Parlamenti hajrá – „Mennyi volt a júdáspénz?”

Személyi változások. Sarokszámok. Gyurcsány Ferenc: „A költségvetés elfogadása legalább annyira az ellenzék kudarca, mint a kormány sikere!” A Fidesz-KDNP: „A 2009-es költségvetéssel mindenki rosszul jár, csak vesztesei lesznek! Ha kormány valóban spórolni akar, akkor ezt nem a nyugdíjasokon, hanem magán, az állami szférán kell elkezdenie! Vissza kellene szorítani a korrupciót és a bürokráciát, mert ezzel jóval több pénzt spórolna meg az országnak, mint a 13. havi nyugdíj elvételével!” Parlamenti menetrend.

Ismét kétnapos ülést tart a Tisztelt Ház. Várhatóan, a kormánytöbbség továbbra is megakadályozza a Fidesz-KDNP azon indítványainak napirendre tűzését, amelyek a kisebb létszámú parlamentet valamint a miniszterek és államtitkárok fizetésének 2002-es szintre történő visszaállítását szorgalmazzák. 
 
Személyi változások 
 
Hétfőn teszi le miniszteri esküjét Molnár Csaba a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium új vezetője. Az Országgyűlés gazdasági bizottsága 16-10 arányban támogatta a kinevezését. Korábbi, nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkári  bársonyszékét Varjú László foglalja el.
 
Megvonta a bizalmát a Független Kisgazda-, Nemzeti Egységpárt (FKNP) országos elnöksége Lengyel Zoltán országgyűlési képviselőtől, miután megszavazta a 13. havi nyugdíjat megcsonkító kormánypárti javaslatot. „Lengyel Zoltán politikai tevékenysége és magatartása az FKNP számára vállalhatatlan" – fogalmazott az országos elnökség, egyúttal arra is felszólították, hogy lépjen ki a párt tagjainak sorából, a párt jelvényét ne használja, tartózkodjék mindenfajta nyilatkozat megtételétől az FKNP nevében. Lengyel Zoltán 2007. augusztus 16-án lépett ki a Fidesz frakcióból, s vált függetlenné. 2008. szeptember 12-én bejelentette: kisgazda színekben folytatja a parlamenti munkát. 2008. október 13-án – megmentve a megszűnéstől - belépett az MDF-frakcióba, azzal a feltétellel, hogy változatlanul a Független Kisgazda-, Nemzeti Egységpártot akarja képviselni az Országgyűlésben.
 
Az elmúlt napok meglepetéseként Császár Antalt, a Fideszből kilépett független országgyűlési képviselőt miniszterelnöki biztossá léptette elő Gyurcsány Ferenc. A döntés egy nappal azután született, hogy Császár a parlament keddi ülésén rendre a kormányoldallal szavazott. Császár Antal október 27-én lépett ki a Fidesz-frakcióból. Akkor azt mondta: azért döntött úgy, hogy függetlenként folytatja a parlamenti munkát, mert az általa vezetett Vállalkozók Pártja – amelyet tavaly egyesületté minősített vissza a bíróság – nem kapta meg a Fidesztől az ígért részesedést az állami támogatásból, de továbbra is ellenzéki képviselőként kíván politizálni: „Más irányba nem akarok elmozdulni!”  A kormányszóvivői iroda közleménye szerint: „Császár Antal a pártpolitikai csatározásokon felülemelkedve, független képviselőként és a Vállalkozók Pártja Egyesület elnökeként támogatja a kormányzati törekvéseket”  A Fidesz szerint: „Az áruló a másik oldalon is áruló marad. Császár Antal elárulta a Vállalkozók Pártját és a vállalkozókat, a kérdés csak az: vajon mennyi volt a júdáspénz? Nagy bajban lehet Gyurcsány Ferenc, ha minden, kilóra megvett árulóra szüksége van!”
 
Sarokszámok
 
Kedden újra megnyitják a 2009-es költségvetés részletes vitáját. Legutóbb az Országgyűlés elfogadta a jövő évi költségvetés fő számait. Különleges izgalom nem járta át a kormánypárti padsorokat, lévén az SZDSZ mellszélességgel támogatta, de a függetlenektől és az MDF-től – melynek elnök asszonya a szavazás elől külföldre utazott – is kaptak támogató voksokat. 
 

A bevétel 8.300, a kiadások 8.960 a hiány pedig 660 milliárd forint lesz. A nyugdíjalap továbbra is nullszaldós, de a bevételi és kiadási főösszege 3.084 milliárdról 2.999 milliárd forintra csökkent.  A 13. havi nyugdíj összege maximum 80 ezer forint lehet, és csak azoknak jár, akik betöltötték a 62 éves nyugdíjkorhatárt. Az Egészségbiztosítási Alap hiánya 8,8 milliárd forint, 1.408 milliárdos bevételi és 1.417 milliárdos kiadási főösszeg mellett. A 2009-es büdzsé általános tartalékát 51.5 milliárd forintban állapították meg: 4,5 százalékos inflációval, 2 százalékot meghaladó reálbércsökkenéssel, 2,6 százalékos hiánnyal, továbbá a GDP 1, a háztartások fogyasztásának pedig 3 százalékos visszaesésével számol. A közszférában is befagyasztják a béreket, és nem lesz 13. havi illetmény sem.

 
A Fidesz–KDNP szerint: a 2009-es költségvetéssel mindenki rosszul jár, csak vesztesei lesznek. „Magyarország 2009-re adott válasza ellentétes azzal, amit az Európai Bizottság javasol a tagállamoknak, hiszen a jövő évi büdzsé sarokszámai nem tartalmaznak adócsökkentést, beruházásösztönzést. A magyar kormány ezzel szemben brutális megszorításokat alkalmaz. A kormány éppen a nyugdíjasokon, a közszférában dolgozókon, a kis- és közepes vállalkozásokon spórol, akik egyáltalán nem tehetnek arról, hogy a kabinet az elmúlt években félrekezelte a magyar gazdaságot és a költségvetést.” Gyurcsány Ferenc szerint: „A költségvetés elfogadása legalább annyira az ellenzék kudarca, mint a kormány sikere!”
 
+
 
A fő számok elfogadása után most már csak fejezeteken belüli átcsoportosításokra van lehetőség. Mindezek szellemében döntenek a egyes adó- és járuléktörvényekről, illetve a 2009-es költségvetést megalapozó törvények módosításáról.  A személyi jövedelemadó törvény úgy változik, hogy az adókedvezmény kulcsa évi 3,4 millió forintig egységesen 30 százalék, de összesen maximum évi 100 ezer forintot lehet az adóból levonni. Vagyoni típusú adó lesz a cégautó adója, amely 1.600 köbcentiméter hengertérfogat alatt 7 ezer, afelett pedig 15 ezer forint évente. Aki jogosult az szja-törvény szerint egyszerűsített bevallásra - és nem kérte a munkaadói adóbevallást - az február 15-ig jelentheti be az APEH-nek, hogy a hatósággal akarja elkészíttetni az szja bevallását.  A gyermek, a házastárs és a szülő részére illetékmentes lesz az öröklött vagyonnak az a része, amelynek tiszta (terhekkel csökkentett) értéke nem több 20 millió forintnál. 
 
+
 
A Fidesz és a KDNP újra módosító javaslatot nyújt be annak érdekében, hogy a 13. havi nyugdíj elvételét ne tartalmazza a jövő évi költségvetésről szóló törvény. A 13. havi nyugdíj megőrzését, a válságkezelés receptjét az európai országok adócsökkentésben, kamatcsökkentésben és növekedési programok bevezetésében látják. Állítják: a 13. havi nyugdíj elvételét semmilyen költségvetési és gazdasági kényszer nem indokolja: „A 13. havi nyugdíj elvétele azt is eredményezi, hogy három egymást követő évben is csökken a nyugdíjak reálértéke. Ha kormány valóban spórolni akar, akkor ezt nem a nyugdíjasokon, hanem magán, az állami szférán kell elkezdenie! Vissza kellene szorítani a korrupciót és a bürokráciát, mert ezzel jóval több pénzt spórolna meg az országnak, mint a 13. havi nyugdíj elvételével!” 
 
A módosító javaslat elfogadásához egyszerű többségre lenne szükség...
 
Hajrázik a Ház
 
A képviselők újból szavaznak az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló törvényről és módosítják annak hatálybalépéséről. Sólyom László köztársasági elnök azért küldte vissza az Országgyűlésnek a november 10-én meghozott törvényt, mert nem biztosították számára azt a 15 napos határidőt, amelyet az Alkotmány a kihirdetés megfontolására előír. A köztársasági elnök egyébként a frissiben elfogadott gyűlöletbeszédről szóló törvényt sem írta alá, alkotmányossági kontrollt kérve elküldte a Taláros Testülethez.
 
Két, a Magyar Honvédséggel kapcsolatos törvénymódosításról is szavaz az Országgyűlés. A hadsereg hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény módosítása egyebek között a C17-es katonai szállítógépprogramot, a tűzszerészpótlék emelését, valamint a hősi halottak sírjainak gondozását szabályozza, míg az önkéntes tartalékos rendszer felülvizsgálatáról szóló határozat értelmében jelentősen bővülhet a honvédség tartalékos állománya. 
 
Határoznak az SZDSZ kezdeményezte, az UD Zrt.-vel kapcsolatos vizsgálóbizottság létrehozásáról. Ennek a testületnek arra kellene választ adnia, hogy a cég, továbbá a vezetői által működtetett cégcsoport tevékenysége mire irányult. Szocialista képviselők kezdeményezésére döntenek a büntető törvénykönyv az állatkínzást súlyosabban büntető módosításáról, valamint az igazságügyi szakértői kamaráról szóló jogszabály módosításáról, amely megszünteti azt a rendelkezést, hogy a kamara tagjai legfeljebb két alkalomra választhatók újra azonos tisztségre. 
 
Zárószavazás lesz a szerzői jogi törvény módosításáról, amelyből – a kormány álláspontjával szemben – törölték azt a rendelkezést, miszerint a magáncélú letöltés is büntethető lenne. Határoznak az egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról, amely többek között pontosítja a fogvatartottak nyilatkozattételére és az ideiglenes kényszergyógykezelésre vonatkozó szabályokat, illetve a büntető törvénykönyvben büntetné a házasság fennállása alatt bejegyzett élettársi kapcsolat létesítését. 
 
A képviselők várhatóan módosítják a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló törvényt, ezzel a támogatható civil szervezetek köréből kizárják a pártok által alapítottakat. Szavaznak a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló jogszabály szocialista képviselők kezdeményezte módosításáról, amelynek célja a helyi szintű, valamint az önkormányzat és az egyházak közötti támogatási rendszerek működésének biztosítása, illetve az érintettek részvétele a döntés-előkészítési folyamatban. 
 
Rátérnek az egyes törvényeknek az uzsoratevékenységgel szembeni fellépést elősegítő módosításáról szóló javaslat általános vitájára. Az előterjesztés megpróbálja erősíteni az uzsoratevékenységgel szembeni polgári jogi védelmet, ezzel egyidejűleg megteremteni az üzletszerűen végzett uzsorás tevékenységek elleni büntetőjogi fellépés lehetőségét is. (A bankokra, pénzintézetekre az uzsora aligha vonatkozik!) 
 
Szintén általános vitája lesz a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvénymódosításának, amelynek célja a cégvezetők, cégtulajdonosok kötelezettségeinek szigorítása, a szabályok megszegése esetén anyagi jogkövetkezmények bevezetése. 
 
Napirenden szerepel a felsőoktatási, a cégnyilvánosságról, a külföldre utazásról, valamint a családon belüli erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvényjavaslat részletes vitája is. 
 
És természetesen nem maradnak el a törvényhozást színesítő műfajok, az interpellációk és kérdések sem. Íme a T. Ház hétfői-keddi törvényalkotási programja:  
 
Hétfő
 
A Magyar Köztársaság Kormánya és az Üzbég Köztársaság Kormánya között a kettős adóztatás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról a jövedelem- és a vagyonadók területén Budapesten, 2008. február 18., illetve Taskentben, 2008. április 17. napján aláírt Egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Együttes általános vita és határozathozatalok. A napirendi pontok előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
 
A Vámegyüttműködési Tanács létrehozásáról szóló, Brüsszelben, 1950. december 15-én megkötött nemzetközi Egyezmény kihirdetéséről, valamint az Egyezmény módosítása kötelező hatályának elismeréséről és kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Általános vita és határozathozatal. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
A Magyar Honvédség önkéntes tartalékos rendszerének felülvizsgálatáról szóló 80/2008. (VI.13.) OGY határozat alapján elvégzett vizsgálat elfogadásáról és a kapcsolódó feladatokról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Határozathozatal. A napirendi pont előadója: dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter.) 
 
A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Határozathozatal. A napirendi pont előadója: dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter.) 
 
A Magyar Köztársaság polgárai személyes adatainak biztonságát, valamint egyes állami szerveket, közszereplőket érintő információszerzési, vagy más néven „árnyék-titkosszolgálati" botrány körülményeit és az ügy kezelésének anomáliáit vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Gulyás József (SZDSZ) képviselő önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Gulyás József.) 
 
A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Bárándy Gergely, dr. Csiha Judit (MSZP) képviselők önálló indítványa. Határozathozatal. A napirendi pont előadója: Bárándy Gergely.) 
 
A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 
 
Egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter. A törvényjavaslat egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.) 
 
A köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2008. november 10-ei ülésén elfogadott, „az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló 2003. évi CXXX. törvény és a hozzá kapcsolódó más törvények módosításáról" szóló törvény. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)
 
A Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi L. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Szűcs Erika, szociális és munkaügyi miniszter.) 
 
Az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: dr. Hiller István, oktatási és kulturális miniszter.) 
 
A közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Mester László, Hajdu László, dr. Lamperth Mónika, Warvasovszky Tihamér, dr. Ipkovich György (MSZP) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Mester László.) 
 
Az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
 
A Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
 
Egyes törvényeknek az uzsoratevékenységgel szembeni fellépést elősegítő módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 
 
A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig.)
 
A rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Kiss Péter, Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter.) 
 
A pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítéséről szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
 
A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
 
A pénzügyi szolgáltatásokat érintő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.)
 
Egyes szociális és foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter.) 
 
A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény és az ezzel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter.)  
 
Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Székely Tamás, egészségügyi miniszter.) 
 
A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.) 
 
A nemzeti agrárkár-enyhítési rendszerről és a kárenyhítési hozzájárulásról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.)  
 
Kedd
 
A Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat. (Az újra-megnyitott részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.) 
 

Képviselőcsoportok és a független képviselők felszólalására rendelkezésre álló időkeret

5 óra (azaz 300 perc):

MSZP

190 fő

150 perc

Fidesz

138 fő

72 perc

KDNP

23 fő

27 perc

SZDSZ

19 fő

25 perc

MDF

10 fő

22 perc

Független

5 fő

4 perc

Összesen

385 fő

300 perc

 
A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Hiller István, oktatási és kulturális miniszter.) 
 
A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Sándor Klára, dr. Magyar Bálint (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Magyar Bálint.) 
 
Egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Molnár Csaba, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter.)
 
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvénynek és egyéb törvényeknek a számviteli beszámoló közzétételi rendjével, valamint a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerével összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 
 
A külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvény és a külföldre utazásra felhasználható más okmányokkal kapcsolatos szabályozásra vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter. A törvényjavaslat egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.) 
 
A családon belüli erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvényjavaslat. (Dr. Sándor Klára, dr. Magyar Bálint, dr. Kóka János, Gusztos Péter, dr. Hankó Faragó Miklós, Geberle Erzsébet (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Sándor Klára.) 
 
A Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat. (Újra-megnyitott részletes vita. A vita e második szakaszában az előterjesztés időkeret nélkül kerül megtárgyalásra.) 
 
Bartha Szabó József  
 
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!