Elutasítva! – Még „felül a gálya..."

Elődjéhez hasonlóan az új miniszterelnök is nagy ívű szónoklatokat tart az összefogás szükségességéről hétről hétre a Tisztelt Házban. Minden alkalommal hosszasan megtapsolják az MSZP–SZDSZ padsoraiban, majd sorra leszavazzák az ellenzéki indítványokat. A néhai MDF fele pedig élen Dávid Ibolyával, a döntésektől látványosan távol marad. A héten sem történt másként…

Még a Medgyessy-kormány legelején, (2006.06.16.) terjesztette a Tisztelt Ház elé Salamon László, Rubovszky György, (KDNP), Répássy Róbert (Fidesz) azt az indítványt, amely szerint: 
 

A jelenlegi képviselői létszám rontja a képviselői munka hatékonyságát, lassítja és drágítja a törvényhozást, továbbá aránytalanul magas más országokhoz képest is… Az Országgyűlés legfeljebb kétszáz képviselőből álljon. A kormány gondoskodjon az e törvény végrehajtásához szükséges törvényjavaslat Országgyűlés elé terjesztéséről!

 
Az országgyűlés MSZP–SZDSZ duója hatvanháromszor (!) utasította el – még azt is, hogy egyáltalán tárgyaljanak róla. A Gyurcsány-kormány utolsó napjaiban azonban enyhülni látszott a kormány: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter két változatban is beterjesztette a „mindössze”  előbb 199, majd 200 képviselőt szorgalmazó indítványát. Négyszer leszavazták. Egyetlen alkalommal, egyetlen szocialista képviselő (Szirbik Imre) támogatta. Tegnap fordult a világ: a Fidesz–KDNP (!) javasolta, hogy vegyék naprendre a Bajnai-kormány miniszterének indítványát! Hangsúlyozván: 
 

„Elviekben valamennyi parlamenti párt egyetért a képviselői létszám csökkentésével . A javaslat az Alkotmányban kívánja meghatározni a képviselők legmagasabb létszámát, ennek megfelelően új választási törvény megalkotása szükséges.”

 
Nos, kérdezte volt a Ház szocialista elnök asszonya, (Szili Katalin): kiegészítik-e az ülés napirendjét e javaslat vitájával? – És megállapította: 189 nem, 144 igen ellenében az Országgyűlés többsége elutasította. A Fidesz-KDNP egységesen mellette, a Nagy és Kis testvér (MSZP-SZDSZ) egységesen ellene voksolt. A függetlenek közül nyolcan (Almássy Kornél, Dávid Ibolya, Gyenesei István, Herényi Károly, Lengyel Zoltán, Tóth András, Vas János) nem nyomtak semmiféle gombot.  
 
+
 
Negyedszer is elbukott az állami vállalatok vezetőinek elfogadhatatlanul magas fizetésének jelentős csökkentéséről szóló országgyűlési határozati javaslat is, (Balsai István, Répássy Róbert (Fidesz) képviselők önálló indítványa). 
 

Az elmúlt hét év szocialista-szabaddemokrata kormányzásának következtében Magyarország a közép-európai régió éllovasából a kontinens sereghajtójává vált: az államadósság fojtogat, sorra zárnak be az üzemek, emberek tízezrei válnak munkanélkülivé, családok százezreinek jövője válik bizonytalanná. Az új MSZP-SZDSZ koalíció és annak miniszterelnöke most az MSZP programjának végrehajtására készül, amely tele van brutális megszorításokkal, és amely így tarthatatlan helyzetbe fogja hozni a magyar emberek jelentős részét, különösen azokat, akik már most is a legkiszolgáltatottabbak. Miközben az emberek egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, miközben újabb és újabb megszorításokkal veszi el tőlük a kormány a pénzt, kiderült, hogy egyes állami vállalatok vezetői arcátlanul magas fizetést, sokmillió forintnyi közpénzt tehetnek zsebre havonta. Ez egy nyilvánvalóan elfogadhatatlan és méltatlan helyzet. Elfogadhatatlan, hogy a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója 78,9 millió forintot, a Magyar Államvasutak Zrt. vezérigazgatója 78,6 millió forintot, a Magyar Export-Import Bank Zrt. vezérigazgatója 78,2 millió forintot, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója 55,9 millió forintot, a Kopint-Datorg vezérigazgatója 44,3 millió forintot, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója 42 millió forintot, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója 34 millió forintot, az Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója pedig 33 millió forintot tehet zsebre évente az adófizetők pénzéből.

1. Mindezek alapján az Országgyűlés felszólítja a kormányt, hogy a részvényesi jogok gyakorlójaként haladéktalanul tegyen lépéseket az elfogadhatatlan helyzet rendezése, vagyis a kizárólagos állami tulajdonú vagy többségi állami részesedésű zártkörűen működő részvénytársaságok ügyvezetését ellátó vezető tisztségviselők fizetésének jelentős csökkentése, és a valós helyzethez valamint a valós teljesítményhez igazítása érdekében!

2. Az Országgyűlés egyúttal felszólítja a kormányt, hogy vizsgálja ki: hogyan fordulhatott elő, hogy az állami vállalatok eltitkolták vezetőik fizetését, valamint megvalósult-e jogsértés a fizetések eltitkolása során? A vizsgálat terjedjen ki a közérdekű adatok eltitkolásáért viselt személyi felel ősség megállapítására is!

 
147 igennel szemben, 193 nem, 1 tartózkodás (Katona Kálmán, független) képezte a „gáncsot".  Meglepetésre a Fidesz két politikusa, Pesti Imre és Tilki Attila is ellene szavazott. A függetlenek közül hatan támogatták, nyolcan pedig (Almássy Kornél, Dávid Ibolya, Gyenesei István, Herényi Károly, Karsai Péter, Lengyel Zoltán, Tóth András, Vas János) „lebegő álláspontot képviselve” nem szavaztak,
 
+
 
Nyolcadik alkalommal száműzték az Országgyűlés napirendjéről Bagi Béla (Fidesz) javaslatát, mely a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvényt kívánta módosítani.  
 

Sajnálatos módon egyre gyakrabban tapasztalható a piacokon, vásárokon és a sportpályákon olyan magatartás, amely nem csupán a közrendet és közbiztonságot veszélyezteti, hanem korlátozza a verseny szabadságát és sérti a fogyasztók érdekeit is. Szükséges országosan egységes szabályozást alkotni és törvényi szinten megteremteni a fogyasztók érdekeit korlátozó, illetve a közrend és közbiztonság sérelmével járó magatartások szankcionálhatóságát. Fontos lenne egységesen biztosítani a kitiltás lehetőségét is, tekintettel arra a gyakorlati tapasztalatra, hogy a kirótt pénzbírság nem alkalmas a megelőzésre. „A kitiltás legrövidebb időtartama hat hónap, leghosszabb időtartama pedig két év.”

 
Az indítványt ezúttal 140 igen, 187 nem kísérte. Három bátor szocialista képviselő (Arató Gergely, Márfai Péter, Szabó Vilmos) pártjától eltérően igennel szavazott. A Fidesz sem volt egységes: négyen (Balla György, Heintz Tamás, Szűcs Lajos, Vigh László) az SZDSZ-MSZP nemjeivel azonosultak. A Függetlenek közül nyolcan (Almássy Kornél, Dávid Ibolya, Gyenesei István, Herényi Károly, Karsai Péter, Lengyel Zoltán, Tóth András, Vas János) nem szavaztak, a többiek viszont a Fidesz és a KDNP sorait erősítették.  
 
+
 
A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény módosítását kezdeményezte Font Sándor (Fidesz). 
 

A törvény életbelépése óta eltelt időszak alatt nagyon sok olyan támogatással kapcsolatos vitás ügy keletkezett, melynek során az ellenőrzést úgy folytatták le, hogy az ügyfél nem volt jelen, illetve az ellenőrzés tényéről nem is értesült. Ennek következtében az ellenőrzést végző hibás vagy téves információk és adatok alapján is hoztak hibás határozatokat, melyek értelemszerűen jogvitába torkolltak Mindez elkerülhető lett volna, ha az ügyfél jelen van és a pontos tájékoztatást megadja. „Természetesen” arra is figyelemmel van a javaslat, hogy az ügyfél távolmaradása, esetleges obstrukciója az ellenőrzést és az ebből fakadó eljárást ne akadályozhassa meg. Szükség van továbbá arra is, hogy az ügyfél jelenléte nélkül elvégezhető ellenőrzésekről, illetve eljárásokról (pl. távérzékelés, műholdas felvétel) is értesüljön az érintett, ezáltal számára biztosítva legyen a jogorvoslat lehetősége is, melynek kiindulópontja kötelezően az elvégzett helyszíni ellenőrzés.

 
159 igen  nem mellett, 176 nem kíséretében hetedszer futtatták zátonyra.  A KDNP és a Fidesz frakció egységesen igennel voksolt.  Az SZDSZ-ből 14-en, a függetlenek közül 6-an (Csáky András, Csapody Miklós, Császár Antal, Dragon Pál, Katona Kálmán, Pettkó András) támogatták. 
 
+
 
A 2009 évi törvény a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény módosítását szorgalmazta volna Szatmári Kristóf (Fidesz). Előzménye: az Alkotmánybíróság megsemmisítette (31/2007. (V. 30.) határozat) az önkormányzatok elővásárlási jogára vonatkozó rendelkezéseit, mert „a települési önkormányzat számára biztosított többletjogosítványok alkotmányos indoka nem állapítható meg és a megkülönböztetésnek tárgyilagos mérlegelés szerint ésszerű indoka nincs, ezért sérti az Alkotmány 70/A . §-ában szabályozott jogegyenlőség követelményét.” Az Alkotmánybíróság határozata azt is kimondja ugyanakkor, hogy „- a települési önkormányzat szociális funkciójával összefüggésben - a lakásmaffia áldozatainak védelme, szociális biztonságuk megteremtése megfelelő alkotmányos indoka lehet annak, hogy az ingatlan – végrehajtás során - a cél megvalósításához szükséges mértékben – az önkormányzatok speciális jogokkal rendelkezzenek.” Az indítványozó (Szatmári Kristóf, Fidesz) szükségesnek tartja:
 

„Az ingatlan-végrehajtás során a végrehajtás alá vont lakóingatlanra az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzatot elővásárlási jog illesse meg. A települési önkormányzat az elővásárlási joggal megszerzett ingatlant a szerzéstől számított három évig kizárólag a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésűkre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII.  törvény rendelkezési szerint, mint önkormányzati bérlakást hasznosíthatja.”

 
163 igen, 178 nem fémjelezte.  A Fidesz-KDNP egységesen, az SZDSZ-ből 14-en, a független közül hatan (Csáky András, Csapody Miklós, Császár Antal, Dragon Pál, Hock Zoltán, Pettkó András) voksoltak érte, mellette. - Kevés volt, immáron harmadszor. 
 
+
 
A környezetvédelmi termékdíjról szóló 1995. évi LVI. törvényt kívánja módosítani Font Sándor, és Kerényi János önálló indítványa.
 

A jelenleg hatályos termékdíj-szabályozás lehetetlen helyzetbe hozta a magyar kisvállalkozásokat. A szabályozás átláthatatlansága, bonyolultsága miatt ki vannak szolgáltatva. Jellemzően a legtöbben nem is tudják, hogy termékdíj-kötelezettség alá esnek. Lényegében minden magyar kis és középvállalkozó, akinek elsősorban nem is a termékdíj fizetési kötelezettség, hanem elsősorban az elviselhetetlenül bonyolult, megterhelő adminisztrációs rendszer okoz nehézségelvet. A törvénymódosítás ezeket a dilemmákat kívánja kiszűrni.

 
Harmadszor bukott el, 165 nem, 174 nem ellenében. Egyetlen szocialista képviselő (Both János) támogatta.  Az SZDSZ-ből négyen (Kóka János, Kuncze Gábor, Molnár Lajos, Világosi Gábor) a függetlenek közül nyolcan (Almássy Kornél, Dávid Ibolya, Gyenesei István, Herényi Károly, Karsai Péter, Lengyel Zoltán, Tóth András, Vas János) hezitáltak, s nem szavaztak - ez döntött.  
 
Bartha Szabó József 
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!