Nátha vagy a tüdőbaj?

Kormány: költségvetési történelmet fogunk írni! Fidesz: Miniszterelnök úr, Isten hozta a válságkeltés pártján! KDNP: célja napnál világosabb, a felelősség áthárítása és a figyelem elterelése! SZDSZ: nem nemzeti csúcsra van szükség, hanem cselekvőképes kormányra! MSZP: tüzet szüntess! MDF: partnerek vagyunk. Gyurcsány: Ha így tesznek, a hazát szolgálják…

A sarki sörözőben és az ország számos, köznapi polgárok látogatta helyén, a leghatározottabban állítják: ha miniszterelnök, azt mondja nincs baj, nincs gond, urai vagyunk a helyzetnek, az sokat jelent, - mindenekelőtt azt hogy tényleg baj van. Ez, ha nyugtatni akarta az országot, mindig így volt, miért lenne most másként..? 
 
Az MSZP hétvégi rendkívüli kongresszusán a pártelnök-miniszterelnök miután tudatta, hogy gúzsba kötve nem lehet táncolni, a küldöttek, e sanyarú helyzetben, lazacot, és libamájjal töltött borjúsültet ebédeltek, majd megállapították: „azért” közözött lábbal is tánc a tánc! Hétfőn délelőtt a parlamenti frakció is mindenben egyetértett a párt és a kormány első emberével. És lőn: elhíresült őszödi beszéde óta Gyurcsány Ferenc úgy szólt a napirend előtt, rendkívüli ügyben a Tisztelt Házban, hogy sem a Fidesz, sem a KDNP képviselői nem vonultak ki a teremből. Bejelentette: 
 
Költségvetési történelmet fogunk írni..!
 
– Tájékoztathatom önöket, hogy Magyarország a nemzetközi pénzügyi válság első hullámának támadását elhárította. (Taps az MSZP soraiban.) 
 
– Magyarország a pénzügyi válság tekintetében sem Amerika! Az amerikai pénzügyi rendszer saját súlyát nem bírta el, annak terhe alatt rogyott meg. Magyarországot ilyen veszély nem fenyegette. A magyar pénzügyi és bankrendszer az elmúlt években erős lett. Tőkehelyzete, forrásszerkezete minden esélyt megad arra, hogy Magyarország ezt a pénzügyi válságot a maga erejéből tisztességgel elhárítsa. (Taps az MSZP soraiban.) Éppen ezért azt javasoltuk, hogy az eredetileg tervezett 4 százalékos hiány helyett az idei év végén először 3 százalék alatt legyen a hiány, azaz a jövőépítés tekintetében költségvetési történelmet fogunk írni. Ezt a folyamatot visszük tovább, és 2009-ben még ennél is kisebb lesz a hiány. (Taps az MSZP soraiban.)
  
– Azt kérem, hogy számoljunk! Számoljunk, hogy mire futja a pénzünkből úgy, hogy biztonság legyen a költségvetésben, és biztonság legyen az embereknek a hétköznapokban, szociális területen is. Azt javasoljuk, hogy a nemzeti csúcs mutassa meg, hogy a válság kivédésében egységesek vagyunk. Azt kérjük: a nemzeti csúcs segítse, hogy 2009-re széles körű társadalmi-gazdasági megállapodást tudjunk kötni elsősorban jövedelem- és bérügyekről, költségvetési és adókérdésekről. Harmadsorban pedig, szeretném kijelenteni: a kormány kifejezi nyitottságát és készségét, annak érdekében, hogy a 2009-es évet követő időszakra is középtávú megállapodás jöjjön létre. (Taps az MSZP soraiban.)
  
– Nagyon örülök annak, hogy egy ilyen időszakban sok jele van most már az együttműködés parancsa megértésének, annak, hogy fontosabb a pártok között lévő vitánál, hogy Magyarország polgárai azt lássák, hogy olyan vezetőik vannak, akik a nemzet parancsát erősebbnek és fontosabbnak tartják a párt érdekei által diktált parancsoknál. (Taps az MSZP, szórványos taps az SZDSZ soraiban.)
 
Miniszterelnök úr, Isten hozta a válságkeltés pártján!
 
Dr. Navracsics Tibor, (Fidesz): – Miniszterelnök úr! Egy héttel ezelőtt, ön a következőt mondta: „Mit kell tenni egy ilyen helyzetben? Kell-e garanciát adni akkor a betéteseknek, ha a betétesek pénze nincsen bajban? Nem kell, mert a magyar pénzügyi rendszer erős. Ha válsághangulatot szeretnénk gerjeszteni, ha ön azt szeretné, hogy hosszú, kígyózó sorok legyenek, akkor lehet, hogy kell, csak el kell dönteni, minek a pártján áll ön: az igazság pártján vagy a válságkeltés pártján. Úgy látom, az utóbbi pártján áll." Miniszterelnök úr, Isten hozta a válságkeltés pártján, mert ahogyan hallom, péntek óta gőzerővel ön is a válságkeltés pártján áll. 
  
– Gyurcsány Ferenc miniszterelnök blogot írt, miközben a befektetőket és a betéteseket kellett volna védenie. Idézem: „Rendkívül felelőtlen a Fidesz magatartása. Nem egyszerűen félrevezető, hanem kifejezetten pánikkeltő magatartás ez, és ebben az esetben a pánikkeltés maga a közvetlen károkozás. Bűnnek tartom azt az érzést kelteni, hogy a magyar pénzügyi, gazdasági rendszerben súlyos, válságközeli jelenségek lennének. Bűnnek tartom azt hangoztatni, hogy hasonló beavatkozásokra lenne szükség Magyarországon, mint az Egyesült Államokban vagy akár Nagy-Britanniában." Miniszterelnök úr, ön még ezt a múlt héten, szerdán is így látta. Mi a diagnózis, miniszterelnök úr? Honnan tudja, hogy most amit lát, az úgy is van? 
  
– Azok a folyamatok, amelyek idevezettek, hat évvel ezelőtt kezdődtek. Ha 2002 májusától felelős költségvetési, kormányzati politikát folytattak volna, akkor 2007. január 1-jétől Szlovéniával együtt nekünk is eurónk lenne, mindez a válsághelyzet nem állt volna elő. Magas a költségvetési hiány. Magas az eladósodottság, magas a munkanélküliség, viszont alacsony a gazdasági növekedés és alacsony a foglalkoztatottság. A magyar gazdaság gyenge, nyitott, gyenge és sérülékeny. Miniszterelnök úr, ezt érezték meg most a válságnál, és ön blogot ír, miközben intézkedni kellett volna.
  
– Az a helyzet ma Magyarországon, miniszterelnök úr, hogy nem fórumból, nem szóvirágokból, nem gyűlésekből és tanácskozásokból van kevés, hanem cselekvésből van kevés. Ne blogot írjon, miniszterelnök úr, dolgozni tessék! Tessék meghozni azokat az intézkedéseket, amelyek kellenek a válság megfékezéséhez! Az a helyzet, hogy az ön kezében van az eszközök 80 százaléka, az a 20 százalék, amihez konszenzus kell, az jórészt itt most megvan. Adócsökkentésre van szükség, hogy a gazdaság pénzhez jusson, és kezdjük meg a kifelé vezető utat a válságból!  (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)
 
Célja napnál világosabb: a felelősség áthárítása és a figyelem elterelése..! 
 
Dr. Semjén Zsolt (KDNP): – A mostani válság a neoliberális gazdaságpolitika válsága, történelmi csődjének előjele. A „láthatatlan kéz" mítoszának csődje, annak az ideológiának a csődje, amely azt hirdette, hogy a gazdaságban, a pénzügyekben nem szükséges az állami szerepvállalás, majd a gazdaság, majd a piac szabályozza önmagát. Ennek a liberális politikának a nevében rombolták az államot, és most azt várják, hogy az állam mentse meg a helyzetet. II. János Pál pápa a marxizmus bukása után prófétai módon arra figyelmeztette a világot, hogy a létező szocializmus történelmi csődje nem jelentheti a neoliberális vadkapitalizmus megdicsőülését. (Moraj az MSZP és az SZDSZ soraiban.) 
 
– És, Tisztelt Ház, az erkölcsi szempontok sem tehetők zárójelbe! Erkölcsi botrány az, hogy a korrupt bankok és bankárok gátlástalan kapzsiságának következményeit az adófizetőkkel, a kisemberekkel, Mari nénivel és Józsi bácsival akarják megfizettetni!  (Felzúdulás az MSZP és az SZDSZ soraiban.) A tabukkal le kell számolni! Hogyan lehet azt mondani a bérből, fizetésből élő embereknek, hogy húzzák meg a nadrágszíjat, miközben azok, akik elképzelhetetlen vagyonokat loptak össze, nem hajlandók ezekből a terhekből semmit sem vállalni? Hogyan lehet azt mondani, hogy a kis- és középvállalkozások terhei nőjenek, amikor a multik különböző kedvezményei változatlanok maradnak? (Felzúdulás az MSZP soraiban. ) 
 
– Gyurcsány Ferenc bérbefagyasztást javasolt sajátos retorikai megfogalmazásban. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) A  kereszténydemokraták számára ez elfogadhatatlan. Mégpedig azért elfogadhatatlan, mert a bérből és fizetésből élőket sújtja, azokat, akiket amúgy is a legközvetlenebbül érint a növekvő hitelek drágulása és az infláció. S ennek a bérbefagyasztásnak a svájci indexálásból való következménye az is, hogy a nyugdíjak is csökkenni fognak, azoknak az embereknek a megélhetési lehetősége, akik amúgy is a legnehezebben élnek. (Zaj az MSZP soraiban.) 
 
– Azt halljuk, hogy Gyurcsány Ferencnek van programja, 12 pontot említett. Szkeptikussá tesz minket, hogy ez körülbelül a századik programja és az ezredik pontja. (Zaj az MSZP soraiban.) Minden kérdésben van legalább nyolc-tíz programja. Ezekben a programokban kétségkívül van két közös vonás: mindegyiket meghirdette már, némelyiket többször is, és mindegyiket ellenezte már, némelyiket többször is, de egy biztos: eddig egyikből sem lett semmi!
 
– Gyurcsány Ferenc mostani javaslatának kommunikációs célja napnál világosabb: PR, a felelősség áthárítása és a figyelem elterelése. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) A közjogi relevanciája azonban több mint homályos. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.) 
 
Nátha vagy a tüdőbaj? 
 
Dr. Fodor Gábor (SZDSZ): – Olyan javaslatokat várunk, olyan nyitottságot a kisebbségi kormány részéről, amely valóban világossá teszi, hogy tényleg az ország érdekében kíván, ha úgy tetszik, félretenni nem jó javaslatokat, és odaállni olyanok mellé, amelyek az ország érdekét szolgálják, és nem presztízs-szempontokat csinálunk ezekből a javaslatokból. (Taps az SZDSZ soraiban.)
 
– Fogadjuk el a költségvetési plafonról szóló törvényjavaslatunkat. Ennek azért van különös jelentősége, mert ez az a törvényjavaslat, amely gátat szabhat az értelmetlen és felesleges költségvetési kiadásoknak, amely világossá teszi azt, hogy sem a 2009., sem a 2010. esztendőben sem választási szempontok, sem egyéb más szempontok alapján nem lehet túllépni egy korlátot, amelyet az ország érdekében kell meghúznunk, az itt élő emberek érdekében, ha úgy tetszik, a kisemberek érdekében, hogy ne újra nekik kelljen megfizetni azt, amit mások felelőtlenül eltékozolnak. Mi lakmuszpapírnak tekintjük ezt a törvényjavaslatot. Ezen mérjük azt, hogy a kisebbségi kormány komolyan gondolja-e azt, hogy az ország érdekében, valóban a nemzet érdekében kíván-e cselekedni, vagy netán egyszerűen csak kommunikációs eszközökről van szó. Ha a tartalmi lépések mellett teszi le a voksot a kormány, akkor oda fogunk állni e javaslat mellé. Ha nem, az is egy fontos üzenet lesz a számunkra. (Taps az SZDSZ soraiban.)
 
– Az SZDSZ liberális gazdasági kabinetjének tanácskozásán Magyarország egyik vezető közgazdásza azt mondta: „ma még nem tudjuk erről a világgazdasági válságról, hogy ez egy nátha vagy pedig a tüdőbaj első súlyos jele. Valóban nem tudjuk, és senki nem tudja, hogy nátha vagy a tüdőbaj első jele, de a cselekvést úgy kell kialakítanunk, hogy bármelyikről is van szó, alkalmas legyen a gyógyítására. Nem nemzeti csúcsra van szükség, hanem cselekvőképes kormányra!  A cselekvésnek pedig a mostani hiány csökkentésére kell irányulnia, a költségvetési plafon elfogadására, és a versenyképesség erősítésére. (Közbeszólás: Úgy van!)
 
– Magyarországon már korábban is komoly probléma volt a gazdasággal, és ezeket a bajokat nem sikerült orvosolnunk. Mi az adócsökkentést fontosnak tartjuk. Mi javasoltuk azt, hogy jöjjön létre egy adóreformalap, amelynek egyharmadát hiánycsökkentésre fordítsuk, kétharmadát adócsökkentésre. Mi az arányok megváltoztatására is készek vagyunk akár ebben a mostani helyzetben, de hogy fontos, reformértékű, előremutató lépésekről lemondjunk, azt nem engedhetjük meg. (Taps az SZDSZ és a Fidesz soraiban.) 
 
Tüzet szüntess!
 
Lendvai Ildikó, (MSZP): – Áder János volt az, aki még házelnök korában a szokásos karácsonyi üdvözlőlapot megküldte a képviselőknek, és bibliai mottót választotta az üdvözlőlaphoz, azt, hogy „Mindennek rendelt ideje van”. Istenbizony nem azért, hogy Semjén Zsolt képviselő úr kenyerét vegyem el, és hogy az igen tiszteletre méltó II. János Pál fölött is álló tekintélyt idézzek, de ugyanebből a bibliai sorból hadd idézzem a folytatást: „Mindennek rendelt ideje van, ideje van a szaggatásnak és ideje van a megvarrásnak." Meggyőződésünk: most nem a szaggatásnak, hanem a megvarrásnak van ideje. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.) 
 
– Mi, a szocialista frakció tagjai ezekben a napokban nem kívánunk olyan megszólalást tenni, olyan sajtótájékoztatót tartani, ami a politikai csörte része, ami a politikai pártcsatározásokat inkább élesíti, mint tompítja. Mi, legalábbis a magunk számára ezekre a napokra kiadtuk a parancsot: tüzet szüntess! (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)
 
– Tüzet szüntess! – mondtam, mert ha már tűzről van szó, akkor inkább egy másik fajta tűzzel kell foglalkoznunk, megfékezni, ha lehet, eloltani azt a tüzet, ami most közös házunkat, közös hazánkat, közös vagyonunkat, közös értékeinket fenyegeti. A kormány nem hárítja el a védelem felelősségét, de a védelemhez többen kellünk, legalábbis ahhoz, hogy a kiépített védvonalakat ne belülről támadjuk meg. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)
 
Partnerek vagyunk… 
 
Dr. Dávid Ibolya, (MDF): – Amikor a szakadék mellett haladunk szélsebesen, akkor közös a sorsunk, minden utassal, gépkocsikísérővel és a sofőrrel együtt. A nemzeti csúcs, széles konszenzust teremthet az ország számára, programot tud adni, nekünk, önöknek, kormánypártiaknak, ellenzékieknek, de leginkább a tízmillió magyarnak. (Taps az MSZP, az SZDSZ és az MDF soraiban.) 
– Azt javasoljuk, hogy ebben a mostani vitában minden parlamenti párt azt bizonyítsa be, hogy ma elsősorban az ország érdeke a legfontosabb. Mert nem várható el a közvéleménytől, az állampolgároktól az, hogy támogassanak egy mindenki által már tudott megszorításokkal járó válságkezelési programot, ha közben azt látják, hogy a magyar politikai pártok ugyanazt a felelőtlen és törvénytelen magatartást tanúsítják a közpénzekkel szemben, mint a válság előtt tették. Meggyőződésem, hogy a jelenlegi patthelyzet művi életben tartása esetén az ország nem tud kellő hatékonysággal felkészülni a válság kezelésére. Mi partnerek vagyunk abban, hogy ezt a válságot minél hamarabb, hatékonyan és gyorsan tudjuk megoldani. (Taps az MSZP, az SZDSZ és az MDF soraiban.) 
 
Ha így tesznek, a hazát szolgálják…
 
Gyurcsány Ferenc: – Mi a mércéje, hogy elegendőt tettünk-e? Kialakultak-e sorok Magyarországon a bankok előtt? Nem alakultak ki! Sikerült megőrizni a magyar bankokba vetett bizalmat, sikerült-e visszaverni a támadást? Sikerült!  Az eredmény azt igazolja, hogy a lépések elégségesek voltak. Ezért nyugodtan mondhatjuk: amit önök kérnek tőlünk, hogy azonnal cselekedjünk, ezt a cselekvést megtettük. (Nagy taps az MSZP soraiban.)  
 
– A kormány nevében, a kormány mögött álló frakció nevében mondhatom, mi arra készülünk, hogy egyes pontokon meg fogjuk változtatni az álláspontunkat azért, hogy közelebb léphessünk az ellenzéki javaslatokhoz. Azt kérem, hogy a közös megoldások keresésének és megtalálásának érdekében tegyék önök is ugyanezt mifelénk. Ha így tesznek, a hazát szolgálják. (Nagy taps az MSZP, szórványos taps az SZDSZ soraiban.)
 
Bartha Szabó József 
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!