Forrás: MTI
A Professzorok Batthyány Köre tiltakozik a nemzetközi felsőoktatási intézményekről szóló törvényjavaslat ellen, amely meghatározhatatlan minőségű, ismeretlen forrásokkal gazdálkodó intézmények létesítése előtt nyitná meg az utat – közölte a szervezet a Magyar Távirati Irodával.
Az alapítás lehetősége ellen önmagában nincs kifogásuk, ha az új intézményeknek a magyar alapítású intézményekkel azonos feltételeket kell teljesíteniük, erről azonban szó sincs – jelentették ki állásfoglalásukban.
Véleményük szerint a törvény meghatározatlan minőségű, ismeretlen forrásokkal gazdálkodó, a hazaiakkal nem biztosítottan azonos versenyfeltételekkel működő intézmények létesítése előtt nyitná meg az utat.
A tervezet szerint a nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények valamiféle kivételezett kategóriát alkotnának, amelybe jelentős erőfeszítések árán egy magyar intézmény is bekerülhet, de ha nem eléggé „külföldies”, akkor elveszítené kiváltságait, és visszahullana a közönségesek közé. A folyamat előbb-utóbb odavezetne, hogy a magyar adófizetők pénzén bizonytalan színvonalú, mintegy területen kívüli státuszt élvező külföldi felsőoktatási intézményeket tartanánk fenn külföldi és magyar diákok számára, ezzel teljesen értelmetlenül szolgálva külföldi érdekeket – hangsúlyozták.
A módosítást elvetette a parlamenti ellenzék is. Hoffmann Rózsa KDNP-s képviselő korábban magyarellenes lépésnek nevezte a javaslatot. Közölte: a magyar felsőoktatás - elsősorban személyi - körülményeit kellene javítani a versenyképesség érdekében, és nem arra volna szükség, hogy külföldi egyetemek telepedjenek Magyarországra. Az elmúlt négy évben ugyanis megnégyszereződött a hallgatói létszám, miközben az oktatói létszám stagnált.