A romaholokauszt áldozataira emlékezünk

A romaholokauszt áldozatairól emlékeznek meg mától hétfő estig az ország több pontján. Az évforduló alkalmából az Országos Cigány Önkormányzat péntek délben koszorúzással egybekötött gyászünnepséget tart a Dohány utcai székházánál a kormány és a parlamenti pártok, valamint a diplomáciai testületek képviselőivel. A Roma Polgárjogi Alapítvány és a Holocaust Közalapítvány hétfőn, a romaholokauszt emléknapján a IX. kerületi Nehru parton, a romaholokauszt emlékműnél tart gyászünnepséget; beszédet mond Kállai Ernő kisebbségi ombudsman is.

Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Pécsett, a Gandhi Közalapítvány által szervezett megemlékezésen mond beszédet, majd ellátogat az ország első, roma diákok számára alapított gimnáziumba.
    
Vasárnap a fővárosban a Bakáts téri Assisi Szent Ferenc-templomban imaórát tartanak a romaholokauszt hatvanhatodik és a kislétai gyilkosság első évfordulója alkalmából. A liturgiát Székely János, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia cigánypasztorációért felelős püspöke vezeti, igét hirdet Balog Zoltán református lelkész, társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár és Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke.
    
A fővárosi Tűzraktérben hétfőn rendhagyó gyermekprogramokkal emlékeznek meg a romaholokauszt áldozatairól. Megemlékezéseket tartanak a hétvégén az ország több városában is.
    
Az európai központi ünnepséget az egykori auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor területén, ahol 1944. augusztus 3-ra virradóra több mint háromezer cigány férfit, nőt és gyermeket mészároltak le, szintén hétfőn rendezik meg több állam kormányának és romaszervezeteinek képviselőivel.
    
A romaholokausztról 1972 óta emlékeznek meg a Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának határozata alapján. A második világháború idején meggyilkolt romák számát félmillióra becsülik. Magyarországról 23 ezer cigányt deportáltak, közülük 21 ezren az auschwitz-birkenaui táborban haltak meg.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!