Civil szervezetek a közép-európai megbékélésért

Öt ország civil szervezeteinek és egyesületeinek képviselőit látta vendégül a héten Strasbourgban Surján László kereszténydemokrata EP-képviselő. A Szerbiából, Romániából, Ukrajnából, Szlovákiából és Magyarországról érkezett civilek egy többnapos nemzetközi konferencián vettek részt, melyen Közép-Európa népeinek mindennapjairól osztották meg véleményüket. A delegáció hallgatóként és előadóként is részt vett az EP frakcióközi Kisebbségügyi Munkacsoportjának ülésén.

„Nem reális a média által közvetített, többségében negatív kép a többség és kisebbség együttéléséről. Igenis vannak pozitív példák, sikeres együttműködések” – derült ki a Nemzetek közötti együttélés pozitív aspektusai – a többségi nemzet szemszögéből címmel megtartott európai parlamenti nyilvános vitán.

Reimer Böge német néppárti EP-képviselő a Schleswig-Holstein régióban, a dán-német határ mentén élő népek együttélését; Mario Mauro olasz néppárti delegációvezető pedig a példaértékű dél-tiroli modellt mutatta be a hallgatóságnak. Mindkét képviselő a többségi nemzet tagjaként hangsúlyozta: „A békés együttélés őszinte, mindennapi igyekezetet kíván. Demokráciánk alapja a jó kisebbségvédelmi politika, de a nyújtott kiváltságokkal egyéni célok helyett valóban a közösség érdekeit kell szolgálni”.  

A nemzetközi delegáció hallgatóként és előadóként is részt vett az EP frakcióközi Kisebbségügyi Munkacsoportjának ülésén. Ana Patarcic, a szerbiai Fokus Alapítvány képviselője több, általuk vezetett ifjúsági programot ismertetett, melyekkel az intézmény az Észak-Vajdaságban élő magyar, szerb és horvát fiatalokat fogja össze. Galó László és Martin Horansky a szlovákiai magyar és szlovák egyetemisták közös programjairól, együttéléséről beszélt, valamint annak a veszélyéről, hogy a nagypolitika konfliktusai miként szivárognak le a közemberig. „Szlovákia valódi problémáival foglalkozzunk, ne pedig a művi úton, hangulatkeltés céljából kreáltakkal!” – hangsúlyozták a felszólalók. Henkel Beatrix a kárpátaljai helyzetet mutatta be a résztvevőknek; Alina State és Zsigmond József pedig a romániai ifjúság mindennapjairól, román-magyar diákok közös programjairól számolt be, kiemelve: „Mi együtt akarunk élni, s nem csupán egymás mellett”.  

A négynapos látogatás záró rendezvényeként pénteken a Kárpát-medencében élő népek együttélésének kihívásairól, nehézségeiről, valamint a Charta XXI Mozgalom szerepéről és lehetőségeiről tanácskoznak a civilek a németországi Offenburgban. A Surján László által életre hívott Charta XXI Mozgalom civil összefogásra buzdít; emberek között hidak építését szorgalmazza, s célja kiemelni az együttélés kérdését a politika örvényeiből, ezáltal megtalálni az együttélés örömét. Az elmúlt másfél évben többnemzetiségű kerekasztal-beszélgetéseket (Nagymegyer, Szabadka, Beregszász, Kolozsvár, Lendva, Brüsszel), egy az Európai Parlamentben útjára bocsájtott vándorkiállítást (Hidak Európa Népei Között) és számos civil rendezvényt tudhat maga mögött a mozgalom. Tíz nyelven működő honlapján (www.chartaxxi.eu) eddig mintegy 2800 ember adta nevét a megbékéléshez.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!