Beszámolók: volt miről!

Három, az ügyészség, a Kúria és a az Országos Bírósági Hivatal beszámolóját is meghallhatta és értékelte az Országgyűlés. A kormánypártok elismerően bólintottak, az ellenzék a fejét rázta.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Ügyészség 2009-2013. évi tevékenységéről szóló beszámoló.

Polt Péter legfőbb ügyész szerint a bűnözés korábbi robbanásszerű növekedésével és kedvezőtlen minőségi változásaival szemben 2009 és 2013 között alapvetően konszolidált kriminalitási helyzet alakult ki Magyarországon.

A regisztrált bűncselekmények száma évről évre 400-450 ezer. Kiugró emelkedés 2012-ben volt, akkor 472 ezer bűncselekményt regisztráltak. 

Az emberölések száma 2013-ig csökkent, tavaly viszont némileg emelkedett: 138 szándékos, befejezett emberölést regisztráltak.

Egyértelmű emelkedést a vagyon elleni, az igazságszolgáltatás elleni, a korrupciós és az okirattal kapcsolatos bűncselekmények mutatnak. 2010-ben 481 regisztrált korrupciós bűncselekmény volt, míg 2013-ban 1105 jutott a hatóságok tudomására.
Nagy mértékben emelkedett a gyorsított eljárással bíróság elé állított vádlottak száma: 2009-ben még „csak” 6300, 2013-ban már 11 400 volt ez a szám. A 2009 és 2013 között évente 11-22 vádlottat sújtottak életfogytig tartó ítélettel a bíróságok, leggyakrabban a határozott idejű szabadságvesztést szorgalmazták. 

+

Az ügyészség 2009. évi tevékenységéről szóló beszámoló. (Szövege: PDF.) 

Az Országgyűlés a beszámolót 129 igen, tartózkodások nélkül 63 nem kíséretében  elfogadta. 

+

Az ügyészség 2010. évi tevékenységéről szóló beszámoló. (Szövege: PDF.) 

Az Országgyűlés a beszámolót 130 igen, tartózkodások nélkül 63 nem kíséretében  elfogadta. 

+

Az ügyészség 2011. évi tevékenységéről szóló beszámolóról. (Szövege: PDF.)

Az Országgyűlés a beszámolót 130 igen, tartózkodások nélkül, 63 nem kíséretében  elfogadta.

+

Az ügyészség 2012. évi tevékenységéről szóló beszámolóról. (Szövege: PDF.)

Az Országgyűlés a beszámolót 130 igen, tartózkodások nélkül, 64 nem kíséretében  elfogadta.

+

Az ügyészség 2013. évi tevékenységéről szóló beszámolóról. (Szövege: PDF.)

+

Az Országgyűlés a beszámolót 131 igen, tartózkodások nélkül, 62 nem kíséretében  elfogadta.

A Kúria 2013. évi tevékenységéről, a jogegység biztosításáról és az önkormányzati normakontrollról szóló jelentés.

A Kúria kilenc tárgykörben hozott létre joggyakorlat-elemző csoportot. Egyebek mellett személyi jövedelemadó, a rendes és rendkívüli felmondás, a jogellenesen Magyarországra hozott gyermekek visszavitele és közigazgatási bírságok vizsgálatának témakörében.

Darák Péter elnök által jegyzett dokumentum arról is beszámolt, hogy az elbírálás időszerűségének javítása érdekében írásbeli jelentéstételi kötelezettséget írtak elő ilyen ügyekre, fokozottabban bevonták a tanácselnököket, valamint a Kúriára kirendelt bírákat az ügyek előadásába. Ugyancsak az időszerűségi mutatók javítását segítette elő, hogy 2013-ban - a bírói felső korhatárt tartalmazó jogszabály megsemmisítése után - több kúriai bíró szolgálati viszonya helyreállt.
A beszámoló a büntetőkollégiumi ülések tevékenységi  közé sorolta az új büntető törvénykönyvhöz köthető kollégiumi vélemények felülvizsgálatát. Polgári kollégium munkájából 181 elvi iránymutatás felülvizsgálatát emelte ki, a polgári-gazdasági jogegységi tanács tevékenységében pedig a devizahiteleseket érintő döntések kaptak hangsúlyt.
Az önkormányzati normakontroll tevékenység szélesedésére utalva a dokumentum jelezte: 76 - elsősorban kormányhivataloktól érkező - indítvány közül 54-et bíráltak el érdemben, amelyek során 29 esetben állapítottak meg törvényellenességet. (Szövege: PDF.)

+

Az Országgyűlés a beszámolót 160 igen, 7 nem ellenében, 26 tartózkodás kíséretében elfogadta.

Az Országos Bírósági Hivatal elnökének 2013. évi beszámolója.

Tavaly több mint 1 millió 600 ezer ügy érkezett a mintegy 11 ezer dolgozót, köztük 2800 bírót foglalkoztató bíróságokra. Minden hiedelem ellenére: a  perek 93 százaléka egy éven belül befejeződik, egy elsőfokú polgári peres ügy pedig átlagosan 97 napig tart Magyarországon, szemben a 246 napos uniós átlaggal.

Tavaly jelentősen több ügyet kellett tárgyalnia a magyarországi bíróságoknak a megelőző években tapasztaltnál: 2013-ban a két évvel korábbihoz képest 65 százalékkal volt magasabb a beérkezett, és 67 százalékkal a befejeződött ügyek száma. A perek 80-90 százaléka első fokon jogerőre emelkedett, amelyet dr. Handó Tündeaz Országos Bírósági Hivatal elnöke minőségi eredményként értékelt.
A beszámolóból, sok más mellett,  kiderül: a legkisebb járásbíróság Zircen működik egyetlen bíróval, míg a legnagyobb, 227 bírót foglalkoztató a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Magyarországon az igazságszolgáltatást összesen 137 bíróság gyakorolja: a Kúria mellett 5 ítélőtábla, 111 járásbíróság, valamint 20 közigazgatási és munkaügyi bíróság. 

A bíróságok állami támogatása tavaly 8,3 százalékkal haladta meg az előző évit, saját bevételeikkel együtt 86,2 milliárd forintot költhettek el.
(Szövege: PDF.)

+

Az Országgyűlés a beszámolót 136 igen, 36 nem ellenében, 20 tartózkodás kíséretében elfogadta.

 

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!