A 20. század egyik legembertelenebb tettére, a katyni mészárlás áldozataira emlékeztek

A katyni áldozatok emléknapja alkalmából tartott ünnepi megemlékezést Óbuda-Békásmegyer önkormányzata és a lengyel nemzetiségi önkormányzat. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium kereszténydemokrata parlamenti államtitkára beszédében kiemelte, a magyarok más nemzeteknél jobban megértik a lengyeleket, és jobban együtt éreznek velük, évezredes hagyomány, hogy a magyarok és a lengyelek együtt sírnak és nevetnek, együtt küzdenek és segítenek egymásnak.

A katyni mészárlás az egyik legembertelenebb tett volt a 20. században, még ma is értetlenül állnak előtte – jelentette ki. A múltat ugyan már nem lehet megváltoztatni – mondta –, de „a mi kezünkben van a jövő”.

Simicskó István hangsúlyozta, nincs még két nép a világon, amelyek között ilyen legendás barátság lenne. Ennek a kapcsolatnak az alapja az, hogy rengeteg hasonló vonás figyelhető meg a két nemzet történelmében, sorsában. Kifejtette, ilyen hasonlóság, hogy a megpróbáltatások ellenére megőrizték identitásukat, gyakran a nemzetközi nagypolitika áldozataivá váltak és a hitük a legnehezebb időkben sem hagyta el őket. Ezért a magyarok és a lengyelek „a lelkükben is hasonlóvá” váltak – fűzte hozzá. Az államtitkár megjegyezte, 1940-ben Katynban több magyar áldozat is volt a sok ezer kivégzett között.

Jan Stanislaw Ciechanowski, a lengyel háborús veteránok és az elnyomás áldozatainak minisztere magyarul elmondott beszédében azt mondta, Katynban a lengyel értelmiség legjobbjait végezték ki, és a társadalom azóta is a bűntény hátterének teljes feltárására törekszik. Ebben a lengyelekkel szolidárisan küzdött sok magyar is – mondta. Példaként említette Esterházy Jánost, akinek – mint fogalmazott – tanúságtétele példája a becsületnek, a két nemzetet összekötő barátságnak.

Mint kiemelte, a két nép közötti kapcsolat újabb bizonyítéka, hogy a magyarok „odaadással ápolják a szörnyű tragédia emlékét”. A lengyelek mindig emlékeznek a hős magyarokra is, akiket kivégeztek Katynban – tette hozzá.

A koszorúzással egybekötött megemlékezésen mások mellett részt vett Csomós Miklós főpolgármester-helyettes, Bús Balázs Óbuda-Békásmegyer kereszténydemokrata polgármestere, Menczer Erzsébet (Fidesz), Óbuda országgyűlési képviselője, valamint Schiffer András és Kukorelly Endre LMP-s országgyűlési képviselők.

Katynban, valamint két másik helyen (Harkov mellett és Mednojében) a szovjet belügyesek csaknem 22 ezer lengyel tisztet, tartalékos tisztet, földbirtokost, tisztviselőt, a lengyel polgári elit sok képviselőjét ölték meg 1940 tavaszán.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!