ÚJABB MEGHÖKKENTŐ MAI HISTÓRIÁK (III.) – A „KERESZTYÉNÜLDÖZÉS VILÁGINDEXE 2019” TOVÁBBI ELEMZÉSE

Előző két cikkünkben (Elképesztő keresztyénüldözés a 21. század elején – 245 millió az üldözött, 10 967 a meggyilkolt, testi bántalmazást szenvedett - bekefy.agnusradio.ro – 2019.01.29 – EZ VALÓBAN DÖBBENETES MAI HISTÓRIA: A KERESZTYÉNÜLDÖZÉS VILÁGINDEXE 2019 ELEMZÉSE NYOMÁN – MEGLEPETÉSEK: INDIA, KÍNA NEGATÍV FELJÖVŐBEN – bekefy.agnusradio.ro – 2019. 02. 11.) beszámoltunk Olvasóinknak arról, hogy az Open Doors nemzetközi szervezet közzétette 2019-es jelentését, számait, statisztikáit, listáit a keresztyénüldözés tendenciáiról az előző év során. Kiváltképpen 50 országban nagy a veszélyeztetettségük a keresztyéneknek. A jelentés 2018 októberéig vizsgálta az adatokat egy évre visszamenően, s azokat értékelték ki a szakemberek az elmúlt két hónapban, illetve a legfrissebb adatokkal egészítették ki az előzőeket. A korábbihoz viszonyítva a vizsgált időszakban 245 millió keresztyén szenved el a világ különböző részein nagyon erős vagy extrém üldözést. Gyakorlatilag ez annyit tesz, hogy 9 keresztyénből egyet hite miatt diszkriminálnak vagy üldöznek a világon. Írtunk azokról a módszerekről, szempontokról, melyek alapján a világindex elkészült, valamint elemeztük a vallási tolerancia tekintetében szembetűnően romló indiai helyzetet. E cikkünkben tovább folytatjuk a világindex elemzését, Kína és Mexikó negatív feltörekvését vesszük szemügyre.

(Forrás:https://www.opendoors.ch/news/index-2019-die-verfolgung-nimmt-weiter-zu)

 

Mexikó és Kína negatív karrierje

 

Előző cikkünkben jeleztük azt a negatív ranglistát, melyben azt a sorrendet állítottuk fel objektív mutatók alapján, hol, melyik országban a legerőteljesebb a keresztyének elleni fizikai erőszak, testi sértés, megbotozás, el egészen az élet- és tulajdon ellenes cselekményekig. A maximálisan 16,667 ponttal „értékelhető” módon ezt Pakisztánban és Nigériában követték el 2018-ban. Majd a Közép-Afrikai Köztársaságban, 16,1 mutatóval. Aztán Egyiptom következik 15,9 ponttal, Mali jön utána 15,4 ponttal. Meglepő és döbbenetes, hogy a sokvallású, évezredek óta a világvallások földjének tekintett INDIA a következő, 15,2 ponttal. 7. és 8. helyen Etiópia és MEXIKÓ áll, ami utóbbi ország esetében szintén meghökkentő, 13,5 ponttal. 9. helyezett a negatív listán Szíria, 10. szintén meglepetésként KOLUMBIA, 12,6 ponttal. 11. Burma 11,1 ponttal, 12. az összesített negatív világranglistán első helyezett Észak-Korea, ahol a diszkrimináció más formái dívnak elsősorban (munkatáborok, egyéb hátrányos diszkrimináció), ponthozadéka 10,9. 13-14. helyezett a nyers életellenes erőszaklistán az üldözési világindex második helyezettje, Afganisztán, valamint Szudán, mutatójuk 10,6 pont. 15. Jemen 10,4 ponttal, 16. KÍNA 10,0 ponttal. India helyzetét ebből a szempontból az előző anyagban megtekintettük, most Mexikóra és Kínára koncentrálunk.

 

Mexikó Etiópiával a 7-8. helyen a keresztyének elleni testi erőszakban – szervezett bűnözés és korrupció a fő motívum

 

Bár Mexikó a keresztyének elleni üldözési világindexen a 39. helyen áll, mégis az erőszak mutatói alapján a 8. helyre tornázta fel magát. Az üldözés hajtóerői között szerepel a szervezett bűnözés és a korrupció. A keresztyének sokszor kerülnek összeütközésbe bűnöző csoportokkal, melyek főként a fiatalságot veszélyeztetik, illetve a drogkereskedelemben vesznek részt. A különféle keresztyén közösségeknek ugyanis sok drogrehabilitációs állomásuk, telepük van. Ez olyan kihívás a drogkereskedők és drogtermelők részére, amire a legkeményebb eszközökkel, gyilkosságokkal, csonkolással, állandó fenyegetéssel reagálnak ezek a bűnözői csoportok.

 

Jelentős az etnikai indítékú keresztyéngyűlölet is. A 20105. évi népesség összeírás szerint a mexikói lakosságnak 21,5%-a bennszülött népcsoportokhoz tartozik. Ezek közösségeiben hagyományos törzsi, csoportnormák, törvények uralkodnak, s ezek szabályozásába az állam csak igen ritkán avatkozik be. Akik Jézus Krisztust élő hittel követik, főként a protestáns felekezetek tagjai, gyakran szenvednek el kőkemény diszkriminációt, fenyegetést, fizikai erőszakot testileg, és materiális objektumaik, templomaik, lakásaik, üzleteik, javaik ellen. Gyakori a lelkészek, papok elleni erőszak is. Három szövetségi államban, Mexikó, Hidalgo és Tlaxcala Államban a katolikus főpásztorokat nem engedték misézni 2018 áprilisában, ugyanebben az időben 3 katolikus papot megöltek. Az egyiket elhurcolták, a másikat gyülekezeti irodájában lőtték le, a harmadikat egy Mexikó városban található templomban szúrták le. 2018 februárjában katolikus papokat öltek meg bűnözőbandák, de az erről való nyilvános megszólalást az illetékes területi püspöknek megtiltották kormányzati helyről. Főként a narkó elleni fellépés követel számos halálos áldozatot a római katolikus és más felekezetek tagjai részéről.

 

Protestáns hívőket főként az etnikai gyűlölet elleni fellépésük miatt érnek súlyos hátrányok, a testi erőszak különféle formái. A büntetés eszközrendszere igencsak „gazdag”: a pénzbüntetéstől kezdve az elszigetelés, a szociális alapellátásokból való kiszorítás (kikapcsolják a vizet, az elektromosságot), a börtön, a megverés eszközén át az ingó-ingatlan tulajdonuk, vagyonuk elleni bűncselekmények egész sora szerepel az eszközök között.

 

A szekuláris intolerancia és a bűnbakképzés a támadás eszközrendszerének része. A legutóbbi politikai választások során jelentek meg az olyan érvek, melyek szerint „a keresztyén templomok a potenciális politikai bűnözés melegágyai”. Rögtön éles kritika, sőt fizikailag is érzékelhető támadás, inzultus éri azokat, akik hitük és meggyőződésük alapján olyan témákban fogalmaznak meg és mondanak el nyilvánosan véleményt vagy kritikát, mint az élet védelme, az abortusz, a házasság, és a család.

https://2.bp.blogspot.com/-NJE5hlLyJJQ/XGSfBWu3I2I/AAAAAAAAVxo/NVtUKrMQv8Y8TUs72Mfmf1peRmXXGg-1gCLcBGAs/s1600/th%2B%25286%2529.jpg

Várhatóan a mexikói súlyos keresztyénellenesség továbbra is fennmarad. A legutóbbi 13,5 pontos erőszakindex az előző évi, 2017. évi 10,4 pontról rukkolt elő újabb helyeket. Az új kormányzat szembesült azokkal a hatalmas problémákkal, melyeket a gyengén teljesítő gazdaság, a növekvő államadósság, a közszolgáltatásokba elhelyezett kevés befektetés, a hatalmas korrupció jelent. Ez előrevetíti azt a megalapozott prognózist, hogy ilyen helyzetben a keresztyének helyzete belátható időn belül nem fog jobbra fordulni, továbbra is a társadalmi nehézségek bűnbakjai szerepébe nyomja őket az intoleráns etnikai gyűlölet és a drogkereskedelem mindent átszövő korrupciós világa.

 

Kína: a puha, de következetesen diszkrimináló állam – kommunista hatalmi törekvések, vallási nacionalizmus – digitalizált keresztyénség „kontroll”

 

 

Azzal együtt, hogy Isten különleges történelmi csodájaként Kínában már közel 130-150 millió keresztyén él, részben földalatti bázisgyülekezetekben, részben legalizált, törvényesen regisztrált egyházakban, melyek toleránsak a kínai hatalom iránt, s hovatovább a hatalmas ország lesz a világ harmadik, legtöbb keresztyént számláló régiója, a helyzet messzemenően nem rózsás. Hiába a cseresznyefák és más gyümölcsfák szépséges virágzása! Legalábbis egyelőre ez csak esztétikai érték, nem valódi közösségi békeszimbólum! Nyilvánvalóan a növekvő számot, amely a minőségből a minőségbe (nem csak mennyiségből minőségbe) való átfordulás lelki forradalma a vörös sárkányok árnyékában, kényszerítette rá a kínai kommunista kormányzatot az 2018 február eleji új vallásügyi törvény meghozatalára, melyben sok kedvezményt ígérnek arra az esetre, ha a földalatti közösségek felszínre jönnek, s természetesen ezzel kontrollálhatóvá teszik magukat. A helyzet mégsem változott látványosan, mivel sok tízmillióan maradtak „föld alatt”, akik tisztában vannak azzal, hogy csak lelkiismereti és hitbeli döntésük megtagadásával lehet ezt a felszínre lépést, „átvilágítást” vállalni. Ezért inkább nem lépik meg ezt a törvényileg csábítgató, szirénhangos csalogatást. De a törvény nem csak a csalogatás és ígérgetés, hanem a szankciók kemény, máskor nagyon rafinált eszközével is él. Sok helyen még regisztrált egyházakkal, gyülekezetekkel is megtették az új törvény bevezetése óta, hogy hitoktatásban nem részesíthetik a gyermekeket, és fiatalokat, keresztyén óvodákat és vasárnapi iskolákat is zárattak már be. Nyári táborok szervezését akadályozták, tették lehetetlenné, kiskorúak nem vehetnek részt istentiszteleten, misén. Úgy látszik, a hatalmat egyre inkább zavarja a közel 6 000 katolikus templom létezése, s a közel 60 000 protestáns imaház, templom működése.

 

Kína a vallásüldözési indexnek a 27. helyén áll, de az erőszakos, személyellenes bűncselekmények tekintetében feljött a 10,0 pontos 16. helyezésre, ami nem semmi az 50-es listán. Apróság, de sértő és a keresztyén értékrendnek messzemenően ellene mond, hogy a templomokban az egyházi zászlónak vagy a keresztnek láthatóan fölébe kell helyezni a kínai állami vörös lobogót, és az istentisztelet kezdetén el kell énekelni a kínai nemzeti himnuszt. Volt olyan katolikus templom, ahol az államelnök képét kellett a Jézust ábrázoló festmény helyére tenni. A legújabb fejlemény értelmében a Vatikán és a Kínai Népköztársaság közötti közeledés jegyében a Vatikán nem él vétójogával a kommunista hatalom által preferált püspöki kinevezéseknél.

 

A közép-kínai Henan Provinciában a templomok 60%-át bezárták. A keleti parton, Zhejiangban számos keresztet kellett eltávolítani templomok tornyából. Az új törvényi szabályozás szerint a templomokban megfigyelő kamerákat kell felszereltetni, melyeken keresztül a hatóságok láthatják, kik vannak a hívők között, mit prédikálnak a lelkészek. Peking egyik legnagyobb, 1500 hívőt számláló házi gyülekezetében az egyházközségi elöljárók nem voltak hajlandók hozzájárulni ilyen kamerák elhelyezéséhez, inkább elfogadták, hogy bezáratják templomukat. Sokszor nevetséges okokkal, pl. elégtelen tűzoltókészülék miatt nagy összegű büntetést róttak ki egy-egy gyülekezetre, illetve templomi alkalmaikat betiltották. Egy idő óta a Bibliák internetes letöltését és keresztyén könyvek rendelését neten betiltották. A vizsgált időszakban jó néhány keresztyén misszionáriust utasítottak ki az országból.

 

A motivumokat elemezve, az OpenDoors az üldézes okai között legfőképpen a kommunista hatalmi egyeduralmi törekvéseket, az iszlám keresztyénellenességet, a vallásilag motivált nacionalizmust, a „sinializációt” emeli ki. Ugyan a vizsgált időszakban nem állapítható meg keresztyének elleni fizikai erőszak, de javaik, tulajdonaik, épületeik, templomaik, intézményeik ellen igen. Sok tartományból érkeztek jelzések keresztyének megbüntetéséről, bebörtönzéséről, letartóztatásáról, hatósági vegzálásokról, piszkálódásokról. Különösen ilyen okként szolgál számukra pl. külföldiek részvétele istentiszteleteken, külföldi médiumok megjelenése, túl nagy létszámú látogatottsága a templomi, gyülekezeti alkalmaknak, kínai misszionáriusok felkészítése, kiküldése valamilyen országba. A Kínai Kommunista Párt minden eszközzel biztosítani akarja a teljes kontrollt gyülekezetek, keresztyének felett, erről szól az egyik pártjelentés: „A Kommunista Párt Központi Bizottsága gondoskodik olyan háttérről, melynek segítségével a vallásos keresztyének a pártot a legfőbb tekintélynek ismerjék el”. Ezzel célba vették a keresztyének számára legalapvetőbb hitbeli és erkölcsi normát, mi szerint Isten áll egyedül mindenek fölött és élén. A jövőt illetően összefoglalva azt lehet valószínűsíteni, hogy a kani Nagy Fal még intenzívebben fog működni, ennek elektronizált hatalmas megfigyelőrendszerével, behatolva gyülekezeti terekbe, családi otthonokba. Ugyanakkor számolni lehet továbbra is az elektronikus kontroll mellett az internet korlátozással, mindennemű elektronikus levelezési forma teljes kontrollján túl időszaki tilalmakkal is. Digitalizált keresztyénüldözés 21. formája ez. Ennek ellenére Isten hatalmas csodája az, ami és ahogyan a keresztyénség növekedésnek indult Kínában. Lesz még jó néhány meglepetésben részük ottani keresztyén testvéreinknek, de nekünk is! Figyelő szemetek Pekingre vessétek! 
(Folytatjuk)

Szemleíró: Dr. Békefy Lajos, a KDNP Protestáns Műhely külügyi titkára

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!