A klímaváltozás ellen, gyermekeink jövőjéért

Dr. Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár (KDNP) az Országgyűlésben hétfőn, napirend előtti felszólalásában súlyos globális problémának nevezte a klímaváltozást, amely az egyik legnagyobb kihívást jelenti az emberiség számára. Megállításához az egész világnak együttes erőfeszítéseket kell tennie, amelyből hazánk is jelentős mértékben kiveszi a részét – tájékoztatott a kereszténydemokrata politikus.

kdnp.hu

Dr. Aradszki András (KDNP) napirend előtti felszólalása

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim!

Engedjék meg, hogy beszámoljak önöknek az energetika világának egy közelmúltbeli nemzetközi eseményéről, és ennek kapcsán megosszak önökkel néhány gondolatot.

Az elmúlt héten Budapesten mutatta be az OECD Nemzetközi Energia Ügynöksége World Energy Outlook 2015-ös kiadványát. Az évente megjelenő, az egyes energetikai szektorok fejlődésének irányait, valamint fontos és aktuális energetikai tendenciákat bemutató kiadvány előrejelzésként, iránytűként szolgál a döntéshozók számára.
Külön örömre ad okot, hogy a bemutatót egy nemzetközi szinten elismert magyar szakember, Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség vezető közgazdásza tartotta. Magyar szakember még soha nem töltött be ilyen magas pozíciót a Nemzetközi Energia Ügynökségnél. Élvezetes, emellett a szakmaiság alapelveit messzemenőkig figyelembe vevő előadása révén a jelenlévők megismerhették a világgazdaság aktuális energetikai folyamatait és a várható jövőbeni fejlődés irányait.

A 2015-ös kiadvány fókuszában a klímaváltozás áll – korunk egyik legfontosabb, valamennyiünk mindennapjait közvetlenül érintő kihívása. A klímaváltozás súlyos környezeti, társadalmi, gazdasági és politikai következményekkel járó globális probléma, ami az egyik legnagyobb kihívást jelenti az emberiség számára.

Magyarország jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a klímaváltozást megállítsuk. Azonban nemcsak Magyarországnak és az Európai Uniónak, hanem az egész teremtett világnak is együttes erőfeszítéseket kell tennie. Ahogy Ferenc pápa írja a Laudato si’ kezdetű enciklikájában: „A kölcsönös függőség arra kötelez minket, hogy egyetlen világban, egyetlen közös projektben gondolkodjunk.” Vélem és mélyen hiszem, hogy Magyarország ilyen szellemiségben cselekedett, amikor az Európai Unió tagjaként klímavédelmi vállalásokat tett az Európa 2020 stratégia, a 2030-ig szóló uniós éghajlat- és energiapolitikai keret kapcsán vagy az Európai Unióval közösen az ENSZ párizsi éghajlatváltozási konferenciáján.

Az, hogy az emberiség jóval 2 Celsius-fok alatt tartsa az átlaghőmérséklet emelkedését, és 2050-re megszűnjön minden olyan új, a klímát terhelő emberi tevékenység, amelyet a természet nem képes reprodukálni, nagy és együttes erőfeszítéseket kíván meg. Csak együttesen teljesíthetjük az ambiciózus, egyúttal szükségszerű vállalásainkat, amelyek nélkülözhetetlenek a bolygó megóvásához.

Európai uniós szinten egyre nagyobb hangsúlyt kap a dekarbonizáció, a karbonszegény gazdaságba való átmenet is. Magyarországot mint az Európai Unió egyik tagállamát sem kerülhetik el ezek a változások, az ország megfelelő erőfeszítéseket fog tenni a karbonszegény gazdaságba való átmenet elősegítése érdekében. Hiszem, hogy Magyarország és az Európai Unió erőfeszítései eredményre fognak vezetni a klímaváltozás elleni harcban, és hatékonyan tudunk cselekedni az emberiség egészét veszélyeztető globális felmelegedés ellen.

Véleményem szerint azt mondhatjuk, hogy megteszünk mindent a klímaváltozás ellen a gyermekeink és az eljövendő generációk jövője érdekében. Ennek eredményeként remélem, hogy sokunk örömére még évszázadokig büszkék lehetünk a Kárpát-medence megóvott, kivételes természeti környezetére és adottságaira.

Tisztelt Képviselőtársak! Felszólalásomat hadd zárjam Ferenc pápa már említett enciklikájának egyik imarészletével: „Védelmezői legyünk a világnak, ne kifosztói! A szépség terjesztői legyünk, ne a szennyezésé és a pusztításé!” Köszönöm a megtisztelő figyelmüket.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!