Megváltozik a döntéshozatal a fővárosban

Forrás: MTI

Az új Fővárosi Közgyűlésben csak akkor kap majd többséget egy előterjesztés, ha a képviselők többsége mellett annyi kerület polgármestere is megszavazza, amennyi együttesen a főváros teljes lakosságszámának több mint felét kiteszi: ez az úgynevezett kettős többség elve. A vasárnapi önkormányzati választás eredménye szerint a kormánypártoknak megvan a kettős többségük a közgyűlésben, ha kerületi polgármestereik egységesen szavaznak.

A Fővárosi Közgyűlés a főpolgármesterből, a 23 kerület polgármesteréből, valamint a - polgármesterjelöltekből álló - kompenzációs listáról bejutott politikusokból áll össze.

A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint a 33 tagú Fővárosi Közgyűlésbe a Fidesz-KDNP 20, az MSZP 5, a DK és az Együtt-PM 2-2, az LMP, a Jobbik, a DK-EGYÜTT-PM-MSZP közösen, valamint - az ottani polgármestert jelölő - soroksári civil szervezetek 1-1 képviselőt küldhetnek.

Budapest lakossága idén január elsején 1 744 665 volt, a kettős többséghez szükséges lakosságszám tehát 872 333.

A közgyűlésbe bejutott Fidesz-KDNP-s polgármesterek által vezetett kerületekben 1 272 162 ember él. Azaz ha a kormánypárti polgármesterek egységesen szavaznak, akkor megvan a kettős többségük.

A júniusban elfogadott törvény szerint a 33 tagú Fővárosi Közgyűlésnek a főpolgármesteren kívül tagja a 23 kerületben megválasztott polgármester, kilenc mandátumot pedig a vesztes polgármesterjelöltekre leadott töredékszavazatok alapján osztanak szét a listák között.

A fővárosi kerületek eltérő lakosságszámából adódó, a választójog egyenlőségének sérelmét eredményező állapot kiegyenlítésére vezette be a törvényhozó azt a döntéshozatali szabályt, amelynek értelmében a Fővárosi Közgyűlésben csak akkor kapja meg egy javaslat a szavazatok többségét, ha az egyszerű többség – 33 tagú testületben 17 képviselő – mellett a főváros teljes lakosságszámának több mint a felét kitevő népességű kerületek polgármesterei is megszavazzák.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!