Orbán Viktor és Julio C. Maglione, a Nemzetközi Úszó Szövetség elnöke aláírta a 2017-es vizes világbajnokság budapesti rendezéséről szóló megállapodást Lausanne-ban. A miniszterelnök úgy nyilatkozott: ez lesz a legnagyobb sportesemény, amelyet az ország valaha rendezett, sőt a látogatók száma alapján kiderülhet, hogy minden tekintetben a legnagyobb esemény, amelyet valaha rendezett Magyarország.
A vb ügye tehát túlmutat a sporton, ezért is van az, hogy függetlenül attól, hogy „valaki úszik-e vagy sem, kedveli-e a sportolókat és a sportot vagy sem, támogatja-e a kormányt abban az elkötelezett sportpolitikában, amit folytatunk vagy sem”, az egész ország a rendezvény mögött áll – vélekedett. Hozzátette: a vb valójában egy teljesítménypróba, hogy „képesek vagyunk-e arra, amire rajtunk kívül senki más nem mert vállalkozni”.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a magyarokban van büszkeség, és szívesen bizonyítanak a világnak. A miniszterelnök köszönetet mondott a fővárosnak és minden parlamenti képviselőnek a támogatásért. Hozzátette: abban bízik, hogy 2017-ben egy sikeres világbajnokság után jó lelkiismerettel és büszkén adhatják át a vb zászlaját a következő rendező országnak.
A kormányfő a megállapodás aláírása után Thomas Bach NOB-elnökkel találkozik az Olimpiai Múzeumban. Ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy az elmúlt négy-öt évben már nemcsak az jellemző, hogy a 15-20 milliós nagyvárosok minősülnek alkalmasnak olimpia megrendezésére, hanem a NOB – az Agenda 2020 reformcsomaggal – lehetővé teszi a Budapesthez hasonló városoknak is, hogy ötkarikás játékoknak adjanak otthont. Dolgoznak az előkészületeken, és ha szükséges, a kormány is odaáll az olimpia ügye mögé, de ez a sporttársadalom ügye – magyarázta.
Julio C. Maglione, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) elnöke háláját fejezte ki Orbán Viktornak és Gyárfás Tamásnak, a Magyar Úszó Szövetség elnökének, a vb szervezőbizottságának elnökének, a FINA alelnökének azért, hogy néhány hónappal ezelőtt azonnal megoldást ajánlottak egy nehéz helyzetben, amikor visszalépett a 2017-es vb rendezését eredetileg vállaló Mexikó. Magyarország vállalta, hogy két év múlva megrendezi a vb-t, holott arra általában négy éve van egy országnak – emlékezetett.
Kósa Lajos, a szervezőbizottság másik elnöke elmondta: a legutóbbi vb-t több mint 4,2 milliárdan nézték, és nem volt még olyan esemény Magyarország és Budapest történetében, amelyet a világ lakosságának több mint fele nézett volna. Soha vissza nem térő alkalom ez arra, hogy Budapestet megmutassák ennyi embernek – mutatott rá. Arra is kitért, hogy a szervezőbizottság felelős a rendezvényért, s számol el a FINA felé. Mivel a bizottság nem jogi személy, az állam alapít egy közhasznú társaságot, amely jogi személyként vállalja a kötelezettségeket és megköti a szükséges szerződéseket.
Tarlós István budapesti főpolgármester arról beszélt, hogy szoros az együttműködés a kormánnyal a vb ügyében, és erre szükség is van. Azért is jó, hogy itt rendezhetik meg a vb-t, mert ez Budapestnek jó reklámot jelenthet – mondta. Úgy fogalmazott, „megoldható, meg is fogjuk oldani, hogy ne legyen akadálya a sikernek”. A főpolgármester közölte: minden magyarnak életre szóló élmény lenne egy olimpia rendezése, és a 2017-es vb sikeres megrendezése nagy lépcsőt jelenthet e tekintetben.
Miután a mexikói Guadalajara visszalépett, Magyarország 2021 helyett elvállalta a négy évvel korábbi világbajnokság megrendezését. Gyárfás Tamás korábban úgy nyilatkozott, hogy a sportesemény költségvetése 85 millió dollár, vagyis hozzávetőleg 23 milliárd forint, ebből kell 2017. március 31-re felépíteni a 18 ezer férőhelyes úszókomplexumot a Dagály fürdő területén. Az idei vizes világbajnokságnak az oroszországi Kazany, a 2019-esnek a dél-koreai Kvangdzsu ad otthont. A 2021-es vb-re – amelynek rendezési jogát korábban elnyerte Budapest – új pályázatot írnak ki.