<p>kdnp.hu</p><p>Forrás: MTI </p>
Mindenki úgy kalkuláljon, hogy egy kormányváltással, 2010 nyarán megszűnik a nemzetközi felsőoktatási intézményekről szóló törvény, ha azt a parlament elfogadja – jelentette ki Kósa Lajos (Fidesz), a cívisváros polgármestere a Debreceni Egyetem előtt tartott mai sajtótájékoztatóján. Mint mondta, a magyar felsőoktatás helyzetén rontana, ha a kormány beengedné a rendszerbe az „ilyen-olyan, ellenőrizhetetlen hátterű” egyetemeket és képzéseket, amelyek a magyar adózók pénzén kifizetett normatívából képeznének külföldi diákokat. Ha bevezetik, akkor a Fidesz hatalomra kerülése esetén azonnal, visszamenőleges hatállyal megszünteti ezt a helyzetet – tette hozzá, majd arra hívta fel a kormányt, hogy „ahogy hatalmon maradásukban, úgy a felsőoktatásban is egy évre tervezzenek”.
Pósán László, az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes tagja elmondta: „világos, hogy az SZDSZ az MSZP-kormány továbbéléséért nyújtott segítségének az árát kéri meg ezzel a törvényjavaslattal”. Szavai szerint a magyar felsőoktatásban végzetes folyamatokat akarnak elindítani a szocialisták és a szabad demokraták. Az egyetemek privatizációját most cselekkel akarják véghezvinni: 2005 óta a mindenféle beruházásokkal már adósságcsapdába üldözött egyetemeknek tavaly a kezébe adták az ingatlanokat és egyéb felsőoktatási vagyonokat, tehát azok eladhatók lesznek.
Úgy vélte, hogy ennek a folyamatnak lenne utolsó állomása a külföldi egyetemek és diákok beengedése a magyar felsőoktatásba, hiszen az csak a magyar intézmények és hallgatók kárára történhetne, hisz az amúgy is szűkös forrásokból még kevesebb jutna nekik, ez ellen pedig a Fidesz fel fog lépni. „Ez versenyhelyzetet eredményezne, de úgy, hogy a magyarok lábát megkötnék, a külföldiek meg még 200 méter előnyt is kapnának” – tette hozzá Pósán László.