Szüreti mulatság Monoron

Hol van Magyarország legnagyobb pincefaluja? Nem Tokajban, Hajóson, vagy Villányban, hanem – állítják a Fidesz-KDNP többségű önkormányzat által „igazgatott” helybéliek – Monoron, ahol október 4-én szüreti vigasságot rendeznek. Pontosan úgy, ahogy azt a hagyomány is diktálja: felvonulással, táncházzal, és mindenféle mókával fűszerezve. Persze az elmaradhatatlan kellék, a bor sem hiányozhat. Erről a kiskunsági történelmi borvidékhez tartozó monori pincék gondoskodnak.

Budapesttől röpke húsz kilométerre lévő monori lankákat régóta díszíti szőlő, lévén hogy az első venyigéket valamikor 1446 táján hozta ide az egri káptalan. Mindezt pedig azért tette, mert a Pest megyei kisváros földbirtokosa lett. Ettől kezdve az egri káptalan monori birtokán a helybéli lakosok művelték a szőlőt egészen a török-dúlásig, amikor is ez a település is elnéptelenedett. Nem sokkal Buda felszabadulását követően, 1696-ban települtek vissza Monorra az első földművesek, akik a szőlőtermesztést ott folytatták, ahol a török dúlása miatt abbamaradt. Így aztán nem csoda, hogy az 1780-ra elkészült első magyarországi részletes katonai térkép a környéken már „szőlővel borított hegyoldalról” tudósít. Az 1799-ben kiadott első magyar nyelvű földrajzi szótár ezt írja: „Monor magyar falu Pest várm.-ben, földes ura az Egri Káptalanbéli Uraság, (…) bora meglehetősen sok terem, úgy mindenféle gabonája is.” Az 1877-es városi monográfiából pedig a következőket tudjuk meg: „A határterület északi része a Cserhát magasabb dombsorán terülõ löszös és agyagos. Ennek ⅓-a szőlőkkel van kiültetve, és ⅔-a szántó. A szőlőhegyek nevei: Mádi-, Lapos-, Strázsa-, Malom-, Forráshegy-, és Völgykút alatti. (…) A határbeli szőlő 389 kat. Hold. (…) A termelt bor a vidék ízletesebb és jobbféle asztali borai közé tartozik, s szintén pénzt hozó cikk, emellett pedig az asztali szőlő eladása is jelentékeny.” 
Monoron található Magyarország legnagyobb, egybefüggő pincefaluja. A kisváros mögötti Strázsa hegyi pincefalu nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló. Az itteni borpincék zöme egyedi igényeket szolgál, azonban egyre több olyan tulajdonos akad, aki már a borturizmussal járó vendéglátásra is berendezkedett. Ennek része az is, hogy a Fidesz és a KDNP duó által vezetett önkormányzat vezetett Monoron újra felelevenítették a szüreti mulatságok hagyományát. 
A helyi hagyományoknak megfelelően az idei Szüreti Sokadalmat ezúttal is a kisbíró nyitja. Mindez október 4-én, a polgármesteri hivatal épülete előtt lesz, ahol is Aranyi Sándor, a város „saját” kisbírója dobolja ki, hogy a Budapesttől csak néhány kilométerre lévő városban szüreti ünnepséget tartanak. 
A hagyományoknak megfelelően idén is a Monori Gazdakör Dózsa György úti székháza előtt gyülekeznek a felvonulók, első állomás pedig a polgármesteri hivatal lesz. A 14 órakor induló menet élén több lovas kocsi fog haladni, amelyből mustot és óbort egyaránt kínálnak majd a közönségnek. Kevesen tudják, hogy az Alföld legjobb lovaskocsi fajtáját monori kocsinak hívják, lévén hogy ezeket a szekereket itt, Monoron gyártották eleink. Nos, ezeket a mély, homokos alföldi utakon hajdanán futó nagy kerekű monori (vagy kőrösi) kocsikat is megtekinthetik majd a nézők, akik a népviseletbe öltöző felvonulók ruházatában és tánctudásában is gyönyörködhetnek. Minderről a Monori Strázsák Néptánc Egyesület gondoskodik. Külön érdekessége és sajátos színfoltja lesz a rendezvénynek a gazdakör által szervezett veterán traktor-felvonulás. Az idős mezőgazdasági gépeket a technika múltja után érdeklődő nagyközönség meg is tapinthatja, hiszen a nap folyamán a városi közkönyvtár parkolójában állomásoznak. 
A menet a polgármesteri hivataltól az innen nem messze lévő Nikolett Panzióhoz megy, ahol is az érdeklődők egy hamisítatlan monori leányszöktetésnek lesznek a szemtanúi. A szervezők egyelőre csak annyit árultak el, hogy egy helybéli csikós rabolja el a monori szekéren érkező menyecskét, és csak különböző váltságdíjak ellenében adja vissza. Végezetül este táncház is, és szüreti bál is lesz. Ez utóbbi a hagyományoktól eltérően idén már nem a gazdakör székházában, hanem a helyi Vígadó épületének nagytermében lesz. Aki azonban nem akar elmenni az esti bálra, az napközben részt vehet a Kossuth Lajos utcai szabadtéri programokon. Itt népművészeti kirakodó vásár, és színes szabadtéri színpadi programok lesznek. A szervezők külön gondoltak a gyermekekre is, számukra – a délelőtti programok közé illesztve – kézműves játszóházat rendeznek be. A szüreti felvonulás napján délelőtt a Vigadó épületében a Monor Környéki Strázsa Borrend szervezésében a hazai borkultúrával foglalkozó tudományos konferencia lesz, amely nagyjából délig fog tartani. Úgyhogy minden bizonnyal nagy forgatag lesz Monoron október 4-én. De hát ez így is van rendjén, ha a város egy igazi szüreti mulatságot rendez. 
- bszj -
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!