Tényferdítő újságírás

Miután Magyarországon állítólag megszűnt a sajtószabadság, a média bizonyos ága-boga új utakat keresett magának. A tényfeltáró újságírás legjobb hagyományira gondolva, de a tények iránt a lehető legkevesebb érdeklődést tanúsítva megalkotta a tényferdítő újságírás fogalmát. Sajnos, amint a Semjén Zsolt ellen indított hajszából látszik, nemcsak elméletben. Annyira abszurd volt a Semjén Zsolt elleni plágium vád, hogy magam csak viccként tudtam értelmezni.

Ennek megfelelően reagáltam rá a facebookon: maga vád is plágium, hiszen még a szerző neve is megegyezik a Schmitt elleni hajszát kezdeményező nevével.

A fejlemények viszont fontosak. Most megírták a lapok, hogy az egész támadás alaptalan. Ide plagizálok egy ezt taglaló cikkből:

Nincs Semjén-féle plágiumügy, és nem tudok arról, hogy az egyetem bármiféle vizsgálatot folytatna - jelentette ki Fokasz Nikosz, az ELTE szociológiai tanszékének vezetője. Az egyetemi tanár - akinek a miniszterelnök-helyettes a tanítványa volt - szerint a Népszabadság előző napi cikke alapján félreérthető kép alakult ki. Jelezte: éppen külföldi útjáról tért vissza, és nem tudott arról, hogy a nevével összekapcsolva jelenik meg írás.

Fokasz Nikosz úgy fogalmazott: a véleménye teljes egészében megegyezik Hiller István (MSZP), volt oktatási miniszter véleményével, aki azt mondta, hogy ez egy sikertelen felmelegítése egy korábbi kísérletnek. A dolog egy lapon sem említhető Schmitt Pál ügyével- jelentette ki.

A tanszékvezető határozott álláspontja, hogy Semjén-féle plágiumügy nincs. Úgy fogalmazott: Semjén-ügy nincs, médiaügy van.

Az igazságkeresés álcája mellett politikai támadás indult valaki ellen. A politikai vita teljesen megengedett, lehet bárkit bírálni, és egy politikusnak ezt el is kell tudnia viselni. Ezt azonban nem kellene egy másik területhez kapcsolva igazságkeresésnek álcázni - vélte.

Fokasz Nikosz megjegyezte: Semjén Zsolt a tanítványa volt, és nagyon jó emlékeket őriz róla, és ezt a véleményét akkor sem hajlandó megváltoztatni, ha esetleg azóta bizonyos konkrét politikai nézetekben az álláspontjuk "nem lenne azonos".

A szociológiai diplomamunkájáról elmondta: ritka, de nem rendkívüli, hogy két bíráló ennyire eltérően ítélje meg a dolgozatot, és az egyik elégtelent, a másik jelest adjon. Az ő témavezetői gyakorlatában is volt erre példa.

Eddig tart a „plagizált szöveg”, a rend kedvéért elárulom, a hvg.hu volt a forrás.

Ezzel be is fejezhetnénk, de ne sikkadjon el a lényeg. Van ugyanis egy pont, ahol nem értek Fokasz Nikosz professzor úrral egyet: Az rendben van, hogy a politikai vita megengedett, az is kulcskérdés, hogy bárkit lehessen bírálni. Eleget éltem abban a világban, amelyben erről álmodni sem lehetett, elég, sőt sok is volt belőle. De a politikai vitát politikusoknak s nem a sajtónak kellene lefolytatnia. A tényfeltáró újságírás a demokrácia fontos eleme. Az egész világ a demokrácia ünnepeként élte meg, hogy Nixon elnök annak idején lemondásra kényszerült. A politika esetleges támadásai ellen védeni kell a tényfeltáró újságírókat. Ez a védelem azonban nem egyirányú utca. Amennyiben nem tényeket tárnak fel, hanem hamis vádakat fogalmaznak meg, a védelem a megtámadottnak járjon. Szégyen egy lapnak, ha tényfeltárók helyett tényferdítőknek ad teret, és szégyene annak a politikai erőnek is, amelyik a nyílt és tisztességes verseny helyett politikai bozótharcosok aknamunkájára támaszkodik.

A professzor nyilatkozott: Semjén-ügy nincs, médiaügy van. Hogy a HVG megsértette-e a miniszterelnök helyettes ellen indított hajszával a jelenleg hatályos médiatörvényt, nem tudom. Nem is nekem kell eldöntenem. Ám, hogy a Deák féle egymondatos sajtótörvényt - hazudni pedig nem szabad - meggyalázta az biztos. Kár, hogy ez a valaha jobb napokat látott orgánum idáig süllyedt.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!