Fülöp Attila: A kommunizmus súlyos öröksége, hogy a fogyatékos embereket a társadalom elől elzárva tartották

Partnerségi megállapodást kötött az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) hat fogyatékosságügyi érdekvédelmi szervezettel az intézményi férőhely kiváltási program folytatásáról, aminek köszönhetően a nagy intézmények helyett kisebb lakóotthonokba költözhetnek a fogyatékossággal élők.

Fülöp Attila, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára elmondta, az intézményi férőhely kiváltási program rendkívül összetett és hosszú távú, ezért időről időre meg kell vizsgálni, hogy jó irányba haladnak-e.     
Ezért kötik ezt a megállapodást is, amely azokat a pontokat rögzíti, amelyekre a következő években fel lehet fűzni a fejlesztéseket - közölte az államtitkár.  



Gyene Piroska, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének (Éfoész) elnöke, Kővári Edit, az Autisták Országos Szövetségének (AOSZ) elnöke, Fülöp Attila az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára és Vitályos Eszter európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár az intézményi férőhelykiváltási program folytatásáról szóló partnerségi megállapodást aláírásán Budapesten, az Emberi Erőforrások Minisztériumában 2018. november 21-én. (MTI fotó: Koszticsák Szilárd)

A férőhely kiváltási program célja, hogy kevesebb férőhellyel, emberközelibb, közösségközelibb lakóotthonokat alakítsanak ki. Ugyanakkor azt is szeretnék elérni, hogy az otthonukban gondozott emberek továbbra is a családjuk körében maradhassanak - ismertette Fülöp Attila.     

Az államtitkár arról beszélt, hogy Magyarországon a fogyatékosságüggyel kapcsolatban a kommunizmus súlyos öröksége, hogy a fogyatékos embereket a társadalom elől elzárva tartották, a települések szélén álló több száz férőhelyes intézményekben.     

Szeretnék elérni, hogy a társadalom minél természetesebben kezelje a fogyatékosságot, és minden városban, közösségben fogadják el őket, hiszen ez az egész társadalmat érintő ügy.  Attól, hogy valaki fogyatékossággal él, és segítségre szorul, értékteremtő dolgokra lehet képes, ezért a fogyatékos emberekben a lehetőséget kell látni és nem a hiányt - emelte ki Fülöp Attila.     

Vitályos Eszter, az Emmi európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára felidézte, a fogyatékos embereknek ápolást, gondozást nyújtó intézményi férőhelyek kiváltása 2011-ben indult el egy 30 évre szóló stratégia mentén. 2020-ig 80 milliárd forint áll rendelkezésre a fogyatékossággal élő, pszichiátriai és szenvedélybeteg embereket ellátó intézmények kiváltására - közölte az államtitkár.

Elmondta, a támogatott lakhatás révén az érintettek közvetlen segítséget kapnak ahhoz, hogy aktív, önrendelkező életet élhessenek kisebb létszámú, akadálymentes, családias környezetben.    

A partnerségi megállapodást az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ), az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ), a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ), a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ), a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ), valamint a Siketvakok Országos Egyesülete (SVOE) írta alá.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!