Politikai nyilatkozatok I. – Kuba és a nyár…

Négy politikai nyilatkozat tervezete született a Tisztelt Házban a II. Gyurcsány-kormány regnálása óta. Kettő kapott zöld utat, egy a szocialisták kikötőjében rostokol, egy pedig viharos körülmények között is élni óhajt.
 
Voltak persze, a KDNP-ben is voltak, az MSZP múltját, érdekeit és köreit jól ismerő emlékezők, akik azt mondták, csak nem képzelitek, hogy megszavazzák: évtizedek óta ott nyaral az elit, hűsölnek a pálmafák alatt, kifizethetetlen árú szivarokat szopogatva, hogy nézne ki, hogy egy ilyen elítélő nyilatkozattal érkezvén, pártállami tisztességgel szolgálják ki őket? Ennyire naivak nem lehettek… Semjén Zsolt (is) ennél optimistább volt: elvégre Gyurcsány Ferenc is aláírta, és miért ne támogatná a párt és a kormány első emberét a PÁRT? – Tévedett!
 
 
Politikai nyilatkozat a demokratikus Kubáért
 
Ki hinné? Még tavaly (2007. szeptember 4.) javasolta Gyurcsány Ferenc (MSZP), Dr. Semjén Zsolt (KDNP), Deutsch-Für Tamás (Fidesz), Dr. Dávid Ibolya (MDF), Dr. és Dr. Kóka János (SZDSZ), hogy a magyar Országgyűlés politikai nyilatkozatban biztosítsa szolidaritásáról és támogatásáról a hazájuk demokratizálásáért küzdő kubaiakat. Voltak persze, a KDNP-ben is voltak, az MSZP múltját, érdekeit és köreit jól ismerő emlékezők, akik azt mondták: csak nem képzelitek, hogy megszavazzák: évtizedek óta ott nyaral az elit, hűsölnek a pálmafák alatt, kifizethetetlen árú szivarokat szopogatva, hogy nézne ki, hogy egy ilyen elítélő nyilatkozattal érkezvén, pártállami tisztességgel szolgálják ki őket? Ennyire naivak nem lehettek… Semjén Zsolt ennél optimistább volt: elvégre Gyurcsány Ferenc (is) aláírta, és miért nem támogatná a párt és a kormány első emberét a PÁRT? – Tévedett.
+

2008. 05. 26. Podolák György jegyző bejelentette: - Az Országgyűlés politikai nyilatkozata a demokratikus Kubáért" címmel Dávid Ibolya, Deutsch-Für Tamás, Semjén Zsolt, Gyurcsány Ferenc, Kóka János által előterjesztett politikai nyilatkozattervezetének tárgysorozatba-vételét a mai napon elutasította.

Két alkalommal is szavaztak róla. Először azért, hogy egyáltalán szavazhassanak róla. A Fidesz képviselőcsoportja indítványozta: az Országgyűlés úgy egészítse ki a napirendjét, hogy a nyilatkozattervezet tárgysorozatba-vételéről szóló szavazás is napirendre kerüljön. A T. Ház szoros küzdelemben 182 igen szavazattal, 180 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta a tárgysorozatba-vételről való szavazásról szóló döntést.

NÉMETH ZSOLT, a külügyi bizottság elnöke (Fidesz): - A kubai szolidaritás napját ünnepeltük a múlt héten. a Fidesz parlamenti frakciójában és európai parlamenti frakciójában többen, így a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnöke is, egyfajta védnökséget vállalt a kubai politikai foglyok, politikai ellenzéki személyiségek mellett. Értetlenül állunk a külügyi bizottságban kifejtett kormányzati álláspont előtt, hiszen Gyurcsány Ferenc is aláírta. De, tekintettel arra, hogy a külügyi bizottságban a politikai erőviszonyok jelenleg úgy néznek ki, hogy az SZDSZ támogatása sem elegendő egy többségi álláspont elfogadásához, sajnálatos módon megtörtént… Mégis, bízom abban, hogy ezen a plenáris ülésen kihasználják a lehetőséget a kormánypárti képviselők, hogy korrigálják a kormányzati álláspontot. Az emberi jogok, demokrácia kérdésében a magyar parlamentnek van egy nagyon pozitív hagyománya, és bízom abban, hogy ebben a kubai kérdésben is ehhez méltóak leszünk

Még az újabb szavazás előtt
 
DÁVID IBOLYA (MDF): Miniszterelnök Úr! Szeretnék mindenkit emlékeztetni, hogy az elmúlt hónapokban több olyan delegáció járt Magyarországon, amelyet egytől egyig minden parlamenti párt és parlamenti frakció fogadott. Minden parlamenti frakció delegátusa megígérte, hogy ebben a kérdésben szolidaritást vállalunk a kubai bebörtönzöttekkel. Magyarországnak egyébként is erkölcsi kötelessége, hogy felszólaljon minden emberi jogaiban korlátozott, diktatórikus hatalom által elnyomott nemzet érdekében, erre kötelez minket '56 öröksége, de erre kötelez minket a rendszerváltozás ténye is. Tudjuk, hogy mit jelentett nekünk, amikor egy demokratizálódás útján bárki szolidaritását fejezte ki a magyar nép szabadságvágya, önrendelkezése mellett. Az is világos és tény, hogy Kubában több száz politikai elítélt van ma börtönben és kényszerű emigrációban is, csak azért, mert nem értettek egyet a fennálló politikai hatalommal. A politikai nyilatkozatunk elfogadása annak kifejezése, tisztelt képviselőtársaim, hogy a szabadságért harcoló bátrak küzdelmének értelme van; kifejezése annak, hogy a diktatúrák nem tartanak, és nem tarthatnak örökké. Tisztelettel kérem képviselőtársaimat, vegyék tárgysorozatba, majd pedig az Országgyűlés fogadja el ezt a szolidaritási nyilatkozatot.

Változtatott álláspontján az MSZP: az Országgyűlés 355 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett az előterjesztést tárgysorozatba vette. Igennel szavazott a pártelnök-miniszter is. Nem tartott vele a pénzügyminisztere, (Veres János), és három társa (Szabó Imre, Ipkovics György, Szabó Vilmos) sem.

+

 

Általános vita (2008. 06. 03.)
 

HORVÁTHNÉ DR. FEKSZI MÁRTA. Külügyminisztériumi államtitkár: - Ennek a politikai nyilatkozatnak a mostani beterjesztése nem időszerű. Különösen azért nem, mert jelenleg szerepel az Unió napirendjén a 2003-ban Kuba ellen elfogadott szankciók felülvizsgálata és a közös álláspont felülvizsgálata. Egy mostani, ilyen elkésett nyilatkozat veszélyeztethetné a diplomáciai mozgásterünket.

DR. HORVÁTH JÁNOS, (Fidesz): - Itt van előttem az okmány. Ez egy olyan világos, egyszerű nyilatkozat, amelynek tartalma, üzenete van, amely egyetemes és általános. Amit államtitkár asszony most mond, hogy gondoljuk újra, engem nem vezet oda, hogy másképpen lássuk Kubát, mint ahogy láttuk két héttel vagy egy évvel ezelőtt. Nem időszerűségről van itt szó, hanem arról, hogy Kubában az emberi méltóság, az emberi szabadság és a demokratikus életforma korlátozott, emberek politikai nézeteik miatt börtönben vannak, és az ország népe mártírokra tekint vissza az elmúlt évtizedek során. Ezek tények! Mi, akiknek több évtizedes zsarnokság után megadatott az emberi méltóság, a demokratikus életforma lehetősége, még ha nem is mindig élünk vele olyan jól és olyan szépen, ahogy szeretnénk, de megvan ez a lehetőségünk, mi akkor tesszük magunknak is és a kubaiaknak is a legjobbat, ha itt nem "kompromisszumozzuk" el a lényeget.

SZABÓ VILMOS, (MSZP): Szeretném, ha nem becsülnénk le, és elismernénk: Kubában elkezdődött egy változás. Elkezdődött, és a gazdasági jogok egyezségokmányának aláírásától a mobiltelefonok bevezetésének vagy használatának engedélyezéséig, a számítógép-vásárlás engedélyezéséig nyilván a gazdaságban is meg fognak ezek jelenni. Kell, hogy tükrözze a mi megnyilatkozásunk ezeknek az elismerését, kell, hogy értékeljük ezeket a lépéseket, amelyek abba az irányba vezethetnek. Azt gondolom tehát, hogy ne tegyünk rossz nyilatkozatot rosszkor.

DR. HORVÁTH JÁNOS, (Fidesz): - Gondolom, olyasmi is előkerülhet, hogy valaki azt fogja mondani nekem, hogy te, Horváth János, hát hogy jössz te ahhoz, hogy Gyurcsány Ferenc által aláírt nyilatkozat mellett érvelsz. Nézzük az ügyet, mérlegeljük: a szabadságról, a demokráciáról van szó! Aki emellett áll, abban mindenkinek szövetségese vagyok. Azt mondja ez a nyilatkozat, azt mondjuk benne, hogy "az Országgyűlés pártjai készek a magyar rendszerváltozás során szerzett tapasztalataikat átadni a demokratikus kubai erőknek". Mi, magyarok, igen tisztelt Országgyűlés, különös kompetenciával szólunk ehhez a témához. Magyarország végigment négy vagy mennyi évtizeden át azon a zsarnokságon, amelyik Kubát, a kubai népet ma is gúzsba köti. Ha mi nem tennénk, akkor nemcsak annyiban lennénk a mulasztás részesei, mint a nyugat-európai országok, hanem úgy tűnik nekem, hogy a mulasztás bűnével lehetnénk vádolhatók, vagy azzal kellene magunkat vádolni. A mulasztás bűnével, hogy még ti, magyarok se szólaltok meg? Hát akkor kicsoda? Én nagyon nagyra értékelem a külügyminisztérium bölcsességét, az államtitkár asszony tudásmennyiséget, de az, hogy most más álláspontot foglaljunk el, mint ezelőtt két héttel, mert most már nem tartja időszerűnek a kormány, mondván, hogy elkéstünk?  Nem késett el! Az késne el, ha meg se szólalnánk. Nekünk, ennek a nemzetnek, akik átmentünk a náci zsarnokság és a kommunista zsarnokság nyomorúságain, nekünk, akiknek voltak bebörtönzötteink, mártírjaink, szétszakított családok, igen, nekünk ez a dolgunk.

SZABÓ VILMOS, (MSZP): - Szeretném megerősíteni, a Magyar Szocialista Párt részéről beterjesztőként Gyurcsány Ferenc jegyzi az egyetértésünket és elkötelezettségünket az emberi jogok legszélesebb körű érvényesítésére és ezen belül a demokratikus Kuba megteremtése iránti elkötelezettségünket. De, mert ami az egyik napon még megfelelő, egy másik napon vagy akár ugyanazon a napon is már ártalmára lehet az ügynek, s a nemzeti érdekeinknek hasonlóképpen árthat. Ebben a helyzetben célszerű lett volna egy újabb egyeztetést kezdeményezni és lefolytatni. Ilyen értelemben az eredeti szöveg mindenképpen megváltoztatásra szorul. S adott esetben azt gondolom, hogy a nemzetközi joggal összefüggésben még a belügyekbe való be nem avatkozást is figyelembe kell venni.


 

Az Országgyűlés politikai nyilatkozata a demokratikus Kubáért


 

A Magyar Köztársaság Országgyűlése – a parlamenti pártok között lezajlott egyeztetést


követően kialakult egyetértés szellemében – szolidaritásáról és támogatásáról biztosítja a hazájuk demokratizálásáért küzdő kubaiakat.


Elítélve a kommunista diktatúra minden formáját, a Magyar Köztársaság Országgyűlése hitet tesz amellett, hogy minden embernek, így a kubaiaknak is joguk van az emberi méltósághoz és szabadsághoz, a demokratikus intézményekhez és a valódi pluralizmushoz. Az Országgyűlés pártjai készek a magyar rendszerváltoztatás során szerzett tapasztalatainkat átadni a demokratikus kubai erőknek.


A Magyar Köztársaság Országgyűlése felkéri közjogi méltóságainkat és politikusainkat, hogy minden nemzetközi fórumon szólaljanak fel a demokratikus Kuba megteremtésének szükségessége mellett, és a legmesszebbmenőkig támogassák az ezért cselekvő kubaiakat, egyúttal az Országgyűlés kinyilvánítja, hogy követeljük a politikai foglyok azonnali szabadon bocsátását.

 

ELNÖK: - Mivel ehhez az előterjesztéshez módosító javaslatok is érkeztek, az őszi ülésszakon határozunk felőle.

Bartha Szabó József

 

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!