Magyarul is szólt, magyaroknak az Európai Bizottság elnöke

Ha közelebb akarjuk hozni az emberekhez az Európai Uniót, akkor a nemzeti parlamenteknek aktívabbá kell válniuk az európai politikában. Nem lehet, hogy bürokraták, technokraták legyünk – demokratáknak kell lennünk, és demokratikusnak a működésünkben!

A parlament első őszi ülésének viharos pillanatait követően (feloszlatja-e önmagát az Országgyűlés, avagy sem – persze nem), szólt tegnap az Európai Bizottság elnöke a Tisztelt Házban.  Tekintettek rá, mint egykoron Thomas Mannra, a költő József Attila:
„Mi hallgatunk és lesz, aki csak éppen
néz téged, mert örül, hogy lát ma itt
fehérek közt egy európait.”

José Manuel Durao Barroso hangsúlyozta: – Ha közelebb akarjuk hozni az emberekhez az Európai Uniót, akkor a nemzeti parlamenteknek aktívabbá kell válniuk az európai politikában. Nem lehet, hogy bürokraták, technokraták legyünk, - demokratáknak kell lennünk, és demokratikusnak a működésünkben!

Az európai újraegyesítésről szólva kifejtette: három legfontosabb alapelve, pozitív hozadéka a béke, a szabadság és szolidaritás. Emlékeztetett arra, hogy hétfőtől Magyarország ad otthont az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnek, és mint fogalmazott, nagyon nagyra értékeli a nemzeti konszenzust az európai tudomány szempontjából ilyen fontos intézet ügyében. Hozzátette: az intézet budapesti helyszíne tisztelgés a magyar tudomány hagyományai előtt, hiszen nem sok ekkora ország büszkélkedhet ennyi Nobel-díjassal. Csendes elmélkedésre bíztatóan mondotta volt a múlt „Barátság-vezetékéről” álmodozóknak: – Európának minden eddiginél nagyobb szüksége van a közös energiapolitikára, hogy csökkentse külső függőségét és növelje biztonságát.

Beszéde zárásaként, mindenki által érthetően, magyarul mondta: – Azt kívánom a magyar népnek és vezetőinek, hogy az európai család megbecsült tagjaként legyenek sikeresek demokráciájuk fejlesztésében, gazdaságuk felvirágoztatásban!

+

José Manuel Durao Barroso megtisztelte jelenlétével az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) igazgatótanácsának hétfői alakuló ülését is. Az Európai Bizottság elnöke szerint mágnesként vonzhatja majd a tehetségeket az EITI, amely a modernizáció, a kutatás-fejlesztés referenciamodellje lehet. A tudás szabad áramlásában is segítséget nyújt majd az intézet. A leginnovatívabb üzleti szereplőket és a legjobb kutatókat összehozva egyszerre szolgálja a kutatást, az oktatást és az innovációt, tehát a tudás háromszögét. Hangsúlyozta: Európának is szembesülnie kell a gazdaság lassulásával és az új, sokszor kemény kihívásokkal. Ezeket a kihívásokat azonban lehetőségekké lehet formálni, ha az európai tudásalapot használjuk. Az EITI jó alapot szolgáltathat erre.

(Brüsszelben június 18-án született döntés arról, hogy Budapesten alakulhat meg az Európai Innovációs és Technológiai Intézet, amely koordináló szerepet tölt majd be a kutatás-fejlesztésben. Jövőre hét alkalmazottja lesz az intézménynek, 2010-ben harminc, 2011-től pedig teljes létszámmal, 60 munkatárssal működik majd az EITI, Magyarország mindig az aktuális létszám harmadának költségeit fedezi.

Bartha Szabó József 

Forrás: kdnp.hu, MTI, mno.hu

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!