Miniszterek a ringben

Tervez-e vizsgálatot, miniszter úr? Keleti nyitás vagy inkább keleti bankszámlanyitás a miniszter úr célja? Van-e különbség fideszes és MSZP-s offshore-cégek között? Hogyan tervezi a Honvédelmi Minisztérium honvédeinek új életpályáját és illetményfejlesztését?

kdnp.hu – Bartha Szabó József

„Hazának füstje is kedvesebb mint idegen országnak tüze.

–Patriae fumus igni alieno luculentior.”

Különös pillanatok kísérik a Tisztelt Házban az azonnali kérdések műfaját. Az elnök csenget, hosszasan csenget, rövid szünetet rendel el, mert vége az interpellációknak, vége a „kötelező szavazás” okozta frakciófegyelemnek, a képviselők zöme elindul a büfébe, a folyosóra vagy egyéb szükséges dolgait végezni.  Pillanatok alatt harmadnyian maradnak. Így kezdődik. Mindig így kezdődik. A siker azonban egyik oldalon sem kétséges: minden párt hálásan megtapsolja a szószóját! Legutóbbi szónoklataikból szolidan stilizálva – hangzavarokat, bekiabálásokat udvariasan mellőzve – tallózunk.

Tervez-e vizsgálatot, miniszter úr?

BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): – Miniszter Úr! A lényege a dolognak az, hogy szeptemberben 43 készenléti rendőr szállta meg az Ökotárs Alapítvány székházát, és ott házkutatást folytatott. Az első probléma ezzel, hogy meg sem kísérelték bekérni azokat az iratokat, amelyekre a rendőrségnek szüksége lett volna. Holott tudták azt, hogy a Kehinek ezeket az iratokat már prezentálta az Ökotárs Alapítvány, lehet, hogy csak kérni kellett volna az alapítványtól, és megspórolható lett volna ez a rendőri akció. Másrészt meg sem jelölték a házkutatás konkrét okát, amiről én azt gondolom, hogy sérti a büntetőeljárási törvénynek a rendelkezéseit.

– Kérdéssel fordultam az országos rendőrfőkapitány úrhoz, hogy mennyibe került ez az intézkedés. Ő azt válaszolta, hogy csak a kiszálló rendőrök aznapi díja 1 millió 249 ezer forintjába került a magyar adófizetőknek. Én azt gondolom, tisztelt miniszter úr, hogy ez éppen egymillió forinttal több, mint ami szükséges lett volna. Ezt az egymillió forintot lehetett volna másra is szánni, például más bűnesetek felderítésére. Az intézkedés egyébként, félelemkeltő volt, demonstratív volt, és nemcsak én ítélem így meg, hanem Csepregi Nándor helyettes államtitkár úr és Gulyás Gergely, az Országgyűlés Törvényalkotási bizottságának az elnöke is túlzónak minősítette ezt az eljárást. Várom egyelőre erre a válaszát.

– Tervez-e vizsgálatot, miniszter úr?

+

PINTÉR SÁNDOR, belügyminiszter: – Képviselő Úr! Folyamatban lévő büntetőeljárásban ritkán szoktunk a parlamentben választ adni, hisz erre van az ügyészség, erre van a bíróság épülete, de úgy érzem, miután téves információkon alapulnak a kérdések, hogy mégis választ kell adnom, hisz igazságtalan lenne a kollégáimmal szemben az, hogy a szakmai hozzáértésüket, pártpolitikai semlegességüket esetlegesen bárki is megkérdőjelezze.

– Magáról a tényekről: tehát ön azt mondja, hogy megszállták. Én azt gondolom, nem szállták meg a területet, az erőszak legkisebb mértékét sem alkalmazták, biztosították viszont a házkutatás végrehajtását. Tervszerűen, alaposan felkészültek, ennek a felkészülésnek a keretében lett meghatározva, hogy hány ember vegyen részt, mert nem egy, hanem hat helyen volt házkutatás. Különféle szimpatizánsok is érkeztek a ház elé, akik veszélyeztették a helyben lévő rendőri vezetők értékítélete szerint az eredményes házkutatás lefolytatását.

– A házkutatásnál jelen volt a könyvelő – jó, hogy ott volt –, jelen volt egy gazdasági szakember, és minden házkutatásnál jelen volt kettő informatikus, és természetesen az az egyenruhás rendőr, aki biztosította, hogy mindezt végre lehessen hajtani. Tehát összességében azt gondolom: nem megszállás volt, tervezett munka eredményeképpen jól, határozottan és eredményesen jártak el a kollégáink.

+

BÁRÁNDY GERGELY: – Miniszter Úr! Példátlan az, hogy egy házkutatást így és ennyi emberrel folytatnak le. A legfőbb problémája azonban ennek az intézkedésnek az volt, hogy egy olyan folyamatnak a része, ami a kormánykritikus civil szervezetek ellehetetlenítése érdekében folyik. Mi megszoktuk már azt, hogy a nyomozó ügyészség politikai érdekeket szolgál ki, azt viszont nem szoktuk meg, hogy a rendőrség is ilyet tesz.

+

PINTÉR SÁNDOR: – Képviselő Úr! 500 millió forintos értékhatárú bűncselekmény miatt tettek feljelentést, amelynek a büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjed. Ha önt vagy mást gyanúsítanának meg kettőtől nyolc évig terjedő börtönbüntetéses bűncselekménnyel, ön is elvárná, hogy a lehető legjobban, legalaposabban vizsgálja ki a rendőrség ezt a feljelentést, és büntetőeljárás keretében - amennyiben ártatlan - bizonyítsa be, hogy ön ártatlan; amennyiben bűnös, akkor is minden részletét, az ön javára szóló részleteket is derítse fel. A rendőreink feljelentés alapján ezt teszik most, jelen pillanatban is. És kérem, tekintsen el attól, hogy ez most 1 millió 200 ezer forintba kerül. Abban gondolkozzon, hogy egy ember ártatlanul vagy megfelelő bűncselekmény elkövetésével van megvádolva. Mi be fogjuk bizonyítani, ha ártatlan, de azt is be fogjuk bizonyítani, ha bűnös.

Keleti nyitás vagy inkább keleti bankszámlanyitás a miniszter úr célja?

NOVÁK ELŐD (Jobbik):  – Miniszter Úr! A Nemzetbiztonsági bizottság rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte a Jobbik, hogy kivizsgálják, ön összekapcsolta-e a keleti nyitás politikáját a keleti bankszámlanyitással is, és hogy milyen idegen érdekek kiszolgálásából származhat az a százmilliós nagyságrendű vagyongyarapodása, aminek magyarázataként ön - mint a szülei által eltartott miniszterként elhíresült kormánytag - gátlástalanabbul módosítgatta korábbi vagyoni nyilatkozatait, mint maga Rogán Antal.

– Miniszter Úr! A WikiLeaks oldalain kiszivárgott dokumentumok szerint a Fidesz és az MSZP politikusai ellentételezés nélkül jártak - de bizonyára ma is járnak - raportra az USA nagykövetségére jelentéseket tenni és utasításokat kérni. Így ha az idegen érdekek kiszolgálása nem is új információ, de az ön mesés meggazdagodása mindenképp kérdéseket vet fel. Például az amerikain kívül más érdekeket is, más országokat is szolgált-e jó pénzért, mondjuk, még külügyi és külgazdasági államtitkárként? Így persze már értem, hogy a Fidesz miért szavazta le a Vona Gáborral e ciklus első ülésnapján benyújtott törvényjavaslatomat, amelyben az országgyűlési képviselők és kormánytagok, államtitkárok kötelező vagyongyarapodási vizsgálatát kezdeményeztük. A Nemzetbiztonsági bizottságnak azt is meg kellene vizsgálnia, hogy ön a keleti nyitás vagy bankszámlanyitás jegyében szerzett-e a magyaron kívül más útlevelet, mint például az MSZP politikusbűnözője, Simon Gábor.

– Végül a miniszter urat szeretném egy kitűnő 2005-ös kezdeményezésével kapcsolatban is kérdezni: miért követett el ebben az ügyben is pálfordulást. Hiszen 2005-ben ön még teljes joggal követelte a Gyurcsány-villa előtt a luxus-úszómedencék megadóztatását, azonban azóta eltelt néhány év, és úgy tűnik, hogy a gazdagok kormányának tagjaként már erről a javaslatáról megfeledkezett. Ezért én magam nyújtottam be, azonban a fideszes mamelukok ezt egyetlen hozzászólás nélkül söpörték le. Ennek ellenére kérdezem:

– Ön miért gondolja azt, hogy ez a javaslat már nem időszerű,  és miért nem kezdeményezi ezt a kormány tagjaként? 

+

SZIJJÁRTÓ PÉTER, külgazdasági és külügyminiszter: – Képviselő Úr! Szeretném ismételten leszögezni - mint ahogyan azt a nyilvánosság előtt már többször megtettem -, hogy az én vagyoni helyzetemet kizárólag törvényes források alakították és alakítják mind a mai napig. Én soha, de soha nem titkoltam azt, hogy jómódú családból származom. Soha nem titkoltam azt, hogy a szüleim egy egész élet kemény munkájával sikeres üzleti teljesítményt hoztak létre. Soha nem titkoltam azt, hogy engem ők mind a mai napig segítenek, segíteni fognak valószínűleg a jövőben is, segítik a testvéremet is, sőt azt is el tudom önnek mondani, hogy az ő tevékenységük, az ő munkájuk nyomán valószínűleg még az unokáikat is fogják tudni segíteni. Ezt tudom önnek mondani. És a mindenfajta homályos utalgatást, amit volt kedves előadni az elmúlt kettő percben, azt pedig a lehető leghatározottabban visszautasítom!

+

NOVÁK ELŐD: – Miniszter Úr!  Nem homályos utalgatást tettem, hanem többször sajtótájékoztatón is rávilágítottam, hogy az ön szüleinek cégadatai nem támasztják alá azt, hogy itt százmilliókat osztogatnak a gyermekeik részére. Ezért igenis várnánk normális esetben egy vagyongyarapodási vizsgálatot, azonban nyilvánvalóan kissé naivitás lenne azt gondolni, hogy a jelenlegi Nemzeti Adó- és Vámhivatal hiteles, elfogulatlan vizsgálatot tudna, mondjuk, lefolytatni az ön érdekében.

– Miniszter Úr!  Örülnék, ha arra is válaszolna végre, hogy a luxus-úszómedencéket terhelő adóval kapcsolatos javaslatát fenntartja-e? Nyilvánvalóan nem, hiszen ma szavazták le a fideszes mamelukok ezt a javaslatot, amit én az ön korábbi javaslatával megegyezően nyújtottam be. Ezért engedje meg, hogy átadjak önnek egy szélkakast, ezt tűzze a 200 milliós házára, ha már ennyire szélkakas módjára viselkedik. Sajnos, itt az Országgyűlésben és a gazdagok kormányának tagjaként is, ha már korábban a Gyurcsány-villa előtt azt mondta, hogy felháborító, hogy milliárdosként  nem hajlandó luxusadót fizetni luxususzodája után Gyurcsány Ferenc, akkor ezt tűzze a 200 milliós házára. (Asztala alól elővesz egy szélkakast, felemeli, majd  Szijjártó Pétehez megy, és leteszi a szélkakast az asztalára.)

+

SZIJJÁRTÓ PÉTER: – Képviselő Úr! Ön egyszerűen hazudik. 200 milliós házam nincsen, másrészt pedig, ami a szüleim gazdálkodását érintő vádjait illeti, az is hazugság. Ha utánanézett az adatoknak, akkor nyilvánvalóan tudja, hogy a szüleimnek korábban 60 százalékos résztulajdonában állt vállalatot két lépcsőben, a kétezres évek elején és a 2010-es esztendők elején eladták egy nagy német vállalatnak. Nem mondhatom el természetesen a vételárat, mert egyrészt nem voltam részese a szerződésnek, másrészt pedig nyilvánvalóan minden ilyen magánjogi szerződés ilyen esetben titoktartásra kötelezi a feleket. Azt viszont el tudom önnek mondani, hogy százmilliós nagyságrendű bevétele származott ebből a tranzakcióból a családnak.

Van-e különbség fideszes és MSZP-s offshore-cégek között?

SZÉL BERNADETT (LMP): – Miniszter Úr! Plebejus kormányzás, luxusprofitok eltörlése, offshore-lovagok kiebrudalása, a globális pénztőke elleni fellépés, - ezekre a szlogenekre nagyon sok magyar választópolgár emlékezik. Pontosan önök voltak azok, akik ezeket megígérték még 2010 előtt, mielőtt elkezdtek itt hatalmat gyakorolni a parlamentben,  a kormányon, és azóta is gyakran úgy előveszegetik, amikor éppen úgy kívánja az érdekük. Mégis egyre inkább nagyon sokan érezzük azt, hogy önök se mások, mint a szocialisták, ilyen szempontból nem szívbajosak, ha érdekük úgy kívánja, akkor gátlástalanul offshore-ozni kezdenek.

– Miniszter Úr! Ugye, mostanában elég sokat jár Svájcba, és most már az alpesi országban is cikkeznek egy bizonyos gázkereskedő cégről, amely furcsa és megmagyarázhatatlannak tűnő üzleteket bonyolít le. Nem először szerepel a hírekben, hogy a Magyar Villamos Művek a kormány felhatalmazása alapján egy svájci központú közvetítő csoport, a MET Holding látszólag teljesen értelmetlen közbeiktatásával vásárol földgázt. Mit kell tudni erről a MET Holdingról? Legfőképpen azt, hogy friss információk szerint 40 százaléka a MOL kezében van, de 60 százaléka tömény offshore. Úgy gondolják, vagy úgy látják, hogy orosz tulajdonú lehet ez a cég, valahol Belizében van bejegyezve. Na most, az offshore-ozás arra kiválóan alkalmas, hogy magánzsebeket ezzel be lehet tömködni, de azért nagyon hiányzik az adófizetőknek többek között az az 50 milliárd forint is, amit osztalékban a MET 2012-ben kiosztott. Nem kell ahhoz energia-szakértőnek lenni, hogy megértsük, hogy itt mi zajlik tulajdonképpen. Amikor a szocialisták kormányoztak, akkor önök ugyanerre a jelenségre kígyót-békát kiabáltak, most meg, amikor ugyanez zajlik, csak éppen máshogy hívnak mindent, és mások a szereplők, akkor már sokkal elnézőbbek. Ezért is kérdezem:

– Milyen határidővel vállalják azt, hogy megszüntetik ezt a jelenséget?

– Mikor zárják ki végre a gyanús adóelkerülő cégeket a magyar energiaszektorból annak érdekében, hogy több pénz maradhasson a magyar adófizető állampolgároknál?

+

LÁZÁR JÁNOS, Miniszterelnökséget vezető miniszter: – Tekintettel arra, hogy a képviselőtársamnak inkább volt érdekelt abban, hogy elhangozzanak az állításai, és kevésbé abban, hogy választ is kapjon ezekre a mai parlamenti ülésen, nem kaptam meg tőle a kérdést. Ezért a konkrét tranzakcióval, vásárlással vagy céggel kapcsolatos ügyekre csak a Magyar Villamos Műveknél elrendelt vizsgálat vagy információkérés után tudok válaszolni, hiszen fogalmam sincs arról, hogy a Magyar Villamos Művek konkrétan ettől a gazdasági társaságtól, amit ön szóba hozott, vásárolt-e gázt, mikor vásárolt gázt, hogyan vásárolt gázt.

– Képviselőtársamnak egyébként irigylésre méltó a felkészültsége. Egyszer megoszthatná a magyar parlament nyilvánosságával, hogy ki az, aki önt felkészíti ezekben az ügyekben, amelyek valahogy mindig-mindig visszaköszönnek az Amerikai Egyesült Államok sajtójában vagy visszaköszönnek nyugat-európai sajtóban. Mindig-mindig úgy áll a dolog, hogy az ügyet, amit ön szóba hoz, néhány nappal korábban angolszász sajtóban, amerikai kormánykörökből vagy éppenséggel nyugat-európai kormánykörökből lehet hallani. Vajon a két dolog között van-e összefüggés? De ezt bízzuk inkább mindannyiunk fantáziájára!

– Az offshore cégekkel kapcsolatban általánosságban azt tudom önnek mondani: természetesen mindent elkövetünk annak érdekében, hogy az offshore cégeket kitiltsuk a magyar adófizetői pénzek újraosztásából vagy az európai uniós pénzek felhasználásából. Én a saját területemről tudok beszámolni önnek, erre készültem, hogy erről számot adok. 46 ezer vállalkozást vizsgáltunk át, amelyek közül több száz 2012. január 1-je óta is offshore típusú tevékenységet folytatott. Tőlük megvonjuk ezeket a forrásokat,  ugyanis 2012. január 1-je óta az Alaptörvény tiltja azt, hogy állami adóforintok kerüljenek offshore hátterű cégekhez. Ahhoz azonban nem volt bátorsága a parlamentnek, hogy ezt 2012. január 1-je előttre visszamenőleges hatállyal kiterjessze. - Az MVM ügyében pedig tájékozódni fogok.

+

SZÉL BERNADETT: – Miniszter Úr! Valóban igyekszem felkészülni, mielőtt felszólalok a parlamentben, és szeretném ezt a szokásomat megtartani. Főleg, ha egy olyan ügyletről van szó, amelyről régóta tudjuk, hogy az orosz befolyásszerzésnek egy kedvelt eszköze, hogy bizonyos kiválasztott érdekcsoportoknak olcsó földgázt ad, és ilyen módon köti magához az orosz hatalom ezeket az érdekcsoportokat, és utána kézi vezérléssel tud irányítani. Úgyhogy szeretném a miniszter úr figyelmét felhívni arra, hogy ez a jelenség létezik, kormányok óta létezik, és nagyon szeretném, ha a Fidesz olyan helyzetet teremtene, hogy ez többé ne létezzen ebben az országban. Örömmel fogadom, ha ön elkezd vizsgálódni. Kérem, tegye meg, és szüntessék ezt meg!

– A másik pedig: arról bizonyára tud, miniszter úr, hogy pontosan ez a MET nevű cég volt az, amely a Dunamenti Erőmű részvényeinek háromnegyedét megszerezte az év elején. Tehát még egyszer mondom: egy olyan cégről beszélünk, amely 40 százalékban MOL, 60 százalékban offshore, és igazából Magyarország legnagyobb teljesítményű gáztüzelésű erőműve. Tehát azt gondolom, hogy nemzetgazdasági és sok szempontból kiemelt helyzettel szembesültünk. Most nagyon örülök, hogy miniszter úr figyelmét legalább felhívhattam erre a nagyon durva jelenségre. 

+

LÁZÁR JÁNOS: Mondandójának első felében képviselőtársam azt mondta, hogy ez a  MET nevezetű gazdasági társaság orosz hátterű. Ha ez offshore cég, akkor ön ezt honnan tudja? Ha ez egy offshore cég, akkor ön honnan tudja beazonosítani a tulajdonosi hátterét, milyen titkosszolgálati információk állnak az ön rendelkezésére? Ha megtenné, hogy ezt megosztja velünk valamikor! Mert ha ez valóban offshore cég, ön nem tudhatja, hogy ez a gazdasági társaság valóban az oroszok vagy kinek az érdekkörében áll. Kérem, ossza meg velünk ezt a későbbi félreértések elkerülése végett!

Hogyan tervezi a Honvédelmi Minisztérium honvédeinek új életpályáját és illetményfejlesztését?

VAS IMRE (Fidesz): – Miniszter Úr! A Magyar Honvédség katonái minden évben erőn felül teljesítenek az ország határain belül és kívül, bizonyítják felkészültségüket, készek fegyverrel védeni a hazát, és készek helytállni természeti és ipari katasztrófák idején, ahogy történt ez a tavaly nyári dunai árvíz vagy a négy évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa során. Mindemellett nemzetközi missziós tevékenységükkel is hozzájárulnak Magyarország megítélésének javításához. Ezért mindannyiunk kötelessége, hogy megbecsüljük a Magyar Honvédség állományát.

– Legutóbb az első Orbán-kormány emelte meg számottevően a katonák illetményét. Az elmúlt évek gazdaságpolitikájának köszönhetően a kormány nemrég jelentette be, hogy 2015-től újabb emelésbe kezd a bérek, a honvédségi illetmények területén. De arról is hallhattunk már, hogy mindezt egy új katonai életpályamodell keretében hajtja végre. Ezért is kérdezem: 

– Hogyan tervezi a Honvédelmi Minisztérium honvédeinek új életpályáját és illetményfejlesztését?

+

HENDE CSABA, honvédelmi miniszter: – Képviselő Úr! Megerősíthetem, hogy a kormány a következő években nemcsak kiteljesíti a katonai életpályamodellt, hanem számottevő illetményemeléssel meg is erősíti azt. A kormány ugyanis a közelmúltban arról döntött, hogy 2015. július 1-jétől kezdődően és 2019-cel bezárólag összesen 50 százalékkal emeli meg átlagosan a magyar katonák illetményét. Ez azt jelenti, hogy jövő július 1-jétől 30 százalékot, majd pedig 2019. január 1-jéig évi 5-5 százalékot fogunk emelni.

– A katonai életpályamodell azonban nemcsak az illetményekről szól. A célunk az, hogy megbecsüljük a hazánkat fegyverrel szolgálókat, erősítsük a honvédség megtartó képességét, és kiszámítható előmeneteli rendszert kínáljunk honvédeink számára. Mit is jelent mindez? Az illetményemelésen túl az életpályamodellben egyrészt kiszámítható és teljesítményalapú előmeneteli rendszert biztosítunk a katonáknak. Ennek keretében azokról is gondoskodunk majd, akik önhibájukon kívül a honvédség sajátos előmeneteli rendszeréből következően válnak ki a rendszerből, hiszen számukra garantálni fogjuk, hogy ha akarnak, akkor a közszolgálat más területén dolgozhassanak tovább, vagyis senkinek nem engedjük el a kezét, és senkit nem hagyunk az út szélén.

– Egy új, pénzbeli támogatáson alapuló lakhatástámogatási rendszert is bevezetünk a közeljövőben. Ezen túlmenően pedig 2016-tól tervezi azt a kormány, hogy egy szélesebb körű közszolgálati lakáshitelprogramot, valamint egy új, speciális közszolgálati biztosítási rendszert is bevezet.  

+

VAS IMRE: – Miniszter Úr! A Honvédelmi és rendészeti bizottság tagjaként külön is köszönöm a jó híreket. Meggyőződésem, hogy ezzel a lépéssel folytatjuk azon közös munkánkat, amellyel megerősítjük hazánk védelmi képességeit, és biztosítjuk a Magyar Honvédség állományát arról, hogy a jövőben is gondoskodunk róluk. Az új életpályamodell véglegesítését általában is, az illetményemelést pedig kifejezetten is üdvözlöm, és biztosíthatom a Honvédelmi Minisztériumot és a kormányt is, hogy mind a bizottságban, mind pedig a plenáris ülésen támogatni fogjuk a minisztérium, illetve a kormány ezen elképzeléseit.

+

HENDE CSABA: – Képviselő Úr! A honvédelem két nagy pilléren nyugszik, egyrészt az eszközökön és a fegyvereken, amelyeket katonáink kezébe adunk, másrészt magukon a honvédeken. Régi bölcsesség, és olyan közhelyszerűnek tűnik, de tényleg igaz: fegyvert, ha van rá pénz, akkor bármikor lehet vásárolni, de elkötelezett és jól felkészült, kiképzett katonát csak hosszú-hosszú idő és anyagi befektetés után tudunk a haza szolgálatába állítani. Ezért kötelességünk, hogy megbecsüljük a Magyar Honvédség személyi állományát.

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!