Munka nélkül nincs méltóság!

Fölöttébb zajos parlamenti hangulatban, csendes napirend előtti felszólalásával keltett figyelmet a Tisztelt Házban Aradszki András.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Nem dobolt, nem fütyült nem kiabált közbe az ellenzék soraiból senki.  A kereszténydemokrata politikus Ferenc pápát idézve hangsúlyozta:

– Ahol nincs munka, ott hiányzik a méltóság. A munkanélküliség egy világméretű döntés, egy gazdasági rendszer következménye, amely ehhez a tragédiához vezet. Olyan gazdasági rendszerről van szó, amelynek középpontjában a pénz nevezetű bálvány áll. Isten azt akarta, hogy a világ középpontjában ne egy bálvány álljon, hanem egy férfi és egy nő, akik munkájukkal előbbre viszik a világot.”

 

– A Szentatya szavainak valóságát, a munkanélküliség növekedésének tragédiáját mélyen átélhette a magyar társadalom is 2010 előtt, a szociálliberális kormányzás időszakában. Azóta azonban, hogy kereszténydemokrata szellemiségű vezetése van Magyarországnak, megfordult a trend, egyre többen találnak vissza az emberi méltóságukhoz a munkavégzés lehetősége által. A kiszolgáltatottságba nem szabad beletörődni, a kormányzati politika középpontjában ezért az aktivizálás, a munkahelyteremtés áll.

– „A munka annyit jelent, mint méltóság, azt jelenti, hogy kenyeret viszünk haza!” A Fidesz-KDNP-kormány 2010-től kezdődően számos intézkedést tett azért, hogy a munka világában hátrányos helyzetben lévők számára megoldást biztosítson, azaz javítsa a munkavállalás feltételeit. A 2011-től induló munkahelyvédelmi akcióterv során több ezer munkavállaló munkahelyét biztosította azokban az években, amikor a magyar gazdaság a mély visszaesés után elindult a növekedés útján. Nőtt a foglalkoztatottak száma, több mint négymillió munkavállaló dolgozik, ami a rendszerváltás időszaka óta a legmagasabb foglalkoztatotti létszám.

– Magyarországon 2013 novembere és 2014 novembere között 2 százalékponttal, 9,3 százalékról 7,3 százalékra csökkent a munkanélküliség, ami jóval az uniós átlag alatt van. Egy év alatt ez a második legnagyobb értékű csökkenés az Európai Unió 28 tagállama közül, így a munkanélküliségi rátát tekintve közvetlenül Svédország, Belgium és Finnország előtt állunk.

– Köztudomású, hogy a munkavállalók közel 70 százaléka kis- és középvállalkozásoknál dolgozik. A kis- és középvállalkozások egyrészt a legkitettebbek a piaci változásoknak, másrészt nagyon kreatívak, és gyorsan tudnak reagálni a megváltozott körülményekre. Képesek megélhetést biztosítani a tulajdonosoknak, családtagjaiknak, és nem utolsósorban a munkavállalóiknak. Támogatásuk, a gazdasági életben betöltött szerepük erősítése elsődleges feladata a kormány gazdaságpolitikájának. E cél megvalósulását szolgálja a Magyar Nemzeti Bank által a napokban meghirdetett akció és lehetőség, a növekedési hitelprogram plusz. Az MNB azokra a kis- és középvállalkozásokra terjeszti ki a növekedési hitelprogramot, amelyek eddig túl kockázatos ügyfelek voltak a bankok számára ahhoz, hogy a programban előírt legfeljebb 2,5 százalékos banki kamatmarzs mellett érdemes legyen őket hitelezni.

 – Most, március közepétől év végéig azok a kkv-k is kaphatnak a legfeljebb 2,5 százalékos kamatozású hitelből, amelyek eddig erre nem voltak jogosultak. Továbbá alapvetően új beruházási hitelként lehetne felhasználni ezt a forrást. A kkv-knak nyújtott ezen segítség, ezen lehetőség biztosítja a feltételeit annak, hogy a hazai kis- és középvállalkozások olyan hitelhez jussanak, amelyből beruházhatnak és fejleszthetnek, ezáltal pedig új munkahelyeket hozhatnak létre. Ezen a területen elengedhetetlen, hogy a hazai gazdaságot ily módon is támogassa az állam. A sajtó csodafegyverként harangozta be, nem biztos, hogy csodafegyver, de mindenesetre nagy segítség lehet. Az MNB ezen programja kapcsolódik a kormány azon stratégiájához, hogy a 2014-20 között folyósítandó uniós támogatások 60 százalékát szintén hazai kis- és középvállalkozások kaphatják.

– Mindezen eszközök biztosítják annak a lehetőségét, hogy a következő években jelentősen megerősödjék a magyar gazdaság, ezáltal munkahelyek jöjjenek létre, a munkavégzés lehetősége pedig lélekben is megerősítse a magyar társadalmat, ami visszaadja a méltóságát. Mert nekünk, kereszténydemokratáknak ez utóbbi legalább annyira fontos feladatunk, mint a gazdaság teljesítményének növelése. Mert a pápával együtt valljuk, hogy a munka része Isten szeretettervének!

 

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!