Rokonszenvtüntetést tartottak hétfő délután lengyel fiatalok a varsói magyar nagykövetségnél az Orbán-kormány támogatására, tiltakozván az Európai Unió túlságosan nagy mértékű beavatkozása ellen a magyar belpolitikába. Pawel Cebula minorita atya, az egyik szervező az MTI-nek telefonon elmondta, hogy több száz fiatal gyűlt össze a diplomáciai képviseletnél a Facebookon közzétett felhívásra, és átadott egy támogató nyilatkozatot az ideiglenes ügyvivőnek.
„Meggyőződésünk, hogy a magyaroknak joguk van ahhoz, hogy maguk döntsenek saját államformájukról és belügyeikről, mindenekelőtt alkotmányos berendezkedésükről. Tudjuk, hogy a szabadság nem végleges adomány, azért állandóan harcolni kell. Most nem fegyveres harcról van szó, mint 1956-ban. Olykor elegendő saját álláspontunk határozott kinyilvánítása és az államérdek objektív érvekkel alátámasztott védelme” – hangzik a kiáltvány.
Megőrizni az önrendelkezést
Felolvasták a magyar Országgyűlés témába vágó határozatát is, amely nagy tapsot kapott, és remélik, hogy a lengyel parlament is elfogad egy hasonló nyilatkozatot – mondta a pap, aki hangsúlyozta, hogy a tüntetést nem pártok szervezték. Mozgatórugója az volt, hogy ha a magyaroktól „ma elveszik az önrendelkezés jogát, holnap ugyanez történhet velünk és más népekkel”.
Szeratics Péter ügyvivő megköszönte a fiataloknak a rokonszenvtüntetés megszervezését, a kiállást Magyarország mellett. A varsói megmozdulás a Boldogasszony Anyánk című katolikus himnusz eléneklésével ért véget.
Orbán szerint rossz az irány
Orbán Viktor miniszterelnök július 12-én a L’Express című francia politikai hetilapnak úgy nyilatkozott: a jelenleg követett irányvonal az uniót egy birodalom, és nem a nemzetek szövetsége felé közelíti, s ez sem a magyarok, sem az európai civilizáció érdekét nem szolgálja. A kormányfő úgy érzékeli, az európai elit továbbra is azt gondolja, hogy az európai egyesült államok felé kell fejlődni.
A hazánkat támadó és az Európai Parlamentben elfogadott Tavares-jelentéssel kapcsolatban egyre több támogató megnyilatkozást kap az ország. Christopher H. Smith amerikai kongresszusi képviselő szerint nincs jelentősége az Európai Parlamentben elfogadott és az uniós alapjogok érvényesülését vizsgáló Tavares-jelentésnek, és úgy gondolja, hogy a magyar alkotmány „kifejezetten előmozdítja az emberi jogok ügyét”. Kritikával illette a Tavares-jelentés jóváhagyóit – köztük szlovák képviselőtársát – Anna Záborská európai parlamenti képviselő is, aki szerint az Európai Parlament szocialista frakciójának képviselői az ügy kapcsán nem értették meg az EP szerepét.