Honvédelmi nevelési program: KatonaSuli helyett Honvéd Kadét Program

Honvédelmi nevelési program: KatonaSuli helyett Honvéd Kadét Program
 
A kormány nem titkolt szándéka, hogy ne csak a lexikális tudás átadásában, hanem testi és hazafias szellemű nevelésben is részesüljön az ifjúság  ̶  amely valószínűleg súlyos, ma még nem is látható kihívásokkal néz majd szembe a következő évtizedekben.
A Brit Védelmi Minisztérium által irányított, több mint 150 éves múltra visszatekintő iskolai kadétrendszert véve alapul már folyamatban van idehaza is egy új struktúra kidolgozása, ami a korábban elindított „KatonaSuli” programot váltja, és amelyben tartalmilag és minőségében is magasabb szintre emelnék az ifjúság honvédelmi nevelését.
 
A témában széleskörű konferenciát tartottak 2017. április 20-21-én, Balatonakarattyán a Honvédelmi Minisztérium Rekreációs Központjában a szaktárca szervezésében, melyre a KDNP Országos Honvédelmi és Nemzetbiztonsági Szakbizottsága is meghívást kapott, más prominens vendégekkel egyetemben.
Az eseményt Vargha Tamás miniszterhelyettes, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára nyitotta, aki előadásában részletezte, miért szükséges az ifjúság hazafias nevelésének újragondolása. Hangsúlyozta, hogy a hazája iránt elkötelezett, felelős állampolgárok nevelése sem régen, sem ma nem képzelhető el honvédelmi nevelés nélkül. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden diákból „katonát” kellene faragni, pusztán arról van szó, hogy a fiatalok fejlődésének egy-egy állomásába beiktatva olyan kihívásokra is fel kell készíteni őket, amelyek ma még nem biztos, hogy érzékelhetőek. Világunk fejlődése felgyorsult, ez a gyorsaság pedig az informatika, politika, és gazdaság dimenziói mellett sajnos biztonsági értelemben is jelentkezik. 
 
Ezt követően Kun Szabó István vezérőrnagy, miniszteri biztos a társadalom és a honvédelem történelmi kapcsolatáról beszélt, kifejtve, hogy az általános sorkötelezettség tizenhárom évvel ezelőtti felfüggesztése óta a társadalom és a honvédelem kapcsolata jelentősen meggyengült. Véleménye szerint ezért is vált szükségessé egy másik, a kadétprogramot hatékonyan támogatni tudó új köztestület, a Honvédelmi Sportszövetség létrehozása is, majd kitért annak tárgyalására, hogy a különböző korcsoportokban milyen szerepet szánnának a patrióta szemléletű oktatásnak.
 
Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosa beszédében először vázolta a mai oktatás-köznevelés aktuális helyzetét, majd kiemelte a digitális oktatási technológiák bevezetésének, illetve a pedagógusok IKT módszertani felkészítésének fontosságát. Tájékoztatta a megjelenteket arról is, hogy a tárca tervezi a középiskolai felvételi általánossá tételét, melytől jelentős változásokat, többek között az általános iskolai oktatás színvonalának emelkedését várják.
 
Az eseményen részt vett az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériumának előadója, Major Simon Ettinghausen, aki részletesen bemutatta a brit kadétképzés metodikáját, és ismertette annak David Cameron miniszterelnöksége alatt száz iskolára kiterjesztett programját. A kormányzati szintű kezdeményezés sikerét látva a jelenlegi adminisztráció további 500 iskolát von be a projektbe. Tájékoztatott továbbá, hogy az évente 180 millió fontból gazdálkodó szervezetnek jelenleg 128 ezer kadétja van, akik 12-18 év közötti tanulók, arányuk 70-30 százalék a fiúk javára. A brit előadó hangsúlyozta, hogy ennek a programnak nem célja hadsereg számára való toborzás, sokkal inkább a fiatalok egészséges életmódra nevelése és szociális érzékenyítése, a tájékozódás, az elsősegélynyújtás és más olyan hasznos ismeretek megtanítása, amelyek segíthetik őket a mindennapi életük során. 
 
Mint elmondta, a kadétokat - a brit hadseregre hagyományosan jellemző felosztás szerint - négy kategóriába sorolják: az állomány tengeri, szárazföldi, és légi, valamint egy úgynevezett kombinált egységből áll. A hadsereg számukra nem csak anyagi és logisztikai támogatást nyújt, hanem tanácsadókkal segíti mind a kadétokat, mind a kadétokkal foglalkozó tanárokat, oktatókat.
 
A konferencia előadó között láthattuk még a Világ- és Európa bajnoki bronzérmes Tobai-Sike Renáta olimpikon sportlövőt, Dr. Konczi Ferenc alezredest, a Honvédelmi Sportszövetség titkárát, Kriston István törzszászlóst, a Magyar Honvédség vezénylő zászlósát, Dr. Lacsny Mártont, az EMMI honvédelmi nevelési tanácsadóját, Dr. Eleki Zoltán ezredest, az MH HFKP osztályvezetőjét, valamint Oláh László nyá. alezredest − akik felszólalásaikkal mind hozzájárultak a konstruktív párbeszéd kialakulásához, és nem utolsósorban az esemény gondolatébresztő, sikeres voltához.
 
    (-)                           Pintér Attila KDNP HNSZB Elnöke
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!