Bál a parlamentben...

Szóra sem nyitotta ajkát legutóbb Gyurcsány Ferenc mégis zengett-zúgott a Tisztelt Ház. A mostani ülés sem ígérkezik csendesebbnek: biztos, egészen biztos, hogy újra felszínre tör a lehallgatási botrány. Az új adócsomag is vihart idézhet, s nem utolsó sorban az MSZP által kezdeményezett politikai vita, melynek témája a pártelnök-miniszterelnök legújabb, „Megértés” című alkotása. Kisebb fajta csodának lehetünk a tanúi: több, mint két év után ( benyújtva: (2006. 06. 16.) napirendre tűzik dr. Rubovszky György, dr. Salamon László (KDNP) és dr. Répássy Róbert (Fidesz) indítványát, mely - többek között - az Országgyűlés létszámát „legfeljebb” 200 képviselőben maximálná. Eddig 59-szer utasították el a tárgyalását, legutóbb a múlt héten. Az SZDSZ és az MSZP mellett az MDF frakcióvezetője is (Herényi Károly) ellene szavazott. – Parlamenti menetrend.

Két botrány is volt az elmúlt héten. Az első volt a hangosabb, a második látszik drágábbnak, - íme a „zajokat” is közvetítve: 
 
IVÁNCSIK IMRE, (a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő államtitkár): – Megalapozott gyanú szerint sikeres kísérlet történt az államszervezetbe való beépülésre, onnan információk megszerzésére, annak magánérdekek mentén való fölhasználására, politikai megrendelések teljesítésére… A legsúlyosabbnak azt tartom, hogy tömegesen, tízezrével magánszemélyek magántitkainak a megszerzésére irányult. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Így van!) …Első fokon határozottan, magabiztosan állítom, minden tény ezt fogja alátámasztani, hogy nem történt parlamenti képviselők lehallgatása. Ez nagyon egyszerűen ellenőrizhető, bárki megmondhatja, mindenki, aki ért hozzá. Tudják ezt, azok is tudják, hogy így van, akik ennek az ellenkezőjét állítják, és tudatosan hazudnak nekünk és a közvéleménynek. Nem szokatlan ez tőlük. (Taps az MSZP soraiban.) A második állításom: semmilyen törvénytelenséget sem a miniszter, sem a szolgálatok, sem azok, akik kapcsolatba kerültek az üggyel, nem követtek el. Semmilyen szabálytalanságot sem! (Közbeszólások.) Még egy dolgot szeretnék mondani: a titkosszolgálatoktól, a minisztertől és a miniszter környezetéből az égvilágon semmilyen bizalmas információ egyetlenegyszer nem szivárgott ki. (Derültség és közbeszólások a Fidesz soraiból. – Taps az MSZP soraiban.) 
 
ARNÓTH SÁNDOR, (Fidesz): Lógni fogsz! 
 
IVÁNCSIK IMRE (az elnöki pulpitus felé): A hátam mögött azt mondja Fideszes képviselőtársam, hogy „Lógni fogsz!”
 
SZILI KATALIN, ELNÖK: Államtitkár úr! 
 
(Közbeszólások az MSZP soraiból: – Gyalázat!)
 
IVÁNCSIK IMRE: Nem tudom, a jegyzőkönyvvezetők hallották-e a beszólást? 
 
(Közbeszólás az MSZP soraiból: – Ennél lejjebb nem kerülhet! Folyamatos hangzavar, közbeszólások.) 
  
ELNÖK: (Csenget.) Képviselőtársaim! 
  
(Arnóth Sándor feláll. Közbeszólások az MSZP soraiból: – Pfuj! – Gyönyörű vagy! – Szemét! – Hova jutottunk?)
 
ELNÖK: Képviselőtársaim! Képviselőtársaim! Példátlan, hogy képviselők így kiabáljanak be egymásnak. 
  
(Közbeszólások. Az elnök csenget, folyamatosan csenget.)
  
MAGDA SÁNDOR, (MSZP): Gyerekek, ne dumáljunk..! 
  
(Az elnök csenget.) 
  
MAGDA SÁNDOR: Nem lehet ilyen helyen dolgozni... 
  
ELNÖK, (Arnóth Sándor felé): – Nem akar bocsánatot kérni? Az a minimum, hogy a képviselő úr bocsánatot kérjen a tisztelt Háztól! 
 
(Közbeszólások: – Mondjon le! Folyamatos közbeszólások.  Az elnök csenget, folyamatosan csenget.) 
  
(Arnóth Sándor feláll, jelzi, hogy szólni kíván.)
  
ELNÖK: Nem adok önnek szót, képviselő úr, de az a minimum, hogy megkövesse a Házat ezért a mondatáért!
  
ARNÓTH SÁNDOR, (kikapcsolják a mikrofonját): Megkövetem a Házat, elnézést kérek..!
 
+
 
Kivonult a 2007-es költségvetés végrehajtásáról szóló általános vitáról a Fidesz frakció.  Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke szerint a kormány nem tud elszámolni az államháztartási hiány pontos adatairól. 
 
VARGA MIHÁLY: Ma jött ki a KSH híre, amely arról szól, hogy a Pénzügyminisztérium 450 milliárd forinttal számolta el 2007-ben az államháztartás hiányszámát. Itt több száz milliárd forinttal dobálózunk, fogalmunk sincs, hogy az, amit nekünk beterjesztettek zárszámadásban, vajon megfelel-e a valóságnak. Úgyhogy, elnök úr, az az ügyrendi javaslatom, hogy a Ház szavazzon arról, hogy felfüggesztjük ennek a zárszámadásnak a vitáját, mert így semmi értelme a mai tárgyalásnak, ugyanis a parlamenti képviselők nem lehetnek tisztában azzal, hogy milyen számokat kaptak a Pénzügyminisztériumtól.
  
TATAI-TÓTH ANDRÁS, (MSZP): A zárszámadási törvény elkészítése óta eltelt időszakban néhány adat, amit még akkor nem ismerhettek, megváltozott, ez önmagában nem indokolja azt, hogy a tárgyalást felfüggesszük. 
  
PÓSÁN LÁSZLÓ, (Fidesz): Emlékezhetünk arra, hogy amikor trükkök százaival operált a Pénzügyminisztérium, annak az lett a következménye, hogy Magyarország bekerült a béka bizonyos testrésze alá. Csak utalni szeretnék rá, hogy akkora összegről van szó, amiből a budapesti metró készül. Erre azt mondani, hogy apró adatmódosítás, szóval ilyen körülmények között ez az egész egyszerűen kutyakomédia. 
  
KELLER LÁSZLÓ, (pénzügyminisztériumi államtitkár): A benyújtott zárszámadási törvényjavaslat, teljes mértékben megalapozott, és valós számokat tartalmaz, a hiány mértékét illetően is. Való igaz, hogy ma a KSH egy publikációban más értéket jelenített meg, éppen azért, mert módszertani eltérés van az általunk kiszámolt hiány és a KSH által publikált hiány között. Még egyszer mondom, nincs trükközés. Varga Mihály elnök úr nyilván pontosan tudja, hogy különböző módszertani eltérések lehetnek egy-egy számítás között, ezért teljesen megalapozatlan a vélekedése – nyilván egy politikai kampányt szeretne erre felültetni… 
  
+
  
A héten már üresen marad Arnóth Sándor széke, – lemondott a mandátumáról. Széket vált Almássy Kornél is, a függetlenek közé ül. Az MDF volt alelnöke,  budapesti elnöke miután megpályázta a Dávid Ibolya elnök asszony posztját, kizáratott a pártból és a frakcióból egyaránt. Üresen maradt helyén, búcsúképpen, vélelmezett fölbujtóira utalva, szép kerek narancs árválkodott. 
  
Arnóth Sándor lemondásával ideiglenesen 138 főre csökkent a Fidesz-frakció létszáma. (Hajdú-Bihar megyei területi listáról jutott a parlamentbe, a Fidesz napokon belül új embert jelölhet a helyére.) Két héttel korábban az SZDSZ-es Gegesy Ferenc is búcsút inetett a T. Háznak, így liberálisok 20 fős frakciója is megfogyatkozott. (Helyére időközi választás tartanak, legkésőbb január közepéig.) 
  
Közeledvén a jövő évi költségvetés és az adócsomag  végszavazása, nem árt egy gyors számvetés: A kormány a 190 fős  szocialista frakció jóvoltából 189 biztos szavazattal bír (betegség miatt tartóan nem vesz részt ugyan az Országgyűlés munkájában a szocialista Toller László és Horn Gyula, a miniszterré kinevezett Gyenesei viszont mellettük, értük voksol). 
  
Az ellenzék, feltételezve a teljes egységet: 190 szavazattal bír (Fidesz: 138 ; KDNP: 23;  SZDSZ: 19; MDF: 10). 
  
A mérleg nyelvét képezheti – elméletileg –  az MDF-ből száműzött Arnóth Sándor, a Fideszből átülő Lengyel Zoltán és Tóth András. Utóbbi kettő, eddigi nyilatkozataiban nem zárta ki, hogy támogatja a költségvetést és adótörvényeket. (A parlament feloszlásáról szóló FIDESZ-KDNP indítványt Lengyel nem támogatta, Tóth pedig nem szavazott.) 
  
Összadva-kivonva, egyértelműnek látszik: ha a néhai Kis Testvért 3-4 képviselője távol marad a szavazástól, már az is elég ahhoz, hogy egyszerű többséggel a költségvetést és az adócsomagot elfogadtassa kormány. 
  
+
  
Egyébként, háromnapos ülést tart a Ház. Kisebb fajta csodának lehetünk a tanúi: több, mint két év után ( benyújtva: (2006.06.16.) napirendre tűzik dr. Rubovszky György, dr. Salamon László (KDNP) és dr. Répássy Róbert (Fidesz) indítványát,  ’mely - többek között - az Országgyűlés létszámát „legfeljebb” 200 képviselőben maximálná. Eddig 59-szer utasították el a tárgyalását, legutóbb a múlt héten. Az SZDSZ és az MSZP mellett az MDF frakcióvezetője is (Herényi Károly) ellene szavazott. (Csütörtökön a házbizottsági ülésen azonban az MSZP úgy döntött: zöld utat biztosít  a napirendre tűzésének.) Kedden nyolcórás időkeretben parlamenti vitanap lesz – az MSZP kezdeményezésére – a pártelnök-miniszterelnök legújabb, a „Megegyezés” című dolgozatáról, szerdán pedig megkezdik a legújabb adócsomag parlamenti vitáját. 
   
Természetesen nem maradnak el a törvényhozást színesítő műfajok, a napirend előtti felszólalások, miként az interpellációk és kérdések sem. Íme a T. Ház hétfői-keddi-szerdai törvényalkotási programja:   
 
Hétfő
  
Az Országos Rádió és Televízió Testület 2007. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat. (A Költségvetési pénzügyi és számvevőszéki bizottság önálló indítványa. Határozathozatal. A napirendi pont előadója: Varga Zoltán, a Költségvetési pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadója.) 
  
A Közbeszerzések Tanácsának a közbeszerzések tisztaságával és átláthatóságával kapcsolatos tapasztalatairól, valamint a 2007. január 1-december 31. közötti időszakban végzett tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A Költségvetési pénzügyi és számvevőszéki bizottság önálló indítványa. Határozathozatal.) 
  
A Magyar Köztársaság kitüntetéseiről szóló 1991. évi XXXI. törvény, valamint a Kossuth-díjról és a Széchenyi-díjról szóló 1990. évi XII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)
  
Az „e-Befogadásügyi eseti bizottság a magyarországi digitális szakadék csökkentéséért" létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Márfai Péter (MSZP), Lakos Imre (SZDSZ), Molnár Béla (KDNP), Dr. Nyitrai Zsolt (Fidesz), Pettkó András (MDF) képviselők önálló indítványa. Határozathozatal.) 
Az „e-Befogadásról, a Magyarországon kialakult informatikai szakadék csökkentése” érdekében szóló országgyűlési határozati javaslat. (Márfai Péter (MSZP), Lakos Imre (SZDSZ), Molnár Béla (KDNP), Dr. Nyitrai Zsolt (Fidesz), Pettkó András (MDF) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás.) 
  
A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Szűcs Erika, szociális és munkaügyi miniszter.) 
  
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Pál Béla, dr. Vidorné dr. Szabó Györgyi, Katanics Sándor, Deák Istvánné (MSZP) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.) 
  
Az Országgyűlés döntése az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság 12/2006-2010. AIÜB-Ügyr. számú eseti jellegű állásfoglalásával kapcsolatban. (Vita és a határozathozatal.) 
  
Egyes törvényeknek a tizenharmadik havi illetmény, munkabér kifizetési rendjével összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita.) A napirendi pont előadója: Szűcs Erika, szociális és munkaügyi miniszter.) 
Az Európa Tanács pénzmosásról, a bűncselekményből származó jövedelmek felkutatásáról, lefoglalásáról és elkobzásáról, valamint a terrorizmus finanszírozásáról szóló, Varsóban, 2005. május 16-án kelt Egyezménye kihirdetéséről, valamint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 
  
A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 
  
Az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről és működtetéséről szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.) 
  
Kedd
  
A Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi L. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat (Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter.) 
A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (dr. Répássy Róbert (Fidesz), dr. Rubovszky György és dr. Salamon László (KDNP) képviselők önálló indítványa. Az általános vita megkezdése.)  
   
Magyarország megújításának lehetséges irányairól címmel politikai vita-kezdeményezés. (Göndör István (MSZP) és képviselőtársai kezdeményezése. Vita.) 
 

Felszólalására rendelkezésre álló időkeret

A kormány nyilatkozata

45  perc

45  perc

MSZP (190 fő)

196  perc

196  perc

Fidesz (139 fő)

94  perc

 

196  perc

KDNP (23 fő)

36  perc

SZDSZ (19 fő)

34  perc

MDF (10 fő)

30  perc

Független (4 fő)

2  perc

A kormány viszontválasza

25  perc

25 perc

Összesen:

462  perc

7 óra 42

 
Szerda
 
Egyes adó- és járulék törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Veres János, pénzügyminiszter.) 
 

Felszólalására rendelkezésre álló időkeret

MSZP (190 fő)

240

240 perc

Fidesz (139 fő)

115 perc

 

240 perc

KDNP (23 fő)

44 perc

SZDSZ (19 fő)

41 perc

MDF (10 fő)

36 perc

Független (4 fő)

4 perc

  
Az utasok személyi poggyászában importált termékek általános forgalmi adó és jövedéki adó mentességéről szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Veres János, pénzügyminiszter.)
  
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pontok előadója: dr. Veres János, pénzügyminiszter.)
  
Bartha Szabó József
 
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!