Forrás: mno.hu
Hazánkban a pénzügyi világválság kommunikációja első megjelenésétől fogva azonnal a politikai csatározások retorikai terepévé és eszközévé vált, a politikai érdekek és szándékok rendre felülírták a válsághelyzet korrekt bemutatásának szempontjait, állapítja meg a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) most közölt, 2008 augusztusa és decembere közötti időszakot felölelő tanulmánya.
Ami a kormányoldal ténykedését illeti az összefoglaló szerint a hivatalos kommunikáció október 10-ig tagadta vagy bagatellizálta a pénzügyi világválság veszélyeit. Ehelyett arról beszélt, hogy két év sikeres kormányzásának köszönhetően az ország „túl van a nehezén”, 2009-re gyorsul a gazdasági növekedés és erősödik a jólét. Azt a tényt, hogy a Gyurcsány-kormány üzenetei utólag hamisnak bizonyultak, súlyosbítja, hogy – a BKF tanulmánya szerint – augusztusban és szeptemberben már több szakértő és médium figyelmeztetett a pénzügyi világválság közeledtére. A kormány azonban október 10-ig olyan nyilatkozatok sorát tette, amelyek gátolhatták a lakosság tisztánlátását.
Az elemzés szerint a Fidesz már jóval a pénzügyi világválság Magyarországra történő „berobbanása” előtt is aktívan próbálta bevinni a válság témakörét a hazai közvéleménybe. Ám augusztusban és szeptemberben többnyire még az ellenzéki párt sem a közelgő pénzügyi világválságról beszélt, hanem egy olyan szociális és gazdasági krízisről, amelynek előidézéséért Gyurcsány Ferenc elhibázott gazdaságpolitikája a felelős. A Fidesz ezután is konzekvensen azt kommunikálta, hogy a nemzetközi krízis nem okozója, hanem csupán leleplezője volt Magyarország államcsőd közeli helyzetének.
Olvassa el a teljes cikket!