Minden államnak biztosítania kell a vallásszabadságot – mondta Surján László, az Európai Parlament egyik alelnöke, az Európai Néppárt vallások közötti párbeszédről rendezett tanácskozásának pénteki nyitónapján az MTI-nek. A kereszténydemokrata politikus kiemelte: az állam és az egyházak kapcsolatának „szimfóniának" kell lennie. Magyarországon az állam és az egyház elválasztása bekövetkezett, és most eljutottak az állam és az egyház együttműködésének fázisába.
Ma elképzelhetetlen állami eszközökkel a hit terjesztése, mint a középkorban – mondta, hozzátéve: az államnak tisztelnie kell a polgárainak egyéni meggyőződését. Surján László azt lehetetlen állapotnak tartotta, hogy bírói erővel parancsoljanak le keresztet egy ápolónő nyakából.
Utalva arra, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróságon négy ilyen per is folyik, rámutatott: e téren lehet az európai jogalkotásnak feladata, azaz a vallásszabadságot mindenki számára biztosítani kell, „még a keresztények számára is".
Kitért az emberi jogok chartájára is, és azt mondta: ez világosan rögzíti, hogy mindenkinek joga van saját vallása gyakorlásához, egyénileg és közösségben, nyilvánosan is. Ha valaki megvallja hitét, azzal nem sért másokat – jelentette ki Surján László.
Kitért arra, hogy ősszel az Európai Parlament keretei között tanácskozást rendeznek, amelynek központi témája a nemzedékek közötti szolidaritás lesz. Ez a téma mindenkit érinthet, hangsúlyozta, hozzátéve: nem tudja minden európai polgár – pedig jó lenne –, hogy a nyugdíjrendszer is ezen alapul.