Vészhelyzetben az egészségügy, vészhelyzetben a magyar társadalom

Bajnai Gordon kormánya – elődjeihez hasonlóan – az egészségügyi kormányzattal karöltve folytatta a harcot a betegek, nővérek és az orvosok ellen – jelentette ki Nagy Kálmán, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője napirend előtti felszólalásában. A politikus az egészségügyi ellátórendszer tragikus helyzetére irámyítva a figyelmet hangsúlyozta: nem a finanszírozás megváltoztatására, hanem forrásra van szükség a bérek kifizetésére, a közüzemi és a  beszállítói számlák kiegyenlítésére. Mint mondta: a kormány a kormánypárti képviselők segítségével szétverte a kórházakat és a rendelőintézeteket, lepusztította a magyar egészségügyet.

Az év elején – az amúgy is szűkre szabott – gyógyító-megelőző kasszából 13 milliárd forintot zárolt a kormány – emlékeztetett a képviselő. Az egészségügyi ellátásban káosz alakult ki, a finanszírozást négy hónap után megváltoztatta a kabinet, s most újabb elszámolási rend bevezetését tervezi – hívta fel a figyelmet.

Nagy Kálmán a magyar egészségügy történetében példátlannak nevezte, hogy egy évben háromszor változtassák meg a finanszírozást.

A kereszténydemokrata szakpolitikus – aki „civilben” a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház Gyermekonkológiai és Csontvelőtranszplantációs Osztályának osztályvezető főorvosa – az áprilisban bevezetett úgynevezett lebegőpontos finanszírozásról szólva elmondta, az a forráskivonáson kívül semmi másra nem szolgált.

Elmagyarázta: a rendszer lényegét tekintve úgy működött, hogy a kórházak a teljesítményük 70 százalékára fix összeget kaptak, viszont az azon felül elvégzett beavatkozások költségének csak töredékét fizette ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A képviselő konkrét példával szemléltette a helyzet tarthatatlan voltát, elmondta: egy 150 ezer forintos beavatkozás finanszírozási egysége a lebegőpontos rendszerben 53 ezer, majd 43 ezer forintra esett vissza. Hozzátette: a járóbeteg-ellátásban sem jobb a helyzet, egy egységnyi pont 9 fillér, a szakorvosok a betegek vizsgálatáért annyi pénzt sem kapnak, amennyibe egy coca kóla kerül a folyosói automatában.

Nagy Kálmán kijelentette: a szaktárcának az első pillanatban jelezték, hogy ez az egészségpolitika nem vezet sehová, ez a stratégia egy „csődstratégia”, s arra is idejekorán felhívták a figyelmet, hogy ősszel a kórházak működésképtelenné válnak. Ugyanezt állította valamennyi orvos-szakmai szervezet: elsőként az Egyetemi Klinikák Szövetsége, majd a Magyar Kórházszövetség, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete, a Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetsége, és csatlakozva a betegszervezetek többsége küldött egyértelmű vészjelzést, hangsúlyozva: az egészségügyben nem a finanszírozás megváltoztatására, hanem forrásra van szükség a bérek kifizetésére, a közüzemi és beszállítói számlák kiegyenlítésére – fűzte hozzá.

A tragikus állapotokat érzékeltetendő a politikus közölte: többletpénz juttatása nélkül tízezer egészségügyi dolgozó veszítheti el állását. A szakmai szervezetek a zárolt 13,5 milliárd forint feloldását és plusz 12 milliárd pluszpénzt követelnek. Az év első kilenc hónapjában ugyanis havi 44,1 milliárd forintot kaptak a kórházak, a jelen állapotok szerint pedig az év utolsó három hónapjára a havi apanázs 33,6 milliárd forintra csökken– hangsúlyozta a képviselő.

A helyzet több mint válságos – jelentette ki Nagy Kálmán. Majd a kormányhoz és a kormánypártokhoz intézve szavait azt mondta: „Önök szétverték a kórházakat és a rendelőintézeteket. Megszűnt az orvosok és a betegek közötti bizalom. Az orvosok és szakdolgozók egy része menekül az országból. Lepusztították az egészségügyet.”

„Önöket nem érdeklik az éhes gyermekek, a fogyatékkal élők! Nem érdeklik a gyógyszer nélküli betegek, a fulladó asztmás gyermekek, az elbocsátott kórházi dolgozók! – sorolta a vádakat. Önöket csak a pénz érdekli – jegyezte meg.

Ez a szemlélet odavezetett, hogy ma a magyar egészségügyi ellátórendszer két út előtt áll: vagy megkapja a működéséhez szükséges forrásokat, vagy a kórházigazgatók éhségsztrájkba kezdenek, s arra kényszerülnek, hogy szűkítsék az ellátást, mert más módon nem tudják kifizetni a számlákat. Ez utóbbi esetben ki kell mondani, hogy a magyar kórházi ellátás óriási veszélybe kerül, de veszélybe kerülnek a betegek, és lényegében az egész társadalom – hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus.

Nagy Kálmán felidézte az egészségügyi miniszter nyilatkozatát, melyben Székely Tamás beismerve felelősségét azt mondta, nem volt elég erős a gazdasági válság miatt kieső forráselvonás kompenzációjához, majd azzal fenyegette meg az intézményeket, hogy az ÁNTSZ-szel fogja végrehajtatni a további ágyszámleépítést.

A KDNP szakpolitikusa felszólította a kormánytagokat és a kormánypárti képviselőket, hogy mielőtt erre valóban sor kerülne mondjanak le, illetve adják vissza mandátumukat.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!