A hit csak önkéntes lehet

Tizenhat törvényjavaslat módosítói indítványait vitatja meg keddi ülésén a parlament. A lelkiismereti és vallásszabadságról szóló törvényjavaslat részletes vitájában Lanczendorfer Erzsébet közölte: a kereszténydemokraták azt vallják, a hit csak önkéntes lehet. 

Tizenhat törvényjavaslat módosítói indítványait vitatja meg keddi ülésén a parlament. A képviselők elsőként a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról, az alapvető jogok biztosáról, valamint az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló előterjesztések, valamint a lelkiismereti és vallásszabadságról szóló törvényjavaslat részletes vitáját folytatták le.

Répássy Róbert államtitkár a statisztikai célra begyűjtött adatok nem kizárólag statisztikai célra történő felhasználása mellett érvelve a többi között a levéltári felhasználást említette. Hozzátette: az adatkezelőnek kell bizonyítania azt, ha egy hozzájárulás megszerzése lehetetlen vagy aránytalan költséggel jár. Mint mondta, a kifogásolt jogszabályrészek az uniós irányelvek átültetését jelentik, amelyeket a jogalkotó a lehető legfinomabb eszközökkel ültette át.
    
A fideszes Csöbör Katalin azt emelte ki, hogy az állam világnézeti semlegessége nem jelent társadalmi közömbösséget. Az állam és egyház szétválasztását nem szabad az egyház és társadalom szétválasztásával összekeverni, hozzátéve: az egyházak társadalomban betöltött szolgáló szerepe nélkülözhetetlen. Az iskolák egyházaknak történő átadása kapcsán azon szocialista javaslatot, hogy az államnak kötelessége legyen minden iskolával rendelkező településen biztosítania egy világnézetileg semleges intézményt is, egyenesen abszurdnak tartotta. Frakciótársa, Kővári János arról a szocialista felvetésről, hogy a népszámlálás során ne kelljen megnyilatkozni arról, ki milyen vallású, azt mondta: gyakorlati oka van a kérdésnek, az egyházfinanszírozáshoz és egyéb feladatokhoz szükségesek ezek az adatok. A politikus fontosnak tartaná, hogy a közpénzek felhasználásáról az egyházaknak is el kelljen számolniuk a megfelelő hatóságok felé.
   
Lanczendorfer Erzsébet, azt kérte a szocialista politikusoktól, hogy ne legyen kettős mérce. Azokért nem aggódnak, ahol csak önkormányzati iskola van, és a szülők egyházi nevelést szeretnének gyermeküknek? A kényszerhittérítés kapcsán azt mondta, a kereszténydemokraták azt vallják, a hit csak önkéntes lehet. Hozzátette: az, ha egyházi iskolába járnak a gyerekek, nem válik kárukra.

Az államfő jogállásáról és javadalmazásáról szóló indítvány részletes vitájában Salamon László (KDNP) elmondta: azt a passzust törölné a sarkalatos törvényből, amely szerint a köztársasági elnöknek minden naptári évben 40 munkanap szabadság jár. A kormánypárti politikus ezt azzal indokolta: az államfő megbízatástól idegenek a munkajogban megszokott szabályok. Hangsúlyozta azt is: mivel a köztársasági elnök szabadidejét teendői határozzák meg, nem véletlen, hogy az alkotmány csak az államfő akadályoztatása esetére tartalmaz helyettesítésére vonatkozó rendelkezést, a szabadság azonban nem minősül annak.

Az új nemzedék ügye, a kormányzati munka értékelése, a kormány társadalompolitikája, a piacfelügyelet és a bukaresti nagykövet egyik nyilatkozata szerepelt a napirend előtti felszólalások témái között kedden reggel a parlamentben. Új nemzedék, régi fejetlenség címmel elmondott felszólalásában az LMP-s Vágó Gábor azt mondta, túlkínálat van a kormányban az ifjúság ügyéhez értő szakpolitikusokban, de nem tudni ki vezeti a szektort: a közigazgatási tárca miniszteri biztosa vagy az erőforrás-minisztérium egyik államtitkársága. Rétvári Bence, a közigazgatási tárca államtitkára kiállt a közigazgatási tárcánál készült vitairat mellett, mondván, az fontos kérdésekkel foglalkozik. Hangsúlyozta, hogy a kormány egész politikáját igyekezik úgy alakítani, hogy a fiatalok érdekeit szolgálja.

Lezsák Sándor fideszes képviselő a parlamenti és a kormányzati munka éves értékelésének szentelve felszólalását azt mondta, úgy látja, az emberek többsége belátja a kormány súlyos terheit, és méltányolja erőfeszítéseit. Kiemelte egyebek között a külpolitika keleti nyitására, a falu és a vidéki Magyarország támogatására, valamint a kabinet családpolitikai intézkedéseire. Rétvári Bence reagálásában azt mondta, két fő problémát, egy rövidebb és hosszabb távút igyekezett a kormány megoldani: az államadósság miatti elszegényedés megakadályozását és a negatív népesedési folyamatok megfordítását, például a családi típusú adózás feltételeinek megteremtésével. Megjegyezte, a kormány aktivitásához nem férhet kétség. Minőségben és mennyiségben egyaránt jobb tevékenységre törekednek, mint elődeik.
    
Spaller Endre (KDNP) "Piacfelügyelet egészségünk és biztonságunk érdekében" címmel elmondott beszédében arra buzdított, minél többen vegyenek részt Magyarország új, köztávú fogyasztóvédelmi stratégiájának vitairata véleményezésében. Ángyán József vidékfejlesztési parlamenti államtitkár - a képviselőhöz hasonlóan szintén kitérve a közelmúltbeli járványra, amelyben öt országban több mint 3700-an betegedtek meg és 43-an haltak meg - kiemelte: Magyarországot a járvány nem érte el, bár gazdasági hatásai 8-12 milliárd forintot jelentettek a zöldségágazatban; a történtek azonban egyfajta "eszmélést" indítottak el, felhívva a figyelmet az élelmiszer-biztonságnak a nemzetbiztonságéhoz hasonlítható jelentőségére.

Forrás: MTI

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!