Politikai nyilatkozatok II. – Messze, és mégis oly közel…

A kereszténydemokrata Nagy Andor válaszolt arra a kérdésre, s győzte meg a T. Házat arról, hogy van-e értelme a Magyar Országgyűlésnek egy ilyen tőlünk távoli országban történt eseményekkel is foglalkoznia? Ezzel a politikai nyilatkozattal a magyar parlament is csatlakozik ahhoz a nemzetközi akcióhoz, amellyel a szolidaritásunkat fejezzük ki a burmai néppel, üzenve nekik innen, a távolból is: nincsenek egyedül!

Négy politikai nyilatkozat tervezete született a Tisztelt Házban a II. Gyurcsány-kormány regnálása óta. Kettő kapott zöld utat, egy („A demokratikus Kubáért") viharos körülmények között is élni óhajt, egy pedig a szocialisták saját kikötőjében rostokol.

A burmai helyzetről

Négy képviselő, Dr. Nagy Andor (KDNP), Németh Zsolt (Fidesz), Dr. Kozma József (MSZP), Geberle Erzsébet (SZDSZ), és Dr. Dávid Ibolya (MDF) terjesztette elő.

A kereszténydemokrata Nagy Andor, válaszolt arra a kérdésre, s győzte meg a T. Házat arról, hogy van-e értelme a Magyar Országgyűlésnek egy ilyen tőlünk távoli országban történt eseményekkel is foglalkoznia? Hangsúlyozta:

- Nos, a válasz erre egyértelműen az, hogy kell! Azért kell, mert az emberi jogok egyetemes érvényűek, azok egyformán vonatkoznak mindenkire, minden államra, , legyen szó akár Burmáról, akár Kínáról, Tibetről, Észak-Koreáról vagy a határon túli magyarok esetében akár egy szomszédos országról, de akár Magyarországról is.

- Mianmar, az egykori Burma katonai rezsimje brutálisan lépett fel az emberi jogokért, a vallásszabadságért, a kisebbségek jogaiért küzdő buddhista szerzetesek és más civil személyek ellen. Ez a fellépés emberéleteket követelt és rengeteg szerzetest bebörtönöztek. Ismert az a tény is, hogy a demokratikus Burma megteremtéséért folytatott küzdelemért Nobel-békedíjjal kitüntetett Aung San Suu Kyi asszonyt több évtizede házi őrizetben tartják. Nekünk ezek védelmében, az emberi jogok védelmében fellépni nemcsak feladatunk, hanem egyben morális kötelességünk is.

- A nyilatkozatunk sajnos, nagyon is aktuális,  még ma is, hiszen a mianmari katonai rezsim, bár az ENSZ-szel folytatott tárgyalásoktól nem zárkózott el, nem mutat semmi hajlandóságot lényegi változásokra. Elfogadhatatlan, hogy a buddhista szerzeteseket bebörtönzik. Olyan papokat, akik az erőszakmentes ellenállás Mahatma Gandhi által meghonosított eszközével élve próbáltak kiállni az emberi méltóság, a véleménynyilvánítás, a vallásgyakorlás szabadsága mellett. Elfogadhatatlan az is, hogy házi őrizetben tartsanak egy olyan asszonyt, aki semmi mást nem tesz, mint védeni próbálja az emberi jogokat Burmában.

Ezzel a politikai nyilatkozattal, amelyet a bizottságunk egyhangúlag támogatott, a magyar parlament is csatlakozik ahhoz a nemzetközi akcióhoz, amellyel a szolidaritásunkat fejezzük ki a burmai néppel, azt üzenve nekik innen, a távolból is: nincsenek egyedül.

Az Országgyűlés 355 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett a politikai nyilatkozatot elfogadta. Általános meglepetésre az SZDSZ jeles szószólója, Gusztos Péter nemmel szavazott, miként a szocialistáktól Dr. Steiner Pál is. Tartózkodtak: Csontos János (MSZP), Dr. Lázár János, Dr. Pósán László (Fidesz).

A Magyar Köztársaság Országgyűlésének politikai nyilatkozata a burmai helyzetről


A Magyar Köztársaság Országgyűlése aggodalmát fejezi ki a burmai belpolitikai helyzet alakulása miatt; egyúttal szolidaritását fejezi ki a világszerte a demokratikus átalakításért való küzdelem jelképének számító Aung San Suu Kyi asszony küzdelmével a diktatórikus rezsimmel szemben.

A tevékenységéért Nobel-békedíjat is elnyert Aung San Suu Kyi asszony az egész világon elismerésnek és tiszteletnek örvend azért a harcért, amelyet a demokratikus Mianmar megteremtéséért folytat. Erőfeszítései, fáradhatatlan odaadása és személyes áldozatvállalása világszerte elismerésnek örvend és példát mutat mindenki számára. A Magyar Köztársaság Országgyűlése elismeri és támogatja e tevékenységét, és mellette áll azon törekvésében, hogy Mianmar népe számára békét és demokráciát teremtsen.

A nemzetközi közösségnek megfelelő politikai és diplomáciai nyomás gyakorlásával, illetve az Egyesült Nemzetek fórumain való megfelelő fellépéssel kell elősegítenie, hogy Mianmar hatóságai elfogadják az ENSZ különleges megbízottjának közvetítő tevékenységét, és járuljanak hozzá a nemzetközi közvélemény tájékoztatását célzó erőfeszítésekhez az országban zajló eseményekről.
 

 
 Az erőszak ellen a békességért

Többfordulós egyeztetés után, teljes ötpárti egyetértés kísérte. Dr. Navracsics Tibor (Fidesz), Dr. Semjén Zsolt (KDNP), Lendvai Ildikó (MSZP), Kuncze Gábor (SZDSZ), és Herényi Károly (MDF) terjesztette a Tisztelt Ház elé, (2006. 09.19.)

Vita nélkül döntöttek róla. Szavazáskor a 296 igen mellett, csak a Fidesz padsoraiban nyomtak más gombot: ketten voksoltak ellene (Dr. Aszódi Pál, Dr. Kelemen András), és ketten tartózkodtak (Dr. Turi-Kovács Béla, Wittner Mária).

Politikai nyilatkozat az erőszak ellen a békességért


A Magyar Köztársaság szabadságának és méltóságának megőrzése, illetve megerősítése közös feladata a parlamenti pártoknak, az alkotmányos demokrácia híveinek.

Hazánknak mindenkor igazmondásra, őszinteségre, tisztességre, nyugalomra és rendre van szüksége.

A rendszerváltás legfontosabb vívmányai - a véleménynyilvánítás szabadsága, a gyülekezéshez és politikai szerveződéshez való jog - csak akkor érvényesülhetnek maradéktalanul, ha azok gyakorlása együtt jár azzal, hogy a különböző ideológiai áramlatok, világnézetek és demokratikus politikai erők képviselői tiszteletben tartják az alkotmányos rendet és egymást.

Egy alkotmányos köztársaságban a demokrata nem fél, és nem is kelt félelmet senkiben, mert a rend nem jelent veszélyt a szabadságra, a szabadság pedig nem fenyegeti a rendet.

Mi, a parlamenti pártok képviselői ezért arra szólítjuk fel hazánk polgárait, hogy politikai vitáikat az erőszak eszközét egyértelműen elutasítva, a más nézetek képviselőivel szembeni toleranciával, az ország nyugalmának és rendjének megőrzése mellett folytassák le.

A demokrácia, a Magyar Köztársaság alkotmányos berendezkedése elegendő eszközt ad minden politikai erő, civil mozgalom és állampolgár számára ahhoz, hogy véleményének, nézeteinek vagy akár tiltakozásának hangot adhasson.

Az ország rendjéért és a polgárok biztonságáért érzett felelősségünktől vezérelve ezért fölszólítjuk mindazokat, akik az elmúlt órákban a békés és demokratikus tüntetéseket rendbontással zavarták meg, mások testi épségét szándékosan veszélyeztették, vagyonában kárt tettek, hogy haladéktalanul hagyjanak fel ezekkel a cselekményekkel, és tartózkodjanak a további jogsértésektől.
 

 
Szerbia európai perspektívájának támogatásáról

Tíz szocialista politikus jegyezte, jegyzi a Szerbia európai perspektívájának támogatásáról szóló politikai nyilatkozattervezet, (Dr. Gedei József, Hárs Gábor, Kárpáti Tibor, Dr. Kozma József, Kékesi Tibor Kránitz László, Mesterházy Attila, Szabó Vilmos, Dr. Szakács László, Dr. Varga László) Esztendeje lesz már, hogy benyújtották, (2007. 11. 20.). A külügyi bizottsághoz irányították, és azóta is tárgysorozatba vételre vár. Igaz, nem is erőltették…

 A Magyar Köztársaság Országgyűlésének politikai nyilatkozata Szerbia európai perspektívájának támogatásáról

 A Magyar Köztársaság Országgyűlése,

- Tekintettel a XX . század utolsó évtizedében a Balkán-félszigeten lezajlott fegyveres konfliktusok gyászos következményeire, valamint ezen konfliktusok egyik hátramaradt eleme, a Koszovó tartomány státusa körüli jelenlegi tárgyalások bizonytalan kimenetére;

- Szem előtt tartva azt, hogy az európai integráció egyik legfontosabb céljának, a tagállamok közötti történelmi megbékélés elősegítésének, illetve az európai népek békés együttélésének megvalósításában fennállása óta maradandó eredményeket ért el;

- Figyelembe véve Európának és különösen a Szerbia területén élő nemzeti és etnikai kisebbségeknek a térség békéjéhez és biztonságához, valamint gazdasági és társadalmi stabilitásához fűződő alapvető érdekét, valamint a Magyar Köztársaság Szerbiához fűződő jószomszédi kapcsolatainak jelentőségét úgy a két állani, mint az azokban élő szerb, illetve magyar kisebbségek szempontjából;

- Tekintettel a nemzetközi jog általánosan elismert szabályaira, különösen pedig a Helsinki Záróokmányban, valamint az Európa Tanács és az Európai Unió joganyagában foglalt emberi jogi rendelkezésekre;

1. A Magyar Köztársaság Országgyűlése kinyilvánítja, hogy támogatja Szerbiát abban, hogy az az Észak-Atlanti Szerződés Szervezete, illetve az Európai Unió előírt követelményeinek megfelelve mielőbb az említett szervezetek teljes jogú tagjává váljon, és felkéri a Kormányt, hogy diplomáciai tevékenységével segítse elő a szerb integrációs folyamat előrevitelét.

2. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy a Szerbia Európai Uniós tagságának bekövetkezte előtti időszakban

- az Európai Unió által biztosított támogatási lehetőségeket is felhasználva élénkítse a kétoldalú gazdasági és politikai kapcsolatokat a Szerb Köztársasággal, illetve segítse el ő a határon átnyúló regionális együttműködések kialakulását a két ország között;

- minden lehetséges eszközt igénybe véve tegye lehetővé a Szerbia területén élő magyarság számára az anyaországgal való folyamatos kapcsolattartást;

- ennek keretében a szerbiai magyarsággal is egyeztetve még hazánknak a schengeni övezethez való csatlakozása előtt kösse meg a kishatárforgalmi megállapodást a Szerb Köztársasággal;

- a nemzetközi jog és különösen az Európa Tanács vonatkozó joganyagát szem előtt tartva kísérje figyelemmel a szerbiai magyar kisebbség, illetve a magyarországi szerb kisebbség helyzetének alakulását, és törekedjen arra, hogy az érintettek betartsák és betartassák a vonatkozó nemzetközi jogi normákat.

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!