A reformáció meghatározza Európa kulturális és politikai arculatát

Forrás: MTI

A reformáció, bár célja a középkori egyház reformálása volt, hatalmas kultúrtörténeti hatást gyakorolt, és máig meghatározza Európa, sőt Észak-Amerika kulturális és politikai arculatát is – mondta Németh Zsolt Mátészalkán.

Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke a reformáció emléknapja alkalmából tartott ünnepségen, Kálvin János szobrának koszorúzása előtt azt mondta: a reformáció eszméi magukban hordozták a szabadság gondolatát, ennek pedig Magyarországon és Erdélyben különös jelentősége lett az azóta eltelt évszázadokban.

Németh Zsolt felidézte: Európában először Erdélyben, az 1568-as tordai országgyűlésen foglalták törvénybe a felekezetek szabad vallásgyakorlását. Református hitükből pedig nagy személyiségek, például Bocskai István és Bethlen Gábor, merítettek erőt a szabadságért való küzdelem és az országépítés nagy feladataihoz.

Az 1848-as szabadságharc küzdelmei is mélyen összefonódtak a reformáció gondolatával, az evangélikus Kossuth és Petőfi, a református Arany és Kölcsey neve fémjelzi ezt a korszakot – fogalmazott a politikus.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!