A koronázásról szóló programokkal ünnepli a magyar kultúra napját a Nemzeti Múzeum [+videó]

A koronázásról és koronázási kincseinkről szóló filmvetítéssel, kiállítással és előadással is várja az érdeklődőket a Magyar Nemzeti Múzeum vasárnap, a magyar kultúra napján.

kdnp.hu – MTI

A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című film vetítése után az érdeklődők feltehetik kérdéseiket Bárány Krisztián és Bárány Dániel rendezőknek, valamint a Magyar Tudományos Akadémia BTK TTI "Lendület" Szent Korona Kutatócsoport vezetőjének, Pálffy Gézának – hangzott el a programokat bemutató csütörtöki sajtótájékoztatón Budapesten.



A film rendezői mind az öt magyar koronázóvárosba – Esztergom, Székesfehérvár, Pozsony, Sopron és Budapest –, mindegyik koronázótemplom színhelyére és a Szent Korona legfontosabb őrzési helyeire, összesen csaknem húsz helyszínre kísérték el a szakértőket.

Az Utolsó felvonás – IV. Károly koronázása – 1916 című időszaki tárlat kurátora, Tomsics Emőke az utolsó magyar király, IV. Károly és felesége, Zita királyné 1916. december 30-i koronázásáról tart előadást, az időszaki kiállítás látogatói pedig betekintést nyerhetnek egyebek mellett a koronázás mozzanataiba.

Ezen a napon mutatkozik be egy multimédiás tárlatvezető mobilalkalmazás is, amely a Kelet és Nyugat határán című kiállításban vezeti végig az érdeklődőket. A régészeti tárlaton az érdeklődők interaktív térkép és terembemutatók segítségével fedezhetik fel a Kárpát-medence népeinek örökségét, és mintegy félórányi hanganyag hívja fel a figyelmet a legérdekesebb tárgyakra. A Túrám alkalmazás ingyenesen tölthető le.

A magyar kultúra napjával elindul a múzeum farsangi programsorozata is, amely az utolsó magyar király koronázása jegyében telik. Február másodikától kezdve négy csütörtökön vehet részt a közönség az Utolsó felvonás – koronázás a színfalak mögött című Élő Múzeum programon, amelyen a résztvevők azt is átélhetik, miként zajlott le az utolsó királykoronázás a háború kellős közepén.

Az Utolsó felvonás című időszaki tárlatot az 5-6. és 7-8. osztályos csoportok múzeumpedagógiai foglalkozásokon ismerhetik meg, továbbá a kurátorok január 28-tól szombatonként 11 órától tárlatvezetéseket tartanak. A legkisebbek drámapedagógiai órán ismerhetik meg a koronázási ünnepségek jellemzőit, az óvodás és kisiskolás korú gyerekek a múzeum ruhatárában bérelhető családi felfedező hátizsákkal ismerkedhetnek meg a tárlatokkal. A 100/100 Kalandozás a múzeumban zárás után program február 22-én 17 órától várja a kulisszatitkok iránt érdeklődőket. 

Pénteken és február 17-én Szabó Ádám régész segíti a látogatókat a „kőfejtésben" a Lapidáriumban. A legújabb avar kori kutatási eredményeket bemutató, multimédiás érdekességeket is felvonultató, Életre kelt avarok – Avars revived című tárlat a február 28-tól március 2-ig zajló nemzetközi régészeti tanácskozáshoz kapcsolódva nyílik.

Január 29-én zár a Schwanner/Idők című kiállítás, amelyben szombaton Fisli Éva kurátor vezeti végig az érdeklődőket.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!