az ország jobbítását, a konfliktusok oldását szolgálta, vagy pedig a hatalom rövid távú megszerzésének  pitináner eszközéül szolgáló cselekmény volt? Kérdés az, hogy ezt kell-e tenni, vagy pedig tényleg valamilyen társadalmi és történelmi méretekben szükséges váltásra lenne szükség? A felelősség hihetetlenül nagy. Igyekszem önöket erre emlékeztetni, és a miniszterelnök urat is, - ha itt lenne. Kérem, menjenek ki a Ház elé, és nézzék meg az emléktáblákat! Én 1956-ban tizenöt éves voltam, végigéltem. Tisztelt Képviselőtársaim! Mi vezetett ahhoz, hogy az a társadalom olyan helyzetbe került? Az, hogy az akkori hatalom is szervezetten, átgondoltan, belső meggyőződéstől fűtve hazudott, és ezt a társadalom egy ideig nyelte, és aztán nem nyelte le. Ez nem valamilyen ködös múlt. Soha ne kerüljön elő, soha ne legyen rá szükség, soha ne kelljen megismételni, de soha ne felejtsék el!

 

- Egy napjainkban ritkábban idézett szerző után szabadon: Gyurcsány Ferencek jönnek és mennek. Az ő személyében pusztán arról van szó, hogy hol vannak a hazugságnak a topográfiai és tematikai határai. Balatonőszödön? Szárszónál véget ér? Itt, Budapesten? Esetleg Auschwitzban, amikor ottani, meggyőződésem szerint álszent módon, de azért mégiscsak a közvélemény számára hihetően beszélt? Hol húzzuk meg a határt, hogy ott igazat mondott, itt meg nem? Nagyon nagy a felelősség, és akit rajtakapnak, és magyarázkodnia kell, az nagyon nehezen tudja ezeket a határokat meghúzni. De ismétlem: nem ez a lényeg. Tette, amit tett. Az igazi baj nem ez. Az igazi nagy baj az, hogy önök ettől az őszödi szerencsétlen esettől eltekintve rossz úton járnak. A baj az, hogy az ország nem attól megy rosszul, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mit mond róla, hanem attól, hogy a jelenlegi kormány hogyan cselekszik, és milyen eredményre jut. És ezért tisztelettel kérem önöket, hogy ne próbálják meg menteni a menthetőt, legyen önökben annyi kiállás, annyi felelősségvállalás, hogy azt mondják: kérem, ami történt, hiba volt, a hatalmat megtartottuk vele, de a hatalmat megpróbáljuk jóra használni az egész társadalom érdekében. (Közbeszólás az MSZP padsorából, Gál Zoltán: Így van!) Ez lenne az önök feladata, és nem az, hogy védjék a védhetetlent, és hogy elvicceljék, eltréfálják azt, hogy egy ország vezetőjét rajtakapják azon, hogy hazudott. (Taps az ellenzéki padsorokban. Közbeszólás: Babák Mihály: Cinkosság!)

 

Bartha Szabó József

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!