Bábolnai ménesbirtok – Kontra, rekontra, szubkontra…

Mi a tárca véleménye a ménesbirtok körül kialakult helyzetről? Miért nem emeli fel a szavát a tárca a ménesbirtok stabilizálása érdekében? Miért engedi, hogy a ménesbirtok alól szó szerint kihúzzák a talajt? Milyen érdekeket szolgál többek között a bábolnai földből a kétszer 900 hektár tartós bérletbe adására kiadott pályázati felhívás? – kérdezte volt a Tisztelt Házban dr. Medgyasszay László a földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca államtitkárát, (Gőgös Zoltán). A kereszténydemokrata politikus gondosan megszerkesztett „opusként” csomagolta mondandóját.

– Első tétel. Amikor a többségi döntés a Nemzeti Földalapot (NFA, - önállóan gazdálkodó központi költségvetési szervezet, – Szerk.) és szervezetét odacsapta a nemzeti vagyonkezelő szervezethez, mi, az ellenzék nem ok nélkül tiltakoztunk, de nem örültek szocialista agráriustársaink sem. Emlékszem: amikor kormánypárti agráriustársaink beadták a derekukat, azzal vigasztalódtak és indokolták, hogy az agrártárcának továbbra is lesz beleszólása a Nemzeti Földalap működésébe, különös tekintettel az állami tulajdonban levő földterületek sorsára.
 
– Második tétel. Véleményem szerint a tárca felelősséggel tartozik az ország agrárpolitikájának az irányításán túl a szakmai kompetenciájába tartozó nemzeti értékeink megőrzéséért is. Ilyen nemzeti értékek azok a ménesek is, melyek közül - talán nem túlzok - legismertebbje a bábolnai. 
 
– Harmadik tétel. Több mint kétszáz éve azért vásárolták meg a Szapáry-birtokot a bábolnai ménes telepítése céljából, mert tudták, hogy az 5500 katasztrális hold eltartja a tervezett lóállományt.
 
– Negyedik tétel. Ebben az évben bebizonyosodott, hogy megfelelő földterületen megfelelő gazdálkodással - aminek ebben az évben már tanúi voltunk, el kell ismernünk -, megfelelő ellenőrzés mellett a mai viszonyok között is megteremthető az a jövedelem, amely önfenntartóvá teheti a ménesbirtokot: lóállományostól, múzeumostól, hagyományőrzésestől, iskolástól egyaránt. Ötödik tételként kérdezem, Tisztelt Államtitkár Úr:
 
+ Mi a tárca véleménye a ménesbirtok körül kialakult helyzetről?
 
+ Miért nem emeli fel a szavát a tárca a ménesbirtok stabilizálása érdekében? 
 
+ Miért engedi, hogy a ménesbirtok alól szó szerint kihúzzák a talajt?
 
+ Milyen érdekeket szolgál többek között a bábolnai földből a kétszer 900 hektár tartós bérletbe adására kiadott pályázati felhívás?
 
+
 
Gőgös Zoltán, földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: – A vagyontörvénynek, többek között, nagy előnye, hogy az eddig csak országgyűlési határozat szintjén létező földbirtok-politikai irányelvek törvényi szintre emelődtek. Nem szeretném fölolvasni, hiszen a képviselő is pontosan tudja, hogy miért van szükség arra, hogy legyenek földmozgások, bérbeadások. Az egyik ok nyilván az, hogy elég sok földet vásárol az állam életjáradék formájában. Ezeknek a fedezete részben a bérbeadás, részben pedig az értékesítés. 
 
– Ez a Bábolna-ügy a ménesbirtok kapcsán csúcsosodik, de a ménesbirtoknak korábban sem volt több ezer hektáros földterülete, kivéve akkor, amikor alakították, és még valószínűleg lovakkal szántották, művelték. Úgy gondolom, hogy az a földterület, amit a ménesbirtok tartós kezelésében kíván hagyni az MNV Zrt. (Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. – Szerk.)  Bábolnán, elegendő ahhoz, hogy a konkrét ménesbirtoki tevékenységgel kapcsolatos feladatokhoz elég legyen. Hétszáz-egynéhány hektárról van szó. A többi terület pedig normál módon kell hogy üzemeljen. Egyébként a Bábolna-kálváriáról – szerintem – lehetne írni egy jó könyvet, mert ennyi pénzt ebbe a cégbe még az Istennek az idejében sem raktak. És ez kormánytól függetlenül történt. A többi, amibe nem raktak ennyi pénzt, az normálisan működik, ez meg úgy tűnik, hogy a végjátékát éli, vagy most már talán azon is túl van.
 
– Nem gondolnám, hogy az a megoldás, hogy egy állami ménesbirtok kht. végezzen olyan mezőgazdasági agrártípusú tevékenységet, aminek egyébként az ő profiljához az égadta világon semmi köze nincs. Ez egy átmeneti kényszerintézkedés volt, hogy addig se legyenek gazdátlanok a földek. Szeretném, ha az ottani termelők bevonásával – amire úgy tudom, hogy van is megegyezés – megfelelő hasznosulása legyen azoknak a földterületeknek, és nemcsak azoknak, amelyek a ménesbirtok környezetében vannak, hanem egyéb területeknek is, amire olyan túl sok jelentkezőt én most nem látok, mert elég rosszak. 
 
+
 
Dr. Medgyasszay László: – Burgert Róbert idejében is volt a ménesbirtok, komoly nagybirtok, igaz, szocialista nagybirtok. Patrióta szakember lévén mégis megtartotta a ménest, sőt, nemcsak megtartotta, hanem megfelelő színvonalon tartotta meg. Felfogás kérdése, hogy külön kezeljük a ménesbirtokot vagy egyben. Egyben, gazdasági egységként. Vélekedésem szerint ez utóbbit kellene tenni, és nem pedig a mindenkori kormányok költségvetési szeszélyire bízni azt a támogatást, amiből fenn kell tartani a ménest. Igen, fenn kell tartani a ménest! Ebben egyetértünk, szóban mindenképpen, még a pénzügyminiszter is – aki lehet, hogy nem ért hozzá – is ezt mondja. „Csak” amikor a költségvetést kezdik számolni, akkor járunk esetleg úgy, mint ahogy jártunk már megtörtént, hogy nem kaptak két évben állami támogatást. Tehát azt gondolom, államtitkár úr: álljon át a mi oldalunkra, és adjunk birtokot ennek a ménesbirtoknak, hogy gazdálkodhasson, tartsa el a lovakat, és akkor nem kell a költségvetéshez kuncsorogni.
 
+
 
Gőgös Zoltán, földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: – Képviselő úr, én nem azt vitatom, hogy a ménesbirtoknak nem kell földterület. Én a mértékét vitatom, hogy egy tipikus közhasznú tevékenység ellátásához van-e szükség több ezer hektáros földterületre. Eleve hibás ötletnek tartottam mindig is, ha e fölött állami hivatalnokok bábáskodtak. Az vezetett Bábolna tragédiájához, és attól tartok, hogy ha ugyanezt a szisztémát átpakolnánk a ménesbirtok alá, akkor előbb-utóbb újra odakerülne a történet, hogy megint elindulna a felszámolási eljárás, megint bele kellene tenni milliárdokat, ami már egyszer lezajlott. Azt gondolom, ezt a történetet végérvényesen le kell zárni! Úgy kell lezárni, hogy a ménesbirtok megfelelő módon tudjon működni, az ahhoz szükséges földterülettel. És nem gondolnám, hogy ehhez több ezer hektár kell! A maradék földterületeket pedig a környékbeli termelők, kicsik, nagyok, megfelelő arányos módon vagy vegyék bérbe, vagy vegyék meg. Sokkal jobban tudják azok használni, min az állam, az állami bürokrácia ugyanis ehhez nem ért, képviselő úr.
Bartha Szabó József
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!