Napirend előtt - Mi történt az elmúlt hat évben miniszterelnök úr?

Nem okozott csalódást. A miniszterelnök - a parlament őszi nyitányának esős napján - ragyogó retorikával minden korábbinál szebb napokat ígért szép hazánk lakóinak. Boldog lehetett ’ki hallhatta, még inkább, ’ki hitt neki. A Fidesz és a KDNP képviselői nem tartoztak közéjük, ahogy eddig is, kivonultak az ülésteremből, - ők már az elhíresült őszödi beszéd óta, szavát sem hiszik a kormányfőnek.

Gyurcsány Ferenc szerint az ország nagy utat tett meg az elmúlt két évben, elérték a 2006-ban kitűzött célokat: egyensúlyt teremtettek az államháztartásban, csökkent a legszegényebbek és a leggazdagabbak jövedelme közötti különbség. Újra jó irányt vett a gazdaság, mely a „Megegyezés” címet viselő legújabb program útján következetesen halad tovább.

Hangsúlyozta: védeni kell az eddig elért szociális biztonságot. „Nem lehet úgy építkezni, hogy elveszünk a mából és beteszünk a jövőbe.” Korábbi legendás ígéretét feledve („Lassan mondom, nem lesz gázáremelés!”) ezúttal kilátásba helyezte, hogy a gázárak sokadszori emelése miatt a rendkívül nehéz helyzetbe sodródott távhőfűtéses lakások tulajdonosait kompenzáció illeti majd meg. Minden lakásban mérhetővé és szabályozhatóvá teszik a távfűtést, és az energiacégek fizetik majd az úgynevezett „Robin Hood-adót,” amely a forrást biztosítja a panellakásban élők számára.

Ígérte: a következő évben 4.500-5.000 forinttal több maradhat az átlagjövedelműek zsebében. „Nem kell az adócsökkentési programra legyinteni, hiszen ezekből a pluszpénzekből, megtakarításokból áll majd össze egy évről évre versenyképesebb gazdaság.”

Állította: legújabb programjának pozitív ösztönzői megváltoztatják a rossz szokásokat, és ez segít a gazdaság kifehérítésében, a jólét és az igazságosság megteremésében: „az emberek számlát kérnek a szolgáltatásról, és azt meg is tartják, az év végén pedig az áfát levonhatják az adójukból.”

Leszögezte: "Folytatjuk a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztését, azt várjuk, hogy az M0-s déli szektora, az M43-as Szeged és Makó között vagy az M7-es Balatonkeresztúr és Nagykanizsa közötti építése és befejezése meg fog történni, szakaszoktól függően. Emellett öt vasútfejlesztési program indul, a regionális fejlesztési programok részeként kilométerek ezreit újítjuk fel."

Kiemelte: annyi iskola-felújítás kezdődik most, amennyi a második világháború óta nem volt. „És nem elég tankönyvet adni a gyerekeknek, elindítunk egy olyan programot 2009-ben, amelynek végén valamennyi gyerek kezébe hordozható számítógép kerül" Az is cél, hogy nagyobb vonzereje legyen a tanári pályának, vonzerő legyen a tanári fizetés is.
Elmondta: megvizsgálták a KDNP családi adózásra vonatkozó javaslatát, de szerinte ez „10-15 ezer forintot elvenne a fiatal pályakezdőktől, ami nem vállalható.”

Hozzátette: az egykulcsos adóra vonatkozó indítványokat is folyamatosan elemzik, hogy „hogyan lehet ezeket kiegészítő megoldásokkal szociális szempontból is elfogadhatóvá tenni.”

Bejelentette: a kormány benyújtotta azokat a törvénycsomagokat, amelyek arról szólnak, hogy miként tudják a mainál jobban védeni a közrendet, milyen új szabályok, szigorúbb eljárások kellenek ahhoz, hogy Magyarország rendben, nyugalomban éljen. "Az alapvető alkotmányos jogokat és szabadságjogokat védeni kell, de a védelem nem terjedhet ki arra, hogy ennek örvén másokat abban akadályozok, hogy szabadon élhessenek".
Végezetül elfogadhatatlanul radikálisnak nevezve a parlament feloszlatásának kísérletét. Fölszólította a választókat: ne álmodni, kérdezni merjenek, „kérdezni azoktól, akik meg szeretnék kaparintani a kormányrudat.”

+

- Gyurcsány Ferenc a gondolatokból már sokszor kifogyott, a szóból még soha! - ismerte el szolid malíciával Semjén Zsolt a kormányfő programismertető teljesítményét. - Nem különböznek attól az ötletteléstől, amit már évek óta megszoktunk, talán csak annyiban, hogy egyre kevesebb új ötlet bukkan fel benne. Azokkal a gondolatokkal iszapbirkózik, amelyeket ő maga kreált.  Medgyessy Péter idején „kiváló” tanácsadóként az egyensúly felborításában segédkezett, majd éveken keresztül a növekedés lefojtásában jeleskedett, lesöpörve mindazon módosító javaslatokat, amelyeket tucatjával nyújtott be az ellenzék.

A kereszténydemokrata elnök-frakcióvezető a hitelességről szólva hangsúlyozta:

- Hogy lehet például hitelességről beszélni, amikor 2005-ben elfogadnak egy adócsomagot, arról, hogy adót csökkentenek, majd a választások után visszavonják, és adót emelnek. Ha tényleg úgy gondolja Gyurcsány Ferenc, hogy abban a programban, amit most meghirdetett, támogatásra számíthat, akkor mi az akadálya annak, hogy akár most, megnézzük: van-e támogatása az Országgyűlésben? Ha van, akkor, nosza rajta, sok sikert hozzá! De ha nincs, akkor mi értelme van a kormány politikai agóniáját meghosszabbítani? – fordult a papírjai között matató miniszterelnök felé a kereszténydemokrata politikus.

- Magyarország romokban hever. Az államadósság már szinte mindent maga alá temet. Káosz az egészségügyben, káosz az oktatásban. Versenytársaink Szlovákia, Románia gyorsvonat sebességgel húznak el mellettünk, minden héttel, minden nappal nő a lemaradásunk, nincs vesztegetni való időnk. Ahhoz, hogy az országot ki lehessen vezetni a mostani válságból, politikai hovatartozástól függetlenül két feltételt teljesíteni kell: a tényleges társadalmi támogatottságot, és a stabil parlamenti többséget. E két dolog nélkül, ha feltámadna, még Adenauer sem tudná kivezetni az országot ebből a válságból. A stabil parlamenti többséget, s a mögötte álló társadalmi támogatottságot egyetlen módon lehet elérni: új választásokkal!

- Magyarország ettől a parlamenttől már nem sokat várhat. A legtöbb, amit tehet az országért, az országban élőkért, hogy megszavazza önmaga feloszlatását, s visszaadja az embereknek a döntés jogát. Mondják meg a választópolgárok, hogyan-, merre tovább. Elvégre nem az emberek vannak a parlamentért, hanem a parlament van az emberekért!

+

Navracsics Tibor a Fidesz frakcióvezetője is egészen másként látta, olvasta a kormányfő „Megegyezés” programját. 

- Itt van ez a dokumentum, és itt van 6 év a szocialista kormány háta mögött. Azt mondja meg nekem miniszterelnök úr, hogyha ennyire világosan látja a célkitűzéseket, akkor miért nem 2004-ben valósította meg ezeket a célkitűzéseket? Akkor hogy lehet az, hogy 2006-ban kis híján világrekorderek voltuk költségvetési hiányban?  Hogy lehet az, hogy 2007-ben is még az Európai Unió legrosszabb költségvetési hiány-mutatóit mutathattuk fel? És hogy lehet, hogy most, 2008-ban is sokkal rosszabbak a költségvetési hiány-adataink, mint akár a lengyeleké vagy a cseheké? Mi történt az elmúlt hat évben miniszterelnök úr? Mivel töltött ebből négy évet, amikor ön volt miniszterelnök, hogy ezek a célok nem valósultak meg?

Kérdezte volt a Fidesz frakcióvezetője miniszterelnököt:

- Igaz-e az a hír, hogy az üdülési csekk 11 százalékos egészségügyi hozzájárulással lesz megfejelve? Igaz-e az a hír, hogy az étkezési jegy 11 százalékos egészségügyi hozzájárulással lesz megfejelve? Igaz-e az a hír, hogy a helyi utazási bérlet, a képzési költségek munkáltató általi átvállalása, a lakáscélú támogatás, a munkáltató hozzájárulása az önkéntes kölcsönös nyugdíj- és egészségpénztári tagdíjhoz 11 százalékos egészségügyi hozzájárulással lesz megfejelve? Igaz-e az a hír, hogy a vállalkozásoknál nő a társasági adó? Milyen adócsökkentésről tetszik beszélni? Honnan gondolja, hogy önnek bármi hitele is van még itt a parlamentben, hogy vitatkozzunk erről?

A Fidesz még délelőtt indítványozta: vitassa meg az Országgyűlés a Népszabadságban megjelentetett „Megegyezés” című „esszét” is. Az MSZP rögvest elzárkózott előle. Kérdezte a frakcióvezető a pártelnök-miniszterelnöktől:

- Mi a baj? Fél tőle? Fél attól, hogy itt az országgyűlésben ma megvitathassuk a „Megegyezés” című fizetett politikai hirdetést? Fél attól, hogy esetleg le fogja szavazni ma a magyar Országgyűlés? Miniszterelnök úr, biztosban úriember nem fogad! Miért nem állt a vita elé? Miért félnek attól, hogy a választópolgárok szemébe nézzenek? Miért félnek attól, hogy elszámoljanak az elmúlt hat évvel? És miért félnek attól - ön személy szerint miért fél attól, hogy a saját elképzeléseit itt a parlamentben vitára bocsássa? Miért, hisz azt mondja, hogy ez egy kiváló program… Menekülnek, menekülnek a parlamenti vita elől, menekülnek attól, hogy a saját terveiket elmondják nyilvánosan, menekülnek attól, hogy a parlamentben szavazzanak az önök által gyártott dokumentumról…

+

Az MDF elnök asszonya (Dávid Ibolya) a kormány teljesítményét mérlegelve elismerően szólt az, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet Magyarországra érkezésről, a Mercedes reménybeli kecskeméti beruházásáról és az autópálya-építésről. Bár ez utóbbival kapcsolatosan megjegyezte: „az autópályáról az embernek a mérhetetlen kartelezés is eszébe jut, amelynek az ország és a költségvetés a vesztese.” A kormányfő által emlegetett „Megegyezésről” szükségességéről viszont más jutott az eszébe, nevezetesen: „az MSZP és az SZDSZ az elmúlt fél évi elkeseredett küzdelme következtében Magyarországon nincs kormányzás.”  A pártját érintő megfigyelési botrányról is szólt, hangsúlyozva: „a MDF-et az elmúlt években többször akarták bedarálni, de ez volt a legelvetemültebb kísérlet.” A Fidesz felé fordulva kérdezte: „mikor lakik már jól a kisgömböc".  - Az MSZP tapsa kísérte…

+

Az SZDSZ elnöke (Fodor Gábor) örült a „a Megegyezés”programnak, „mert legalább tudni, hogy az MSZP merre akar menni.” Hangsúlyozta: vannak jó elemei, de nem tudják támogatni. Elsősorban azért nem, mert hiányzik belőle az őszinte szembenézés, nem számol egy alapvető problémával: az állami szerepvállalás túlterjeszkedésével. Aggodalommal figyelik ezt az etatizmust, mert „ez fojtja meg a gazdaságot, ez a korrupció melegágya.” A liberális politikus állította: ha erre a kérdésre nem tudnak választ adni, akkor visszatérnek a "húzd meg, ereszd meg" ciklusai, amelyek során előbb egy kicsit fellélegzik a gazdaság, majd következik a költekezés. Zárszóként hozzá tette: ami pedig az MDF-t illeti, „a parlament feloszlatását célzó javaslata egy blöff, most ugyanis arra kellene törekedni, hogy megtalálják azt a kormányt, aki mögé oda lehet állni, és amelyik a leggyorsabban megoldja az ország problémáit.”

+

MSZP-frakcióvezetője (Lendvai Ildikó) mélyen egyetértett Fodor Gábor azon gondolatával, mely szerint a kormány mögé kell állni, - majd ledorongolta a Fidesz képviselőt, „hogy már megint kivonultak.”, a helyet hogy hallgatnának a jó szóra.  Úgy vélte: a Fidesz azért szeretné a miniszterelnök vitairatát szavazásra bocsátani, mert nincs saját programja. Véleménye szerint a Fidesz mindig csak akkor fordul a „néphez”, ha a közvélemény-kutatási adatok szerint az neki kedvez.

+

Gyurcsány Ferenc megnyugodva tekintett pártjára és az SZDSZ-re. Viszontválaszában kijelentette: az ország érdekében a szocialistáknak és a liberálisoknak együtt kell működniük, mert „irányaik megegyeznek, nem a különbségek, sokkal inkább az azonosságok a mérvadóak, legfeljebb az arányokon lehet vitatkozni.” 

+

Szintén napirend előtti történés volt: letette képviselői esküjét a szocialista Szabadkai Tamás. A 32 éves sárbogárdi jogász a Szántó János halála miatt megüresedett területi listás képviselői helyet foglalja el a parlamentben. (312 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül „igazolták” a mandátumát.)

Elege lett viszont pártjából és a Tisztelt Házból Gegesy Ferencnek.  Ferencváros polgármestere, már délelőtt bejelentette: kilép az SZDSZ-ből, és lemond a parlamenti mandátumáról.   Hogy mi ösztönözte e váratlan lépésre, nem titkolta: „Az SZDSZ egy önálló párt, úgy is kellene viselkednie. Ha teljesen azonos az MSZP-vel, akkor nincs értelme folytatni a politizálást, sem koalíción belül, sem azon kívül.” Külön érdekessége a történetnek, hogy a szocialisták képviselője (Kökény Mihály) sérelmezte leginkább e visszavonulást, mondván: ebbéli szándékáról „illett volna tájékoztatnia az MSZP-t!” Az SZDSZ parlamenti frakciója viszont „sajnálattal értesülve” megköszönve „azt a magas színvonalú és kitartó munkát, amit az elmúlt húsz évben a pártnál végzett.” Miután egyéni jelöltként szerzett parlamenti mandátumot, így országgyűlési helyére időközi választást kell kiírni.

+

A képviselők megemlékeztek még az augusztus 19-én elhunyt Gidai Erzsébet közgazdász-professzorról, aki 1998-as választásokat követően politizált a parlamentben. Néhai pártja, a MIÉP, odakint, figyelmeztető gyűlést tartott az Országgyűlés megnyitásával egy időben, esküjük betartására figyelmeztetve a képviselőket. Csurka István szónokolt, hangsúlyozván: „gyászos nap ez a mai”, mert nem oszlatták föl a parlamentet. A MIÉP elnöke szerint legkésőbb október 23-ig el kell zavarni ezt a kormányt, különben a magyarság sorsa megpecsételődik. „A cél „a föld, az utolsó vagyontárgy elrablása, Magyarország palesztínná tétele. Ha továbbra is ez a tutyi-mutyi politizálás folyik, akkor az ország elvész. Gyurcsányék csak röhögnek a markukba…”

+

Többé nem károsíthatják egészségüket a sajtó képviselői a parlamentben a főemeleten, az ülésterem melletti dohányzóban. Oda ugyanis újságíró már nem léphet be. Frissen festett tábla késztet megállásra: „Dohányzó, csak képviselők részére!”

Bartha Szabó József
Forrás: MTI, mno.hu, fidesz.hu, index.hu

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!