Miniszterelnök a ringben

MSZP: önnek is fontos az átláthatóság? LMP: látszik-e Felcsútról a magyar vidék? Jobbik: így loptok ti! Orbán: Hogy ízlik a zsoldoskoszt? Azt már megszoktuk hogy minden párt képviselői úgy olvasnak be egymásnak, ahogy bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű, de hogy egy elefánt tegye szóvá mások ormányát, abban mégiscsak van valami elképesztő!

kdnp.hu – Bartha Szabó József

„Hazának füstje is kedvesebb mint idegen országnak tüze.

– Patriae fumus igni alieno luculentior.”

 

Különös pillanatok kísérik a Tisztelt Házban az azonnali kérdések műfaját. Az elnök csenget, hosszasan csenget, rövid szünetet rendel el, mert vége az interpellációknak, vége a „kötelező szavazás” okozta frakciófegyelemnek, a képviselők zöme elindul a büfébe, a folyosóra vagy egyéb szükséges dolgait végezni.  Pillanatok alatt harmadnyian maradnak. Így kezdődik. Mindig így kezdődik. Kivéve, amikor a miniszterelnököt szólítják. Időről időre, személyesen kell választ adnia a hozzá címzett kérdésekre. Garantált a telt ház.  A siker egyik oldalon sem kétséges: minden párt hálásan megtapsolja a szószóját! Szolidan stilizálva – udvariasan mellőzve a zajokat, közbekiabálásokat – tallóztuk legutóbbi szónoklataikat. 

Miért nem fontos?

HARANGOZÓ GÁBOR ISTVÁN (MSZP): – Miniszterelnök Úr! Önnek tudnia kell, hogy az állami földvagyon kiárusításával a nemzeti függetlenség kiárusítására készül. Ha ez így van, akkor szeretném tudni, miért teszik? Lázár János pár napja azt mondta, azért kell a földeket eladni, mert a földtörvény el fog bukni Brüsszelben, és akkor majd jönnek a külföldiek, és megveszik a magyar földet. Ám a helyzet az, hogy az ön kormányát, ha úgy tetszik, az államot semmi sem kötelezi arra, hogy az állami földet eladja. Ha az állam nem akarja eladni a földet, akkor nem lesz a külföldieké ez a föld. Ez ilyen egyszerű. Ha a földek állami kézben maradnak, az Magyarország szuverenitását erősíti. A közös agrárpolitika káros hatásaival szemben ugyanis egy jó bérleti rendszer érdemben tudja segíteni, hogy a magyar gazdák a magyar földön úgy gazdálkodjanak, hogy vidéken minél több embernek legyen megélhetése. Az állam ugyanis ebben az esetben előírhatja, hogy a földet milyen feltételekkel lehet használni, mit csináljanak rajta a bérlők, hány embernek kell munkát adni. Szociális szövetkezeteket lehet földhöz juttatni, vagy demográfiai földprogram indítható.

– Miniszterelnök Úr! Hollandiában alapvetően bérleti rendszerben, nagyrészt a földhasználat nemzeti szabályozásának köszönhetően családi gazdaságokban tízmillió tejelő szarvasmarhát tartanak, amivel több százezer embernek adnak megélhetést. Magyarországon dupla ekkora területen mindössze 200 ezer van. Lenne hová fejlődni, ha ez lenne a cél.

– Miért mondanak le arról, hogy nemzeti hatáskörben, nemzeti feltételekkel megélhetést biztosítsanak a vidéken élőknek?

– Önnek ez miért nem számít, vagy fontosabb a klientúra?

– Milyen garanciát tud adni arra, hogy az újdonsült földbirtokosok pár év múlva nagy haszonnal ne adhassák el a most megszerzett területeket akár külföldieknek is?

***

ORBÁN VIKTOR, miniszterelnök: Az összes állami föld mintegy 20 százaléka kerül eladásra, ezt egyébként én keveslem, 300 hektár felső birtokhatárral, 20 éves elidegenítési és terhelési tilalommal, valamint állami visszavásárlási jog bejegyzésével. Szerintem tehát a fölvetett kérdésre itt a válasz. Azonban van itt egy átfogóbb kérdés is, amit érintett. Megértem, hogy ön továbbra is téeszekben és állami gazdaságokban gondolkodik, mi azonban nem. Mi azt gondoljuk, hogy a gazdáknak kell odaadni a földet, az állam ne folytasson államilag irányított mezőgazdasági tevékenységet, bízza azokra, akik ehhez értenek, és akik szívükön viselik a föld sorsát. Adjuk oda a földet a gazdáknak!

***

HARANGOZÓ GÁBOR ISTVÁN: – Miniszterelnök Úr! Családi gazdálkodókról beszéltem, és magyar nemzeti szuverenitásról beszéltem, aminek az a lényege, hogy vidéken, a falvakban élőknek kéne munkát teremtenünk. Ami pedig a 20 évüket illeti, teljesen hiteltelen. A földbérleteknél azt ígérték, hogy nem lesznek tulajdonosok a bérlők, amikor viszont a földbérleteket odaadták a haverjaiknak, most, két év sem telt el, és tulajdonosok lesznek. Azt ígérték, hogy szociális szövetkezetekben értelmes munkát biztosítanak szegény embereknek. Százmilliókat tüntettek el szociális szövetkezetek virágzása helyett. Azt ígérték, hogy a helyieket juttatják földbérlethez, de krimibe illő módon Tállai államtitkár úr haverjai vagy az ön barátja jutott a földekhez a helyiekkel szemben. Lázár úr barátja ötszáz trafikot nyert azon a földpályázaton, amiben Bitay Márton Örs volt a trafikpályázatok elbírálója aki most a földekért felelős államtitkár. Miniszterelnök úr, tudom: csak jó fideszesek legyenek, ahogy azt a disznóügyi megbízottja, Horváth István mondta. De ezekért önök felelni fognak!

 ***

ORBÁN VIKTOR: – Azt javasolom: annak érdekében, hogy visszanyerjük az uralmunkat, menjen el, nyílt árverések lesznek, nézze meg azokat, és ha talál kivetnivalót, jöjjön el és mondja el nekünk.

 Így loptok ti: fideszes szabotázs az elszámoltatás terén!

VONA GÁBOR (Jobbik): – Miniszterelnök Úr! Bizonyos fideszes ismerőseim szóvá szokták tenni, hogy mennyire szégyellik, mennyire restellik azt, hogy az ő kormányuk működését ilyen sok korrupciós botrány, mocskos ügy kíséri. Azzal szoktak védekezni egyébként, vagy azzal próbálják mentegetni az álláspontjukat, mivel nagyon tisztelik önt, hogy azt mondják, ez így van sajnos, de a miniszterelnök úr biztos nem tud róla, mert ha a miniszterelnök úr tudna ezekről a mocskos ügyekről, amik körülötte folynak, azokat megszüntetné. Nos, szeretném én is ezt hinni, de nem hiszem. Nem hiszem, ugyanis akárhányszor a Jobbik országgyűlési frakciója olyan törvényjavaslatot tett az Országgyűlés elé, ami a korrupciót minimalizálta volna vagy felszámolta volna bizonyos területeken, akkor ön és a képviselőtársai folyamatosan keresztbefeküdtek, folyamatosan lesöpörték ezeket az asztalról. Ilyen volt például az is, amikor azt javasoltuk néhány hete, hogy a politikusok által elkövetett korrupciós bűncselekmények elévülése szűnjön meg, legyen elévülhetetlen. A magyar emberek joggal várják el azt, hogy ha valaki elkövetett valami piszkos ügyet, az kapja meg érte a méltó büntetését. Szintén ugyanilyen ügy volt az, amikor azt javasoltuk, hogy legyen kötelező vagyonosodási vizsgálat minden egyes ciklus végén, az összes országgyűlési képviselő és az összes kormánytag előtt. Szintén elvárják az emberek azt is, hogy számoljon el mindenki azzal, hogy honnan van a vagyongyarapodása. De mondhatnám azt is, amikor azt javasoltuk, hogy a hozzátartozók vagyonnyilatkozatát is hozzuk nyilvánosságra, ezt is lesöpörték.

– Már hozzászoktunk, hozzászoktam az elmúlt időszakban, hogy a miniszterelnök úr ezekre a korrupcióval kapcsolatos kérdésekre vagy nem ad választ, vagy ha választ ad, akkor az valamilyen flegma, lekezelő, cinikus válasz, ezek közül lehet majd bizonyára választani. De én ma arra kértem a fideszes ismerőseimet, hogy a tévén keresztül azért nézzék meg a miniszterelnök urat, hogy a saját fülükkel, a saját szemükkel győződjenek meg arról, hogy mit mond. Ennek tudatában kérdezem önt, miniszterelnök úr:

– Miért szabotálja ön és a Fidesz-frakció folyamatosan a korrupció fölszámolását itt a magyar Országgyűlésben?

 ***

ORBÁN VIKTOR, miniszterelnök: – Képviselőtársam, a korrupciós bűncselekményeket elítéljük, nem fogadjuk el és üldözni is fogjuk. Köszönöm, ha ebben segít bennünket!

***

VONA GÁBOR: – Ma sem kaptam választ, miniszterelnök úr, de azt gondolom, hogy a tévén keresztül önt néző fideszes ismerőseim is megkapták a választ, hogy önök valójában szabotálják a korrupció fölszámolását az Országgyűlésben. És a Quaestor ügyét még szóba sem hoztuk, hiszen sem ön, sem a képviselőtársai mind a mai napig nem nyilatkoztak arról, hogy történt-e olyan, hogy fideszes képviselő a bedőlés előtti napokban a Quaestorból pénzt menekített ki. Erre még mind a mai napig nem adott választ egyikük sem. Úgyhogy megértem én önt persze, amikor ezeket a válaszokat adja, hiszen ha megnézzük az ön környezetét, kik azok, akik önt körbeveszik, Andy Vajnát, Mészáros Lőrincet, Habony Árpádot, akkor talán érhető az, hogy miért van ez a tartózkodás. Úgyhogy most azt kérdezem öntől, miniszterelnök úr, hogy ezért a három emberért, akik önt körbefogják, tanácsokat adnak önnek, tűzbe tenné-e a kezét? Elhiszi-e ezekről az emberekről, hogy tiszta emberek? Igen vagy nem?

 ***

ORBÁN VIKTOR: – Mielőtt a képviselő úr ilyen kérdéseket tesz föl, jól tette volna, ha egy kérdésre ő is válaszol, hiszen mégiscsak politikatörténeti botrány, hogy az Európai Parlamentben egy évtized után egy jobbikos képviselő mentelmi jogát függesztik fel, ráadásul kémkedés vádja miatt. Ilyen még sosem fordult elő. Egy magát nemzetinek mondó pártnál ez önmagában is elgondolkodtató. Ami azonban itt fontos, tisztelt jobbikos elnök úr: történetesen ugyanez a képviselő, Kovács Béla fizette a legtöbb pénzbeli támogatást az ön pártjának. Mielőtt ön és a képviselőtársai bárkit is megkérdeznének bármiről, nem azt kellene tisztázni elsőként, hogy honnan származott az a pénz, mit kellett tenni a Jobbiknak cserébe, és volt-e ennek köze a kémkedés gyanújához?

– Képviselő Úr! Azt már megszoktuk itt a Házban, hogy minden párt képviselői úgy olvasnak be egymásnak, ahogy bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű. De hogy egy elefánt tegye szóvá mások ormányát, abban mégiscsak van valami elképesztő!

Látszik-e Felcsútról a magyar vidék?

SALLAI R. BENEDEK (LMP): – Miniszterelnök Úr! Az a gond, hogy akár korrupcióról beszél, akár magyar vidékről, mindig azt tapasztalom a gyakorlatban, hogy ellentétes dolgok történnek, mint amit ön mond. Szívesen felhívnám a figyelmét arra, hogy az ön Földművelésügyi Minisztériuma teljesen inkompetens, más irányba az ország agráriumát. Rendszeresen elmondja a miniszterelnök úr véleményemmel egyezően, hogy 80 százalék családi gazdaságok, kis- és közepes birtokok aránya és 20 százalék nagygazdaságok aránya kívánatos. Ugyanakkor látnia kell.- a KSH-adatok teljesen világosak - ,hogy 2000 és 2010 között ezeknek a gazdaságoknak, amelyek öt fő alatt foglalkoztatnak, a 40 százaléka szűnt meg. 2010 és 2013 közötti időszakban további 15 százalék tűnt el, ami azt jelenti, hogy felgyorsult az öt fő alatti gazdaságok eltűnése Magyarországon. Felgyorsult azoknak a gazdaságoknak eltűnése, ahol a családok részt vesznek ezeknek a tevékenységeknek a művelésében. Megtisztel, ha válaszol:

Ha az ön véleménye szerint az a helyes, hogy  tulajdonba adják az állami termőföldeket, akkor miért kellett az elmúlt három évben tíz évre és húsz évre lekötni?

– Miért nem csinálták ezt 2011-2012-ben?

– Mi a válasz arra, hogy először leterhelték húsz évre ezeket, majd jöttek a jó ötlettel, hogy így lehet ezt megváltoztatni?

– Mi a garancia arra, hogy a 2010 és 2013 közötti, 15 százalékos csökkenése az öt fő alatti gazdáságoknak nem még inkább folytatódik ezen lépések irányába?

 ***

ORBÁN VIKTOR, miniszterelnök: Képviselő úr, nem tudok semmilyen garanciát sem adni erre. A józan ész megfontolásait tudom a figyelmébe ajánlani. Elindítottunk egy agrárpolitikát, valóban azt mondtuk, hogy a magyar földből származó bevétel és jövedelem maradjon Magyarországon és kerüljön a gazdákhoz. Ennek első lépése az volt, hogy meghirdettük azt a programot, miszerint a földtulajdon és a földhasználat 80 százaléka kerüljön kis- és középbirtokosokhoz, és a nagybirtok semmiképpen se haladja meg a 20 százalékot. Ha a külföldi arány eközben csökken, azért pedig nem fogunk krokodilkönnyeket hullajtani. Ez volt a programunk. Ehhez hozzáigazítottuk a támogatási rendszert, hozzá fogjuk igazítani az adórendszert, és most hozzáigazítjuk a földtulajdon rendszerét is. A javaslat egyébként a Magosztól és az agrárkamarától érkezett, és a legkevésbé sem volt az ellenünkre. Ezért támogatjuk.

***

SALLAI R. BENEDEK: – Miniszterelnök Úr! Nyilvánvaló, hogy 2010 és 2013 között az a folyamat, amit önök elkezdtek, és az a program, amit meghirdettek azt eredményezte, hogy tovább fogytak a kisgazdaságok. Arra a kérdésre kerestem volna a választ, hogy ha tudják-e hogy az az irány, amit önök felvállaltak, nem jó irány? Nem lehet, hogy másmilyen irányba kellene menni? Nem lehet, hogy ez az értékesítés még tovább fogja gyorsítani mindezt? Az összes aggály, ami felmerül, gyakorlatilag süket fülekre talál a Földművelésügyi Minisztérium oldalán, és gyakorlatilag demagóg válaszokat kapunk, ha kérdéseket teszünk fel itt a parlamentben is. Ezért szerettem volna önt megkérdezni, hogy ha minden egyes statisztikai adat ellentéteset mutat azzal, mint amit önök állítanak, akkor vajon mit fog lépni a kormány? Nyilvánvalóan,  mindig attól félek, hogy mennyire tudja tisztán látni Borsodnak, az Alföldnek és az ország többi részének a helyzetét, ahol ezek konkrét munkahelyekként jelentkeznek és problémaként jelentkeznek nap mint nap, kivándorlást és belső migrációt okozva.

***

ORBÁN VIKTOR: – Képviselő Úr! Gondolkozzunk logikusan! Tehát ön azt mondja, hogy bár a kormány ön által sem elvitatott módon tett olyan lépéseket, amelyekkel megpróbálta erősíteni a kis- és közepes vállalkozásokat, megpróbálta erősíteni a családi gazdaságokat, és ahogy ön mondja, ennek ellenére is csökkent a számuk. Ebből nem lehet levonni azt a következtetést, hogy ha az ellenkezőjét csináljuk, akkor majd nőni fog. Tehát csak azt tudom mondani, ha nem ezt a politikát folytattuk volna, akkor valószínűleg még inkább csökkent volna. Nincs a józan észnek olyan szabálya, ami arra sarkallna, hogy azért, mert a kisvállalkozások száma csökkent annak ellenére, hogy támogattuk őket, most hirtelen változtassuk meg és támogassuk a nagygazdaságokat. Ebben nincs logika, ezért egyetlen lehetőségünk van: folytatni kell azt a politikát, amit elkezdtünk, és végig kell vinni. A „Földet a gazdáknak” program ebbe az irányba tett újabb és helyes lépés.

Önnek is fontos az átláthatóság?

LEGÉNY ZSOLT: (MSZP): – Miniszterelnök Úr! Többször szóba került már az állami privatizációja a földvagyonnak. Ez az a történet, ahol a Fidesz, a kormány 380 ezer hektár, főleg szántó művelési ágú földet, állami tulajdonban lévő termőföldet kíván értékesíteni. A mezőgazdasági bizottsági ülésünkön Lázár miniszter úr említette már, hogy értelmes vitát lehet abban lefolytatni, hogy vajon az államnak tulajdonolnia kell a földet vagy esetlegesen el kell adnia. A mi meglátásunk szerint jobb az a konstrukció, ha az állam tulajdonosa a földnek, így sokkal nagyobb ráhatása lehet akár a földbirtok-politikára, akár, mondjuk, a szociális szövetkezetekre.

Ezzel együtt azt gondolom, önök ezt az állami földeladást, ezt a privatizációt eldöntötték, el is indították. Nem véletlen tehát, hogy ellenzéki képviselőtársaimmal közösen benyújtottunk egy indítványt, amelyben kezdeményezzük az állami földek értékesítésével kapcsolatosan egy parlamenti eseti bizottság felállítását, amely a parlament ellenőrző funkcióját láthatná el ebben a kérdésben, és gyakorlatilag transzparens, átlátható módon folyna az állami föld értékesítése, ami - mint ahogy tudjuk - a kormány tervei szerint több száz milliárd forintos bevételt is fog majd eredményezni. Mi azt gondoljuk, hogy ha ebben egy eseti bizottságot tudunk felállítani, amely a parlament - még egyszer mondom - ellenőrző jogkörét ezen keresztül tudná gyakorolni, az mindenképpen jó megoldás lenne. Éppen ezért azt szeretném kérdezni tehát a Fidesztől, a kormánytól és öntől, miniszterelnök úr:

– Fontos-e az átláthatóság önöknek?

– Támogatja-e, hogy egy eseti bizottságot állítson fel a parlament, és ezen keresztül az ellenőrzést is el tudná végezni a parlament?

 ***

ORBÁN VIKTOR, miniszterelnök: – Ami a dolog technikai részét illeti: miután a magyar parlamentnek van Mezőgazdasági bizottsága, annak meg van ellenőrzési albizottsága, ott a munkát el lehet végezni. Ami a dolog érdemi részét illeti: mi megértjük, hogyha önök a mezőgazdasági termőföld állami tulajdonban tartását pártfogolják, hiszen önök vették el a magántulajdonosoktól, nyilván védeni akarják azt a döntésüket. Ebben nincsen semmi rendkívüli, a politikában ilyen van. Mi viszont azt gondoljuk, hogy inkább a gazdáknak kellene odaadni ezt a földet. Ez a véleménykülönbség közöttünk fennmarad. Én csak azt tudom önnek mondani, hogy mi egy százéves kisgazdaprogramot hajtunk végre, szándékaink szerint átlátható módon. Megismétlem: nyilvános árverések vannak, arra kérem önöket, hogy amennyiben ezek a érdeklik önöket, ott mindent megtekinthetnek, minden átlátható, minden transzparens, minden nyomon követhető. 

 ***

LEGÉNY ZSOLT: – Miniszterelnök Úr! Én egyébként 1978-ban születtem, tehát nem nagyon tudtam volna elvenni semmit, de ettől függetlenül a Mezőgazdasági bizottság ellenőrző albizottságának én vagyok egyébként az elnöke. Sajnos, nem nagyon szoktunk tudni határozatképes ülést lefolytatni, mert a fideszes képviselőtársaim nem szoktak eljönni erre az ellenőrző albizottsági ülésre. Néha előfordul, de nem ez a jellemző. Mindazonáltal mi szeretnénk, hogyha transzparens és átlátható lenne legalább ez az értékesítés, ami nagy volumenű dolog, és több százmilliárd forintos bevételt is eredményezhet. Éppen ezért, ha önöknek nincs takargatnivalójuk ebben az ügyben, hogyha ebben nincs semmilyen fideszes mutyi, nincs semmilyen újabb földrablás, hogyha nem a fideszes klientúrát akarják földhöz juttatni, akkor kérem, támogassa azt, hogy egy eseti bizottságot felállíthasson a parlament, és ezen keresztül tudjuk a parlamentnek ezt az ellenőrző jogkörét ellátni. Utána joggal mondhatja ön, miniszterelnök úr, hogy lám, az ellenzéki képviselők farkast kiáltottak ott, ahol nem is volt farkas. Ezért kérem, hogy támogassa azt, hogy eseti bizottságot állíthassunk fel.

***

ORBÁN VIKTOR: – Nekem nem tisztem természetesen. hogy tanácsokat adjak az ellenzéki képviselőknek, a farkaskiáltással azonban jobb óvatosnak lenni, mert a végén elviszi az embert a farkas. Ennyit erről.

– De nem akartam önt megbántani az előbb. Nem mondtam azt, hogy ön valaha is padlást söpört volna vagy köze lett volna ahhoz, hogy kulákosítottak, vagy hogy elvették volna az egyébként földosztás útján megszerzett kisbirtokokat az akkori gazdáktól. Nem állítottam, hogy ön személy szerint ebben érintett. Mint ahogy én sem vagyok érintett abban, hogy száz évvel ezelőtt született egy kisgazdaprogram, amit a mi politikai elődeink megírtak. Ebből nem következik az, hogy ne képviselhetnénk egyébként a mi életünket megelőzően keletkezett gondolatokat, politikai irányzatokat. Így épülnek fel a politikai családok. A miénk egy kisgazda-kereszténydemokrata polgári irányzat, amely azt gondolja, hogy ott, ahol lehet és ott, ahol értelmes, a magántulajdonnak adjunk elsőbbséget. Önök viszont el szokták venni ezektől a rétegektől a vagyont, hol így, hol úgy. Ez a politikai családjaink története. Én nem akartam erről vitát nyitni, nem is én hoztam fel ezt a témát, de ha már idehozta, csak azért, hogy érthető legyen, hogy önök miért gondolkodnak ismét téeszekben meg állami gazdaságokban, kénytelen voltam ezt a történelmi hátteret itt megemlíteni.

Így loptok ti: fideszes korrupció az állami földeladásoknál!

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): – Miniszterelnök Úr! A ciklus végéig adnak még önök elég  felszólalási muníciót, hiszen minden területen tombol a korrupció, és ez így van a vidékfejlesztés és a mezőgazdaság területén is. Nem volt könnyű dolgom, amikor egy-egy ügyet kellett kiemelnem, és nem azért, mert olyan kevés lenne, hanem bővelkedtem a lehetőségekben.

– Mészáros Lőrinc tündöklése mindenképpen megér egy történetet még itt a Ház falai között is. Félreértés ne essék, minden, a szakmáját szerető és azt jól végző munkásembernek abszolút a tisztelője vagyok, de azért az ország vagy inkább az univerzum leginkább tündöklő, és a pályafutásában a leginkább felfelé ívelő gázszerelőnek a munkásságát azért mégiscsak érdemes példaként idehozni.

Ez a hihetetlen sikertörténet talán az agráriumban volt leginkább tetten érhető, amikor is az önök kedvenc vállalkozója minden pályázaton tarolt, legyen az éppen a földpályázatok ügye, vagy bármilyen EU-s vagy hazai támogatás. Egyébként csak az állami földekből 800 hektárt vitt el a helyben élő családi gazdálkodók elől, akiket ugyan önök ma már többször szóban megvédtek, a gyakorlatban pedig láthatjuk, hogy a teljes Váli-völgyet ez az egyetlen úriember és érdekeltsége vitte el azok elől a helyben élő családi gazdálkodók elől, akiket valóban segíteni kellene.

– Az újdonsült Csák Máté közel 3 ezer hektáron gazdálkodik, és nemcsak gázszerelő tevékenységéből és az agráriumból vált híressé, hanem bizony a birodalma terjeszkedik. Nemrég éppen vetélytárs nélkül nyert meg egyébként nettó 10 milliárd forint értékben egy Békés megyei gátfelújítást, így joggal kérdezem miniszterelnök úrtól:

Amikor az önök rokonai, barátai bővelkednek az EU-s és hazai százmilliós forrásokból, akkor mikor jut végre a valóban helyben élő kis és közepes családi gazdálkodóknak is némi falat?

***

ORBÁN VIKTOR, miniszterelnök: – Először kezdjük azzal képviselőtársam, hogy van néhány pont, ahol ön nem mond igazat. A Váli-völgyben, különösen a mi falunkban, ahol korábban egyetlen volt állami gazdaságból maradt jogi személyiségű társaság bérelte a termőföldet, most több mint 30 gazda gazdálkodik. Egyből lett több mint 30! Ez sajnos nem illik abba a véleménybe, amit az előbb ön itt elmondott.

– Nekem nem tisztem, hogy a felcsúti polgármestert megvédjem, de azért annyit szeretnék mondani önnek: 700 embernek ad munkát, és abból 500 ember a mi környékünkön lakik. Nagy bajban lennénk, hogyha nem lenne ilyen sikeres nagyvállalkozó a környékünkön. Úgyhogy inkább örülünk a sikerének, mi, akik ott élünk, és nem pedig irigyeljük, úgy, ahogyan azt ön teszi. Ugyanakkor meg kell jegyeznem azt is, hogy természetesen, miután a gyanúk, korrupciók, visszaélések nem fogadhatók el, ha önnek bármilyen konkrét ügyről tudomása van, önnek kötelessége, képviselői esküjéből fakadó kötelessége a szükséges jogi lépéseket megtenni. Erre biztatnám!

***

MAGYAR ZOLTÁN: – Miniszterelnök Úr! Számtalan esetben tettünk feljelentéseket. Az, hogy önök a jogszabályokat úgy igazították a korábbi kétharmad birtokában, hogy bizony sokszor nem minősül jogszabályba ütközőnek, amit tesznek, ez nem azt jelenti, hogy erkölcsös vagy elfogadható lenne. Az a 800 hektár például, amit Mészáros Lőrinc és érdekeltsége elvett a helyiek elől, az lehet, hogy jogszabályban megfelelő, de azt hiszem, sehogy nem nevezhető erkölcsösnek vagy éppen a kis és közepes családi gazdálkodók támogatásának.

– Miniszterelnök Úr! Amióta önök kormányoznak, a támogatás, a pályázat és a közbeszerzés gyakorlatilag a korrupció szinonimájává vált, egy Jobbik-kormánynak majd ezt is helyre kell tennie. Egy kérdésre azért remélem, hogy kapok érdemi választ: ha Mészáros Lőrinc ön szerint kérges tenyerű gazdálkodó, márpedig többször elmondta, hogy az, akkor szeretném megkérdezni miniszterelnök urat, hogy én szerelhetem-e esetleg önnél a gázt? Várom érdemi válaszát!

***

ORBÁN VIKTOR: – Ha szükség lesz rá, szólni fogok. Mindenesetre előrébb vagyunk, mert ön visszavonta a kérdése első felében tett vádját, mert az előbb azt mondta, hogy minden törvényes volt, csak nem erkölcsös. Ez nem korrupció. Arról vitatkozhatunk, hogy egy jogszabály erkölcsi tartalma helyes vagy nem, de ez nem korrupció. Úgyhogy elfogadom a visszavonulását.

– Ellenben szeretném világossá tenni, hogy azért mégiscsak furcsa dolog, hogy itt van például a mi Váli-völgyünk, ahol 35-en bérelnek most földet a korábbi nagybirtokosok helyett, és a Jobbiknak ez nem tetszik. Föl kell tenni a kérdést: mióta lettek önök a nagybirtokosok szószólói? Miért támadják önök a kis- és középgazdálkodókat? Az a helyzet, hogy önöknek van újdonsült nagybirtokos támogatója, meglehetősen befolyásos. Úgyhogy én csak annyit kérdeznék öntől: hogy ízlik a zsoldoskoszt?

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!