Hazánk kilép az ENSZ globális migrációscsomag-elfogadási folyamatából – jelentette be szerdán Szijjártó Péter. A külügyminiszter hangsúlyozta: a világszervezet a korábbiakkal ellentétben kötelezővé tenné a dokumentumot, amelynek bevándorláspárti tartalma ellentétes az ország biztonsági érdekeivel.
kdnp.hu – MTI
Magyarország kilép az ENSZ globális migrációscsomag-elfogadási folyamatából – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tegnapi kormányülés utáni sajtótájékoztatóján. – Számunkra Magyarország és a magyar emberek biztonsága az első számú kérdés, és ez a dokumentum teljes mértékben ellentétes az ország biztonsági érdekeivel – tette hozzá a tárcavezető. Mint mondta, a kormány álláspontja szerint a migrációs paktum szemben áll a józan ésszel és az európai biztonság helyreállításának szándékával is. – Magyarország nem tartja magára nézve irányadónak azokat a célokat és elveket, amelyeket ez a csomag kinyilvánít, továbbá nem vesz részt az ENSZ-tagállamok állam- és kormányfőinek decemberi marrákesi csúcstalálkozóján, és ha végül a világszervezet közgyűlése határoz a dokumentumról, akkor hazánk nemmel fog szavazni – sorolta Szijjártó a döntéseket.
A magyar diplomácia vezetője rendkívül veszélyesnek és elfogultnak nevezte a dokumentumot, amely a migrációt ösztönzi. Szavai szerint a csomag alapállása az, hogy a bevándorlás jó és kivédhetetlen jelenség.
– A kormány ezt az alapvetést elfogadhatatlannak tartja, és olyan rossz folyamatként tekint a migrációra, amelynek rendkívül súlyos biztonsági aspektusai vannak – fogalmazott a politikus. A migrációs paktum kifogásolt pontjaiként a politikus kiemelte: a dokumentum szorgalmazza, hogy minden egyes migránst a célország saját állampolgárainak biztosított szolgáltatással azonos minőségűnek kell megilletnie a migrációs folyamat teljes időszaka alatt.
– A határvédelemre inkább emberi jogi kérdésként tekint a csomag, a migránsok számára tartott képzési programokat ír elő, valamint bővíti a panasztételi lehetőségeket a nemzeti hatósági eljárásokkal szemben, és a befogadókapacitások növelését is célozza – sorolta tovább a tárcavezető. Szijjártó Péter megjegyezte: a vita során arról volt szó, hogy jogilag nem lesz kötelező a csomag, ám végül mégis előírták a végrehajtását.
A tárcavezető felidézte: a csomag készítésekor előterjesztették a magyar kormányzat 12 pontos javaslatát, ám mivel az ENSZ tagállamainak döntő többsége kibocsátója a migrációs folyamatoknak, a dokumentum alapvető emberi jogként tekint a bevándorlásra, ez pedig homlokegyenest ellentétes egyébként a nemzetközi jogban megfogalmazottakkal.
– A dokumentum azonban nem foglalkozik azoknak az embereknek a valóban létező alapvető emberi jogával, akik semmi mást nem akarnak, mint nyugalomban, biztonságban élni a saját hazájukban – fűzte hozzá a külügyminiszter.
Még tavasszal számoltunk be róla, a Soros György Nyílt Társadalom Alapítványok az ENSZ stratégiai partnerének számítanak. A tőzsdespekuláns által támogatott szervezetek – mint például a Helsinki Bizottság – közreműködnek a migráció előmozdításában. A világszervezet és a Soros-alapítványok közti személyi összefűződésekre példa, hogy az ENSZ migrációért felelős különleges képviselője, Louise Arbour korábban a Soros György által pénzelt brüsszeli székhelyű – politikai befolyásszerzésre törekvő, aggályos tevékenységű – Nemzetközi Kríziscsoport vezérigazgatója volt, és a tőzsdespekuláns személyesen tüntette ki az asszonyt az egyeteme által megítélt díjjal.
Kofi Annan egykori ENSZ-főtitkár egy 2004-es beszédéből pedig az derült ki, hogy már akkoriban a migráció elősegítését tervezte a világszervezet.