Most sem választották meg az új főbírót

Nem választotta meg hétfőn a Legfelsőbb Bíróság elnökévé az Országgyűlés Havasiné Orbán Máriát. Az MDF konstruktív bizalmatlansági indítvány elindítását javasolta  Gyurcsány Ferenc ellen. Puskás Tivadar arról beszélt az azonnali kérdések és válaszok órájában, hogy újabb 30 milliárd forintot von ki a kormány az egészségügyből.

Nem választotta meg a Legfelsőbb Bíróság elnökévé az Országgyűlés Havasiné Orbán Máriát. Az államfő jelöltje ezúttal 230 igen szavazat ellenében 123 nem szavazatot kapott, és 12 érvénytelen voks volt. A főbírójelölt megválasztásához a hétfői ülésen az országgyűlési képviselők kétharmadának - 256 főnek - a szavazatára lett volna szükség. Havasiné Orbán Mária megválasztását decemberben egyszer már elutasította a parlament, az államfő azonban január 20-án ismételten őt jelölte a főbírói posztra.

A határozathozatalok sorában a Ház 365 igen szavazattal - ellenszavazat nélkül, egy tartózkodással - fogadta el a Magyar Köztársaság és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez történt csatlakozás 10. évfordulója alkalmából benyújtott politikai nyilatkozatot.

A parlament 366 igen szavazattal - ellenszavazat nélkül, két tartózkodással - fogadta el az Európai Közösség és tagállamai valamint a Kínai Népköztársaság kormánya közötti, a tengeri közlekedésről szóló megállapodás és az azt módosító jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.
   
A képviselők 367 igen szavazattal - ellenszavazat nélkül, két tartózkodással - fogadták el a Magyar Köztársaság kormánya és az Egyiptomi Arab köztársaság kormánya között a diplomata útlevéllel rendelkező állampolgáraik kölcsönös vízummentességről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.
   
A Ház egyhangúlag támogatta a benyújtott két személyi változást is. Így az európai ügyek bizottságába a közelmúltban elhunyt Tasnádi Péter helyett Kőhegyi Istvánt (MSZP) választotta meg a parlament, míg az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti bizottságba Varjú László helyett Balogh Lászlót (MSZP) választották alelnökké.

+

Az Országgyűlés hétfőn folytatta az egyes iparjogvédelmi törvények módosításának általános vitáját, megkezdte a teljes hiteldíj mutató (thm) szabályozásának szigorításáról, és a szükséges törvényi szabályozások előkészítéséről szóló határozati javaslat tárgyalását, lefolytatta az egyes agrártárgyú törvények módosításának részletes vitáját, valamint lezárta a fogyasztóvédelemmel foglalkozó országgyűlési határozati javaslat részletes vitáját is.

+

Konstruktív bizalmatlansági indítvány elindítását javasolja az MDF Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen - jelentette be Dávid Ibolya, a párt elnöke a parlament hétfői ülésén napirend előtti felszólalásában. Az SZDSZ szerint nincs itt az ideje a személyi találgatásoknak, a Fidesz egy létéért küzdő párt kétségbeesett erőfeszítéséről beszél. A KDNP az előre hozott választásokat tartja megoldásnak, Bokros Lajosra pedig nem bízná az országot.
A témát elemző cikk itt, a KDNP közleménye itt olvasható.

Puskás Tivadar arról beszélt az azonnali kérdések és válaszok órájában hétfőn, hogy újabb 30 milliárd forintot von ki a kormány az egészségügyből, amelynek következménye az egészségügyi ellátás színvonalának csökkenése lesz. A teljesítményvolumen-korlát eltörlése szerinte a felelősség áttolása az egészségügyi dolgozókra. Válaszában Vojnik Mária, a szaktárca államtitkára közölte: a jelenlegi helyzetben nem maradhat érintetlenül az egészségügy kasszája. A gyógyszertámogatási és a kórházi kassza átalakításával olyan rendszert próbálnak bevezetni, amelyben a legkisebb veszteséget szenvedik el az ellátók és a betegek.

Napirend előtti felszólalásában Harrach Péter is az egy évvel ezelőtti, a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről szóló népszavazásról beszélt. Szavai szerint egy évvel ezelőtt meg volt a lehetőség a változásra, az illetékesek mégis kihátráltak ez alól. A KDNP-s politikus szerint azóta is folytatódik az ügyefogyott kormányzás és átgondolatlan ötletelés, ennek pedig az a következménye, hogy az ország tovább csúszik a lejtőn, nőtt az államadóság, a munkanélküliség, a magyar emberek között pedig általános reményvesztettség van. Kinek a felelőssége ez? - kérdezte a kormánypárthoz fordulva.
Részletesen itt.
   
Soltész Miklós a családi pótlék megadóztatásáról, a 13. havi nyugdíj megszüntetéséről és az általános forgalmi adó emeléséről interpellálta a pénzügyminisztert. Szavai szerint a kabinet most megkésett kényszerintézkedésekkel adó- és járulékátrendezést hajt végre, kapkodnak, és újra a legszegényebbeket veszik célba. Utalt arra, hogy az áfa megemelése a legszegényebbeket sújtja, megsanyargatják a nyugdíjasokat, mert a 62 év alatti nyugdíjba vonulóktól elveszik a 13. havi juttatást. Veres János válaszában közölte: a családi pótlék univerzális juttatás marad továbbra is, csak azoknak kell utána adót fizetni, akiknek megemeli az adóalapját. Elmondta, hogy az áfa általában az alacsony jövedelműek számára nehezebben elviselhető adóteher.

A KDNP-s politikus azt mondta: gesztust gyakorol, és jubileumi jutalomként nem kéri, hogy szavazzanak a válaszról, de azt kéri, hogy a miniszter fizettesse vissza az ilyen címen kiosztott jutalmakat a tárcájával, illetve Szűcs Erika miniszterrel. Szili Katalin házelnök közölte: a képviselő szavait csak úgy lehet értelmezni, hogy a képviselő elfogadta a választ, így arról nem is szavaztak.
Részletesen itt.

Kétszer is leszavazták Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára interpellációra adott válaszát hétfőn a parlamentben. Mikola István (Fidesz) a teljesítményvolumen-korlát eltörléséről, Horváth Zsolt (Fidesz) a gyógyszerkasszát érintő pénzelvonásról interpellált. Mikola István bírálta az Egészségügyi Minisztériumot, kijelentve: valójában nem szüntetik meg a teljesítményvolumen-korlátot, sőt azt jóval alacsonyabbra szabják. Horváth Zsolt (Fidesz) szerint újabb 30 milliárd forintos megszorító csomagot jelentettek be az egészségügyben, ebből 15-20 milliárd forint a gyógyszerkasszát érinti.

Pokorni Zoltán (Fidesz), a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj ügyében tavaly márciusban tartott népszavazásra emlékeztetett napirend előtti felszólalásában. Mint fogalmazott, az emberek egy éve a társadalmi összetartozásra, a szolidaritásra szavaztak. Az ellenzéki képviselő azt mondta: a válság nem a népszavazás eredménye miatt alakult ki, az lényegében már öt-hat éve itt van a nyakunkon.

kdnp.hu
Forrás: MTI
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!