Forrás: Magyar Hírlap Online
A Hajdú-Bét károsultjainak többsége már keresztet vetett annak a 13 milliárd forintos hitelezői igényből rájuk eső részre, amellyel a baromfióriás cég adósuk maradt – de még nem mindenki adta fel a reményt! Többen is bírósághoz kívánnak fordulni, s polgári perben követelni jogos jussukat. Ennek a keresetnek az az alapja, hogy álláspontjuk szerint bizonyítható: a Hajdú-Bétben minősített többségi – 75 százalékot meghaladó – tulajdona volt a Wallis csoportnak. Márpedig, ha így van, akkor a csődtörvény értelmében a minősített többséget birtokló tulajdonos korlátlan felelősséggel tartozik a társaság minden olyan kötelezettségéért, amelyet a felszámolási eljárás során az adós vagyona nem fedez.
A pert fontolgató, a Magyar Hírlapnak név nélkül nyilatkozó károsultak szerint a Hajdú-Bét közgyűlési jegyzőkönyvei kétséget kizáróan bizonyítják, hogy a Wallis, illetve a Wallis ciprusi vagyonkezelő-adóoptimalizáló cége, a Vitonas Investments társasági jogi értelemben nem két cég. A Vitonasnak ugyanis a Wallis volt a többségi tulajdonosa a Hajdú-Bét felszámolásának elrendelése idején, márpedig – a csődtörvény értelmében – ha a kapcsolt vállalkozásban (a Vitonasban) a Wallisnak 50 százalékot meghaladó részesedése volt, akkor a kapcsolt vállalkozás hajdú-bétes tulajdoni részesedését hozzá kell adni a Walliséhoz.
A Wallisnak és a Vitonasnak együtt minősített többsége – egyetemleges felelőssége – volt a Hajdú-Bétben egészen 2003. december 29-ig (lásd grafikonunkat). A felpereseknek tehát tulajdonképpen csak azt kellene bizonyítaniuk, hogy a Wallis és a Vitonas – a felszámolási eljárásban – nem két különálló cég, vagyis üzletrészeik a csődtörvény szerint összeadódnak.(...)
A 2003. novemberi közgyűlésen a Wallis és a Vitonas még a szavazatok 95,4 százalékával rendelkezett – rajtuk kívül csak egy kisrészvényes volt jelen –, a 2004. január 22-i, a Hajdú-Bét önfelszámolásáról döntő közgyűlésen azonban már csupán 66,4 százaléka volt a Wallis-Vitonas párosnak. A két időpont között a két főrészvényes úgy próbált megszabadulni részvényeitől, mint a süllyedő hajó személyzete a rakományától. A Vitonas "tengerbe dobott" 20,3 százaléknyi részvénypakettjét a szintén Wallis-érdekeltségű Rába Holdig Limited vásárolta fel ugyanarról a ciprusi címről, ahol a Vitonast is jegyezték és jegyzik.
A Magyar Hírlap A birodalom botlásai című cikke itt olvasható.