Parlamenti menetrend - Bankmentő kormánycsomag!

Ezúttal három napig ülésezik a Tisztelt Ház. A kormány kezdeményezte, hogy a házszabálytól való eltéréssel tárgyalja a parlament a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának erősítéséről szóló törvényjavaslatot, és a hozzá kapcsolódó költségvetési törvénymódosítást. Hétfőn a határozathozatalok után lesz az egyes adó- és járuléktörvények, valamint a 2009-es költségvetést megalapozó egyes törvények módosításának részletes vitája.

Az indítvány szorgalmazza, hogy  minden olyan magyarországi székhellyel rendelkező bank kaphatna tőkejuttatást az államtól, amely meghatározó jelentőségű a hazai pénzintézeti szektorban. A bankmentő csomag részeként az állam összességében 300 milliárd forintot fordíthatna arra, hogy hitelintézetben tőkét emel. A javaslat szerint a magyar állam nevében a pénzügyminiszter 2009. február 28-ig teljesíthetné a különböző állami tőkeemeléseket, illetve az állam javára befolyásszerzést hajthatna végre, de ezek együttes összege maximum 300 milliárd forint lehetne. A pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának erősítéséről szóló javaslat szerint a magyar állam egyes fontos hitelintézetek forrásbevonásához állami garanciát is vállalhatna, az ilyen állami garanciák együttes összege azonban legfeljebb 1.500 milliárd forint lehetne. A hitelintézet kötelezettsége legkevesebb három hónapra, illetve legfeljebb ötéves futamidőre szólhat.

 A költségvetési bizottság hétfőn dönt az előterjesztések általános vitára való alkalmasságáról, a házbizottság pedig arról, hogy házszabálytól való eltéréssel tárgyalja-e az Országgyűlés a javaslatokat. (Nem sok esély van arra, hogy a Fidesz és a KDNP hozzájáruljon a törvényjavaslatok gyorsított tárgyalásához. Ha normál menetrendben tárgyalja az Országgyűlés a bankmentő csomagot, akkor annak elfogadására leghamarabb két hét múlva lenne esély, erre is csak akkor, ha nem érkezik módosító indítvány az előterjesztéshez.)

***

A Fidesz és a KDNP követeli, hogy hozzák nyilvánosságra a kormány és az IMF közötti megállapodást a készenléti hitelcsomagról, beleértve azokat a Magyarországról szóló titkos szakértői jelentéseket, amelyekről a Valutaalap vezetői azt mondják, hogy csak a kabinet beleegyezésével lehetnek nyilvánosak.

***

Döntenek a több-biztosítós egészségügyi rendszerrel összefüggő országos népszavazásról. Az Alkotmánybíróság szerint az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény hatályon kívül helyezésével a kérdés tartalma és ezzel együtt a népszavazási kezdeményezésnek a választópolgárok által támogatott célja megváltozott. Az Országgyűlésnek új eljárást kell lefolytatnia, és az Ab döntésének megfelelően el kell utasítania a kezdeményezést.

Határoznak a környezet védelmének általános szabályairól, a természet védelméről, valamint egyéb törvények módosításáról, amely a határon átnyúló környezeti hatásokkal összefüggésben közösségi szintű elektronikus térinformatikai rendszert hoz létre. A képviselők szavaznak a vasúti közlekedésről szóló törvény módosításáról, ami zömmel jogharmonizációs rendelkezéseket tartalmaz, és a korábbinál részletesebben szabályozza a közszolgáltatási szerződést.

A Ház dönt a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Részvénytársaságról szóló törvény módosításáról, amellyel az MFB közvetlenül segíthetné a gazdákat a közraktározáshoz szükséges hitelekkel.

A határozathozatalok után lesz hétfőn az egyes adó- és járuléktörvények, valamint a 2009-es költségvetést megalapozó egyes törvények módosításának részletes vitája. Az Országgyűlés ülése kedden a 2009-es büdzsé részletes vitájával folytatódik 10 órás időkeretben. A költségvetési vita után még öt előterjesztés szerepel a napirenden. Többek között lefolytatják az egyes közlekedési tárgyú törvények módosításának általános vitáját. Az előterjesztés a közutak építőivel, üzemeltetőivel, valamint a katonai légi kutató-mentők katasztrófa esetén történő bevetésével is foglalkozik.

Megvitatják a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló törvény módosítását, amelyet az úgynevezett kölcsönös megfeleltetés szabályainak rendezése miatt tárgyalnak. A nemzeti agrárkár-enyhítési rendszerről és a kárenyhítési hozzájárulásról szóló törvényjavaslat pedig azért szerepel a Ház előtt, hogy biztosítsák a mezőgazdasági termelők jelentős részének bekapcsolódását a rendszerbe. Szerdán folytatják le az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításának általános vitáját. A javaslat számos törvényt, így a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, az egészségügyről, a gyógyszerellátásról, az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló jogszabályt módosítja.

Tárgyalják az uniós jogharmonizáció miatt módosítandó bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködéséről szóló törvényt. Az anyakönyvezéssel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat vitáját is elkezdik, ez az előterjesztés a bejegyzett élettársi kapcsolattal, az anyakönyvi nyilvántartásokba történő betekintés, valamint a névviselés szabályaival foglalkozik. Megvitatják az SZDSZ-es képviselők által benyújtott, a családon belüli erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvényjavaslatot is. Ennek indoklása szerint a büntetőjogban szabályozott távoltartás intézménye nem alkalmas a családon belüli erőszak kezelésére. Az előterjesztés viszont lehetőséget ad a bántalmazottnak, hogy még azt megelőzően kérhesse a hatóság segítségét, mielőtt súlyos vagy végzetes következménnyel járó bűncselekmény áldozatává válna.

Természetesen nem maradnak el a törvényhozást színesítő műfajok, az interpellációk és kérdések sem. Íme a T. Ház törvényalkotási programja:

HÉTFŐ

Az Európai Unió, az Európai Közösség, a Svájci Államszövetség és a Liechtensteini Hercegség között az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti, a Svájci Államszövetségnek a schengeni vívmányok végrehajtására, alkalmazására és fejlesztésére irányuló társulásról szóló megállapodáshoz való csatlakozásról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Általános vita és határozathozatal. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény, valamint egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Szabó Imre, környezetvédelmi és vízügyi miniszter.)

A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és a zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Szabó Pál, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter.)

A hízott kacsából és libából előállított termékek védelméről szóló országgyűlési határozati javaslat.  (Font Sándor, Bagi Béla (Fidesz), Herbály Imre (MSZP), Velkey Gábor (SZDSZ), Karsai Péter (MDF), Dr. Medgyasszay László (KDNP) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Bagi Béla.)

A Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaságról szóló 2001. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Karsai József, Herbály Imre, Frankné dr. Kovács Szilvia, Godó Lajos (MSZP) képviselők önálló indítványa. Határozathozatal. A napirendi pont előadója: Frankné dr. Kovács Szilvia.)

A takarékos állami gazdálkodásról szóló törvényjavaslat. (Dr. Kóka János, dr. Fodor Gábor, Horn Gábor (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: dr. Kóka János.)

A Nemzeti Tehetség Program elfogadásáról, a Nemzeti Tehetség Program finanszírozásának elveiről, valamint a Nemzeti Tehetségügyi Koordinációs Fórum létrehozásának és működésének elveiről szóló országgyűlési határozati javaslat.(Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: dr. Hiller István, oktatási és kulturális miniszter.)

A Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi L. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Szűcs Erika, szociális és munkaügyi miniszter.)

Egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.  A törvényjavaslat egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról.  A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítéséről szóló törvényjavaslat. A Magyar Köztársaság 2008. évi költségvetéséről szóló 2007. évi CLXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Együttes és összevont általános és részletes vita, szavazás a módosító javaslatoktól és a zárószavazás. A napirendi pontok előadója: dr. Veres János, pénzügyminiszter.)

Az Országgyűlés döntése az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság 16/2006-2010. AIÜB-Ügyr. számú eseti jellegű állásfoglalásával kapcsolatban. (Vita és határozathozatal.  Az országgyűlési döntést indítványozó képviselőcsoport képviselője: dr. Salamon László, KDNP.)

Az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.)

A Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.)

KEDD

A Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.)

A képviselőcsoportok és a független képviselő  felszólalására rendelkezésre álló időkeret: 10 óra (azaz 600 perc)

MSZP

190 fő

300 perc

Fidesz

138 fő

143 perc

KDNP

23 fő

54 perc

SZDSZ

19 fő

51 perc

MDF

10 fő

45 perc

független

5 fő

7 perc

összesen

385 fő

600 perc

Az Országos Rádió és Televízió Testület 2009. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat. (A Költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság önálló indítványa. Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Varga Zoltán, a Költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadója.)

A közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Mester László, Hajdu László, dr. Lamperth Mónika, Warvasovszky Tihamér,  dr. Ipkovich György (MSZP) képviselők önálló indítványa. Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Veres János pénzügyminiszter.)

Egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Szabó Pál, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter.)

A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.)

A nemzeti agrárkár-enyhítési rendszerről és a kárenyhítési hozzájárulásról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.)

SZERDA

 Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Székely Tamás, egészségügyi miniszter.)

A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat.  (Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködéséről szóló 2002. évi LIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

Az anyakönyvezéssel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A családon belüli erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvényjavaslat. (Dr. Sándor Klára, Dr. Magyar Bálint, Dr. Kóka János, Gusztos Péter, Dr. Hankó Faragó Miklós, Geberle Erzsébet (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Sándor Klára.)

Egyes szociális és foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter.)

A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat.  (Dr. Sándor Klára (SZDSZ), Dr. Magyar Bálint (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. Az általános vita folytatása és lezárása. A napirendi pont előadója: dr. Magyar Bálint.)

Bartha Szabó József
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!