KDNP frakció: 12 órányi napirend előtti felszólalás

Gyurcsány: Ha kinyitom a fülemet és hallgatom, hogy mit mondanak a világban… Orbán: Igen, Magyarország győzött! Semjén: Gyurcsány úr! Egy demokráciában a kormány két dolgot tehet: vagy végrehajtja a nép akaratát, vagy lemond! Napirend előtt szólni, az ország egészét érintő rendkívüli, vagy annak vélt ügyben, előre bejelentkezve lehet. (Hogy ki, mit ért az ország egészét érintő rendkívüli ügy fogalma alatt az máig vitatott kérdés.) Fontos szabály: a pártok képviseletében csak frakcióvezető, vagy frakcióvezető- helyettes szólhat. Így történt, történhetett, hogy nincs a világon még egy olyan parlament, ahol annyi frakcióvezető-helyettes lenne, mint a Duna pesti partján. A kormánytagokat természetesen e tisztség betöltése nélkül is megilleti a szereplés joga.

A napirend előtti szólalás ideje nem haladhatja meg az öt percet. Kivételt képez a köztársasági elnök és a miniszterelnök. Az ő beszédeik hosszát az önmérséklet határozta meg. Sólyom László az elmúlt két esztendőben négy alkalommal szólt a Tisztelt Házhoz: 45 perc 16 másodpercbe sűrítette mondandóját. Gyurcsány Ferenc 74-szer élt a lehetőséggel. Szónoklásának ideje: 16 óra 38 perc 57 másodperc. Legrövidebb 1 perc 52 másodperc, a leghosszabb: 59 perc 20 másodperc. Húsz percnél hosszabb beszédei esetén a frakciók 5 perc helyett nyolc percben reagálhatnak. A kormány tagjainak privilégiuma még, hogy bármely napirend előtti szólásra őket illeti az utolsó szó joga.

Sólyom László köztársasági elnök mondotta volt (2006.05.01) útravalóul:

- Az Országgyűlés felelőssége nemcsak a törvényhozásra vonatkozik, hanem saját működésmódjára is. Nemrég Drezdában láttam a parlament új épületét. Az ülésteremnek körös-körül üvegfala van, az utcáról mindenki láthatja, mi történik odabenn. Az átláthatóságnak ez a kifejezése talán túlságosan naiv, közvetlen, de üzenete semmiképpen sem az. A parlament a nyilvános politikai vita kitüntetett színhelye és alkalma. Ezen a fórumon meg kell jelennie az országot érintő minden fontos ügynek, így azoknak is, amelyek a kampányból kimaradtak. A nyilvánosság kötelez; a méltányos és érvelő vita a választók megbecsülése is… A politikai diskurzusnak nem csak a tartalma fontos. A képviselők - ha akarják, ha nem - példát mutatnak. Magatartásuk nagy hatással van az állam és a politika megítélésére, a demokráciáról alkotott közvéleményre.

1199 napirend előtti szólalás hangzott el az elmúlt két esztendőben: 641 felszólalás, 558 reagálás. Az MSZP és az SZDSZ 699-et, a Fidesz, a KDNP és az MDF 500-at jegyzett. A beszédek idejét tekintve fordított a helyzet: a szocialista-liberális páros 65 óra 51 perc 39 másodpercet használt föl igéje hirdetésére (MSZP: 51:46:02, SZDSZ: 14:05:37), a kezdettől fogva ellenzéki pártok pedig 41 óra 20 perc 15 másodpercet (Fidesz: 14:46:14, KDNP: 11:53:09: MDF: 13:40:52).

„Kossuth óta párja nincs!”

Elegáns karcsú ember a miniszterelnök, a médiasztárokkal ellentétben azonban titok, hogy ki öltözteti. Kitömött vállú sötét öltönyt visel, fehér inggel, általában ferdén csíkos nyakkendővel. Udvariasan megvárja amíg - öszödi beszéd kiszivárgása óta hagyományosan – a frakcióvezetők kivételével a Fidesz és a KDNP képviselői elhagyják a termet. Nem megy föl a pulpitusra, pártbéli társai szerint felesleges is lenne, hisz’ kiváló szónok, percre sem jön zavarba, „Kossuth óta párja nincs!” Gyurcsány Ferenc hálásan pillant rájuk, kezével csendet int, majd magas hőfokra emelkedve bejelenti:

- Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A népszavazás döntését végrehajtjuk! Ezzel a népszavazással lezárult nagyjából a kormányzás első két éve. Világos, hogy a reformfolyamat jelentős része az egészségügy egy sor pontjának átalakításával, a felsőoktatás sok pontjának átalakításával, az igazgatás sok pontjának átalakításával befejeződött. És az is világos, hogy jó néhány fontos elemet nem tudtunk megtenni. Azért nem tudtuk megtenni, mert kibontakozott egy, az ellenzék által vezetett erőteljes politikai oppozíció, ellenállás az átalakítással szemben.

- A népszavazásból egy dolog biztosan látszik: az tudniillik, hogy az elmúlt mintegy másfél év változásainak mélységével, tempójával, mennyiségével, nem egy esetben valószínűleg irányával, nagyon sokan nem tudtak azonosulni, és nem tudtak vele egyetérteni, - legalább 3 millió ember. Ezt az üzenetet értjük! Ennek a törvényhozási konzekvenciái nyilván meg fognak történni. Aztán van jó félmillió ember, aki annak ellenére, hogy ez a másfél év, amit magunk mögött hagyunk, cudarul nehéz másfél év volt, hangosan, erőteljesen kiállt ezen politika mellett. És van több, mint 4 millió, akinek nem ismerjük pontosan az álláspontját, nem adott aktívan támogatást a népszavazási kezdeményezéshez. Tehát ez nagyjából a tény.

- Akkor, amikor úgy döntött 3 millió ember, hogy támogatja azt a kérdést, hogy ne kelljen fizetni vizitdíjat, vagy ne kelljen fizetni napidíjat a kórházban, vagy éppen tandíjat, akkor természetesen arról nem mondtak semmit, hogy na jó, de akkor ki fizessen? És honnan? Nekünk itt, akik itt vagyunk a parlamentben, erre a kérdésre, ha akarunk, ha nem, válaszolni kell! Lehet azt mondani, hogy valahol van pénz a nagy költségvetésben, de akkor meg kell mondani, hogy pontosan hol, és össze kell ezt vetni egyéb más célokkal.

- Határozott meggyőződésem, hogy Magyarország távlatos céljait tekintve, és tanulva az elmúlt évek sok-sok kacskaringójából, nemegyszer hibájából, hogy az egyetlen helyes magatartás, az, amit a kormány képviselt! Ha kinyitom a fülemet, és hallgatom, hogy mit mondanak a világban Magyarországról, akkor azt mondják, hogy két-három dolgot kell csinálni: csökkenteni a hiányt - ezt tesszük -, csökkenteni a terheket - ez volt a javaslatunk -, harmadikként alapvetően befektetni az oktatásba, oktatásba, oktatásba. A negyedik területen azt mondtuk, hogy közvetlenül azok tegyenek be többet, akik igénybe veszik. Most 3 millió ember azt mondta: ezt nem így akarja csinálni. Ha igaz az, hogy mi egy erős Magyarországot akarunk, akkor szerintem az nem egy jó politika, hogy lebeszéljük az embereket arról, hogy a saját hozzájárulásukkal bővítsék azokat a forrásokat, amelyekben az egészségügy működik.

- Az a magyar Alkotmánybíróság, amelynek első elnöke a mai köztársasági elnök, oly nagyvonalúan és elegánsan bizonyította, hogy az alkotmánynak van egy láthatatlan alkotmányossága, átszűrődik belőle egyfajta filozófia, akkor, ha más nem, ennek a láthatatlan alkotmánynak az üzenete számunkra nagyon világos volt. Felelős polgári demokráciában olyan kérdést feltenni a választóknak, hogy szeretnél-e valamilyen közszolgáltatásért kevesebbet fizetni, szeretnél-e adót, járulékot csökkenteni, szeretnéd-e a saját egyéni életedhez igazítani közvetlenül a nemzet költségvetését, ilyet nem szabad csinálni! Tudomásul veszem az Alkotmánybíróság döntését, de hibának gondolom, nem értek vele egyet. Nagyon sokat árt Magyarországnak, ha lehet költségvetési tételekről szavazni!

- Nem igaz az, ha valaki kisebbségbe kerül, akkor a haza kerül ellenzékbe. Nem igaz az, hogy ha valakinek az álláspontja többségbe kerül, akkor a haza győzött. Egy álláspont, - időnként hol többségi, hol kisebbségi. Nem kiáltjuk ki a hazát vesztesnek, ha alulmaradunk, és nem kiáltjuk ki a hazát, Magyarországot, győztesnek, ha éppen egy másik politikai kérdésben többségbe kerülünk. Szerintem ez erénye a demokráciának, ennek az ellenkezője pedig nehezen egyeztethető össze a demokratikus kultúrával. Ráadásul: azt gondolom, hogy Magyarország úgy összességében, és távlatosan inkább veszít, mint győz! A magyar jobboldal nagyobbik pártja természetesen érezheti magát győztesnek, hiszen kezdeményezett egy népszavazást, ahhoz elegendő többséget kapott. De muszáj feltennem egy kérdést: valóban olyan ország van a szemünk előtt, ahol a polgárok sokasága nem érti, nem tudja, nem látja át annak következményeit, hogy ha megfosztja közös ügyeinket egy általa fizetett forrástól, akkor a másik oldalon megint csak neki kell fizetni? Azok az eszmények, amelyeket én fontosnak gondolok demokratikus politikusként, amelyeket fontosnak gondolnék egyébként bal- és jobboldali vagy liberális politikusok számára is, azok nem ilyen Magyarországot látnak!

- Sok terhet cipelt az ország. Sokat! De tudják, miért viselték ezt a terhet? Azért, mert mi magunk - és ezt mondom szocialista barátaimnak, elsősorban, és csak másodsorban a szabad demokratáknak - , mert mi magunk is hozzájárultunk ahhoz 2002 és 2006 között, hogy éljen és viruljon az az illúzió, amely illúzió csapdájába esett most az ország. Mi magunk is csináltuk azt a politikát 2001-et, 2002-t követően - nem tudtunk ellenállni az ezzel kapcsolatos csábításnak, amely ugyan nem tőlünk jött, de végül mi magunk is ugyanebbe az utcába mentünk -, hogy elegendő csak akarni, és igazából teljesítmény nélkül növekszik a nyugdíj, növekszik a családi ellátás, növekszik nagyon-nagyon sok minden. Az a politika, amit 2002 és 2006 között mi magunk folytattunk, maga is hozzájárult ahhoz, hogy lényegében szégyenérzet és felelősségérzet nélkül ma Magyarországon fel lehetett tenni ilyen kérdéseket.

- Magyarországnak akkor most azt mondom: ébresztő! Ebből így, ilyen népszavazásokkal nem lesz erős és modern Magyarország!

„Igen, Magyarország győzött!"

Egyre ritkábban hord nyakkendőt Orbán Viktor, pedig ünnepelt! Ennyi felkiáltójelet hordozó mondatot sem üzent mostanában!

- Tisztelt Képviselőtársaim! 2006 őszén egy nyilvánosságra került beszéd mondatai rázták meg Magyarországot; olyan mondatok, amelyek korábban elképzelhetetlennek tűntek. Idézem: „Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit mi csináltunk. Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Másfél évig úgy kellett tenni, mintha kormányoztunk volna, ehelyett hazudtunk reggel, éjjel meg este."

- Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ekkor döntöttünk úgy, hogy népszavazást kezdeményezünk, mert a népszavazás az erőszakmentes népi mozgalmak legmagasabb rendű formája. Három célunk volt: véget vetni a hazugság politikájának, összefogást teremteni és visszaadni a magyarok önbecsülését. Nem igaz, hogy a magyarokkal mindent el lehet fogadtatni! Nem igaz, hogy mindent eltűrnek! Nem igaz, hogy a magyarok felelőtlen és következmények nélküli világban akarnak élni!

- A tegnapi győzelem a magyarok önbecsülésének diadala is! Március 9-e a mi számunkra az önbecsülés napja! Ilyen összefogás Magyarországon a rendszerváltoztatás óta még nem volt! Nemzedéki összefogást is láthattunk: idősek fogtak össze fiatalokkal; történelmi szövetség is létrejött a szegények és a középosztály között! Emlékeztetem önöket arra, hogy Magyarországon több mint félmillió nyugdíjas kevesebb, mint havi 40 ezer forintból él, és több mint negyedmillió nyugdíjas Magyarországon kevesebb, mint havi 25 ezer forintból él!

- Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A választók döntöttek: új irányt, más irányt akarnak Magyarország számára! A választók döntöttek: ami most van, annak véget akarnak vetni! A választók kinyilvánították: a megszorítás, a pénzbehajtás, a többszörös adóztatás nem reform!

- Ki győzött, tisztelt képviselőtársaim? Nem pártok, nem politikusok! Igen, Magyarország győzött, mert a népszavazással a magyarok nyertek! Győztek azok, akik igennel szavaztak! És győztek azok is, akik a pártjuk iránti lojalitásból inkább nemmel szavaztak, ugyanis nekik sem kell fizetniük!

- Ki veszített, tisztelt hölgyeim és uraim? Őket úgy hívják: kormánypártok! Ők az egyedüli vesztesei ennek a népszavazásnak! Ők, mert leszavazták az emberek a kormánypártok átgondolatlan politikáját!

- Miért vallottak kudarcot? Arra biztatták az embereket, hogy ne menjenek el szavazni! Le akarták beszélni őket arról, hogy éljenek az alkotmányos jogaikkal! Ez súlyos hiba a demokráciában! Egy kormánypárti képviselő részéről a kormány iránti lojalitás tiszteletre méltó dolog, de a párt iránti elkötelezettség sohasem írhatja fölül a demokrácia iránti elkötelezettséget! Aki a közönyre épít, tisztelt képviselőtársaim, a semmire épít! Semmire, mert a közöny nem lehet egy ország iránytűje!

- Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mi a feladat? A győzelem kötelez! Magyarország győzelme mindannyiunkat kötelez! Új alapokra kell helyezni az egészségügyet! Az emberek más egészségügyi rendszert akarnak, mint amit a kormány próbál rájuk erőltetni! Az egészségügyet úgy kell megújítani, hogy ne káoszba vezessen! Úgy kell megújítani, hogy az emberek ne betegebbek legyenek, mint ma, hanem egészségesebbek! Az állam több felelősséget vállaljon, ne kevesebbet! Több pénzt költsön az egészségügyre és az oktatásra, s ne kevesebbet! Az egészségbiztosításról szóló törvényt is elutasították tegnap az emberek - jó, ha ezt meghalljuk, ideje visszavonni!

- Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A feladat: alkotnunk kell! Meg kell alkotnunk a jövő egészségügyét, ami mindannyiunk feladata lesz! Itt az esély, hogy Magyarország meginduljon az erkölcsi, szellemi és gazdasági felemelkedés útján!

- Szép volt, Magyarország! Gratulálunk!

„Túl liberális..!”

Anglia a példaképe Gyurcsány Ferencnek. Rebesgetik: a cipőit is ott készítteti. Itthon azonban más a világ:

- Lezárult nagyjából a kormányzás első két éve. Világos, hogy a reformfolyamat jelentős része az egészségügy egy sor pontjának átalakításával, a felsőoktatás sok pontjának átalakításával, az igazgatás sok pontjának átalakításával befejeződött, és az is világos, hogy jó néhány fontos elemet nem tudtunk megtenni. Azért nem tudtuk megtenni, mert kibontakozott egy, az ellenzék által vezetett erőteljes politikai oppozíció, ellenállás az átalakítással szemben.

- Nem vagyok annyira liberális, mint amennyire az ellenzék vezére a '90-es évek elején liberális volt, de a mostani állítását, amit itt fel fogok olvasni, nem osztom. Nekem e tekintetben ő akkor túl liberális volt. Most úgy látom, hogy túlságosan ódivatú az a politika, amit folytat, de a következőt mondta: „Ennek az országnak a sorsát csak egy polgári középerőkből álló kormány tudja megnyugtatóan rendezni. Olyan polgári-liberális kormány, amely nem enged sem egy jobb-, sem egy baloldali etatista gazdaságpolitikai csábításnak." Nem enged etatista gazdaságpolitikai csábításnak, gondolom, olyasminek, mint ami a népszavazáson szerepel. „Csak egy ilyen liberális kormány látszik alkalmasnak arra, hogy megértesse a polgárokkal, hogy a privatizáció lehetőség, hogy meggyőzze őket arról, hogy minden olyannyira várt intézkedés - legyen szó nyugdíjról, gyedről, családi pótlékról, munkanélküli-segélyről - csak akkor lehetséges, ha előteremtjük hozzá a szükséges pénzt. Márpedig pénz csak a piacgazdaságban terem, pénz és piac pedig nincs a pénzforgatáshoz értő vállalkozók, tőkések nélkül. Hangulatkeltés folyik a bankárok, a bankok, a pénztőke és a nemzetközi pénzügyi intézmények ellen. Egy liberális kormány képes lesz arra, hogy kíméletlenül szembeszálljon az idegengyűlölőkkel."

- Szerintem ez egy jó szöveg. Egy picit az én ízlésem szerint azonban féloldalas, mert szerintem túl liberális. Tudniillik, még azért két mondat kellene ide: de tudomásul kell vennie egy modern polgári kormánynak - erről szól Európa -, hogy a verseny, a piac, a tőke szempontjai mellett ott vannak az együttműködés, a szolidaritás szempontjai is, azaz piac és verseny meg szolidaritás azért megfér egymás mellett. Úgy látom, hogy egyébként ezeknek az érvényes, bár lelkem szerint túl liberális elveknek a megcsúfolása zajlik mostanság. És ez nincs így rendben!

- De hogy ne csak a Fideszt örvendeztessem meg, hadd olvassak fel még valamit Barankovics Istvántól, aki a Demokrata Néppártot vezette. Azért, mert az elmúlt időszakban oly sokszor kapott kioktatást a kormányoldal keresztényi hitből, kötelességből és emelkedettségből, de hát tegyünk azért még hozzá: szerintem nincs rendjén, ami ebben a Házban a kereszténységre hivatkozva folyamatosan történik! Azt mondja Barankovics: „A Néppárt ma elítéli a kereszténység szent jelvényeinek politikai felhasználását éppen úgy, mint a kereszténységnek politikai jelszóvá tételét, a kereszténység tekintélyének egy párt részére való kisajátítását, és leginkább az álcázott antidemokratikus törekvéseknek a kereszténység nevével való hitelesítését."

Nem tanultak, és nem felejtettek!”

Semjén Zsolt mielőtt szól, bármily meleg van, alkalomhoz illően begombolja a zakóját. Tűzet szítottak a szavai midőn elszánt határozottsággal Gyurcsány úrnak szólította a miniszterelnököt. Pedig, semmiféle törvény nem írja elő, hogy címek, rangok illesztessenek a nevek mellé, arról nem is szólva, hogy Fidesz és KDNP körökben az úr kifejezést is túlzásnak tartják. Egészen más jelzőket gondolnak a neve mellé, még ha ki sem ejtik hangosan. Aki tévén nézte - hol a közbeszólásokat kiszűrik - nem is hinné: a kereszténydemokraták elnök-frakcióvezetőjének szinte minden mondatát félbeszakították.

- Gyurcsány Úr! Ön azt mondta, hogy érti a népszavazás üzenetét. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Miniszterelnök!) Abból, amit elmondott, úgy tűnik föl: mégsem érti! Azt is mondta: nem ért vele egyet. Gyurcsány Úr! (A miniszterelnök felé fordulva.) Kit érdekel, hogy ön egyetért vagy nem ért vele egyet? Egy demokráciában… (Felzúdulás és közbeszólások az MSZP soraiból: Mi az, hogy Gyurcsány Úr? Miniszterelnök! - Az elnök csenget.)

- Ha megengedik, én Gyurcsány Úrnak hívom. (Felzúdulás az MSZP soraiban – Az elnök csenget.) Esetleg bukott miniszterelnököt lehetne mondani, de az is úgy lenne pontos… (Zaj, felzúdulás közbekiáltások. Elnök: Képviselőtársaim! Frakcióvezető úr! Csenget, újra csenget.) … hogy egy olyan bukott ember, aki önmagát miniszterelnöknek képzeli. (Felzúdulás, kiabálás. Elnök: Gyurcsány Ferenc ma a Magyar Köztársaság miniszterelnöke. Kérem, hogy… Közbeszólások az MSZP soraiból: Így van! - Taps az MSZP soraiban. Elnök: Ma a törvényes miniszterelnöke. Semjén felé fordulva: Öné a szó, folytassa!)

- Én morális értelemben is értem ezt a szót és immár legitimációs értelemben is. (Közbekiáltások és felzúdulás az MSZP soraiban.) … Tehát, Gyurcsány Úr, kit érdekel, hogy ön egyetért a nép akaratával, vagy nem ért egyet? (Folyamatos zaj és közbeszólások az MSZP soraiban. Az elnök csenget, hosszasan csenget.)

- Egy demokráciában a kormány két dolgot tehet: vagy végrehajtja a nép akaratát, vagy lemond. (Dr. Vojnik Mária: Végrehajtjuk.) A népszavazás üzenete az volt, hogy az emberek kifejezték: nem tűrik a társadalmi szerződés felrúgását. (Közbeszólás: Miről beszélsz?) A kormány nem tehet olyat, amire nem kapott felhatalmazást a választások során. (Közbeszólás: De kapott!) Szolgáljon ez tanulságul az egészségügy privatizációjának a kérdésében is! (Közbeszólás: Lesz!)

- Gyurcsány Úr! Ön valami olyasmit mondott, hogy nincs ingyenesség, és hogy itt az emberek valamifajta ingyen-szolgáltatást várnak. Milyen ingyenességről beszél, Gyurcsány Úr? (Közbeszólás: Miniszterelnök Úr!) Irreálisan nagy járulékot fizetnek a magyar emberek, irreálisan nagy adókat fizetnek. A helyzet az, hogy önök a hozzá nem értő, korrupt és rossz kormányzásuk árát akarják megfizettetni az emberekkel! (Folyamatos zaj és közbeszólások a kormánypártok soraiban.)… Erre mondott nemet a népszavazás… (Az elnök csenget, többször csenget.)

- Ismert a Bourbonokról az a mondás, hogy nem tanultak, és nem felejtettek. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban.) Gyurcsány Úr! (Közbeszólás: Miniszterelnök Úr!) Úgy tűnik föl, hogy ez az ön esetében is igaz, - bár szeretném jelezni, hogy a Bourbon-házat semmilyen módon nem akarom összehasonlítani önnel, hiszen a Bourbon-háznak voltak nagy korszakai Franciaországban, amit a Gyurcsány-kormány tekintetében nem mondhatunk el magyar viszonylatban. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban. - Dr. Vojnik Mária: Éljen a köztársaság! Az elnök csenget.)… De mindenesetre: a Bourbonokhoz hasonlóan ön nem felejtett, és nem tanult! (Felzúdulás.) Nem felejtett, hiszen amit elmondott, az a néhány panel nem volt más, mint bukott kampányszöveg. (Zaj, közbeszólások.) És nem tanult, mert amit elmondott, abból az következett, hogy ha tehetné, leváltaná a népet… (Felzúdulás, közbekiáltások az MSZP soraiban. Az elnök csenget.)

- Gyurcsány Úr! Önnek nem a népet kellene leváltania, hanem például Horváth Ágnes bukott miniszterét. (Felzúdulás az SZDSZ padsoraiban. Dr. Kóka János: Ki mondta neked Horváth Ágnesről, hogy megbukott?) … És ha már az SZDSZ ilyen érdeklődéssel tisztel meg, akkor a tegnapi napról, amikor a hab a tortán volt, szeretném idézni az ékes szavú Horn Gábort, akivel ugyan életemben nem értettem egyet, a stílusával most sem, de tartalmi iránymutatásával nem tudok vitatkozni. Fontolja meg Gyurcsány úr! (Felzúdulás, zaj, közbeszólások a kormánypártok soraiban. Az elnök csenget, hosszasan csenget.)

- Köszönöm! - mondotta Semjén Zsolt és leült. Nem volt oly ember a T. Házban ki ne tudta volna: az SZDSZ idézett államtitkára ajánlotta nyilvánosan a miniszterelnökének, hogy „menjen a p…ba.” (Zaj, közbeszólások a kormánypártok soraiból.)

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

kdnp.hu
Bartha Szabó József
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!