Szemléletváltás a fogyasztóvédelemben

Habis László, a KDNP vezérszónoka, az őszi önkormányzati választásokról szóló beszámoló általános vitájában kiemelte: a tavalyi változások hatására lehetővé vált, hogy a helyi önkormányzati testületek létszáma átlagosan egyharmadával csökkenjen. A KDNP elfogadásra javasolja a jelentéseket és a határozati javaslatot. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár egy napirend előtti felszólalásra reagálva kijelentette: a kormány is komolyan veszi a nők esélyegyenlőségét. Hozzátette, a közéletben valóban alulreprezentáltak a nők, bár kvóta bevezetését nem támogatja e tekintetben. Spaller Endre kereszténydemokrata képviselő üdvözölte, hogy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság irányítását Pintér István főigazgató vette át, akinek tevékenysége nyomán nem a büntetések kiszabása vált elsődlegessé, hanem az, hogy a hivatal együttműködjön a közérdek és a tisztességes vállalkozások védelme érdekében az érintettekkel.

Az MSZP és az LMP a módosító javaslatok elfogadásától tette függővé, hogy tudja-e támogatni a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosítását - derült ki annak keddi, részletes vitájában a parlamentben. Rétvári Bence államtitkár a vitában elhangzottakra reagálva azt mondta, a törvény része egy tavaly szeptember 1-jén indult folyamatnak és idén január elsején folytatódott. Azt mondta, hogy az Ab korábbi döntésének megfelelően visszaálltak a közigazgatási hivatalok, a kormány felállította a kormányhivatalokat. Kitért a tervezett, Nemzeti Közszolgálati Egyetem felállítására is. Megjegyezte, hogy etikai kódex-szel, előremeneteli lehetőségekkel is azt ösztönöznék, hogy jó képességű fiatalok válasszák a közszolgálati munkát.

A Magyarország területén szolgáló külföldi katonák joggálásáról szóló, az államhatárról rendelkező, valamint a vízkárelhárítás hatékonyabbá tételéről szóló törvények módosításainak részletes vitáival folytatódott az Országgyűlés munkája kedden délután.

Volner János (Jobbik) hozzászólásában megköszönte, hogy a kormány néhány jobbikos módosító indítványt "befogadott" a törvényjavaslathoz, ugyanakkor más módosítók elfogadását is sürgette.

Simicskó István a Honvédelmi Minisztérium (HM) államtitkára válaszában elmondta: a 20 benyújtott ellenzéki módosító indítványból hármat - kettőt Volner Jánostól, egyet pedig Dorosz Dávidtól (LMP) - fogadott el az előterjesztő. A kétharmados többséggel elfogadható nemzetközi szerepvállalással kapcsolatban a kormánypárti politikus leszögezte: ez azért nem lehetséges, mert ezt nemzetközi szerződések szabályozzák. A kötelező nyilvántartásba rögzítés alsó határának csökkentése Simicskó István szerint aránytalanul több költséggel járna és a HM nem lát közvetlen összefüggést a WikiLeaks-botrány és a nyilvántartásban rögzítés ideje között.
   
Befejezte a tavaly őszi önkormányzati választásokról szóló beszámoló általános vitáját az Országgyűlés kedden; a képviselők ezt követően a költségvetési és az államháztartási törvények módosításának, valamint a házszabály módosításának részletes vitájával folytatták a munkát kora délután. A Fidesz, az MSZP, a KDNP és az LMP vezérszónokai közölték, megszavazzák az október 3-i önkormányzati választásokról, illetve a területi és az országos kisebbségi önkormányzati képviselők 2011. január 9-i választásáról szóló beszámolót. A Jobbik az erről szóló keddi parlamenti vitában a választási rendszert kritizálta.

Habis László, a KDNP vezérszónoka kiemelte: a tavalyi változások hatására lehetővé vált, hogy a helyi önkormányzati testületek létszáma átlagosan egyharmadával csökkenjen. A kormánypárti képviselő vitatta az MSZP-s Varga Zoltán álláspontját, miszerint a változások összességében nem eredményeztek egy racionálisabb, olcsóbb testületi munkát. Közölte: az igazságügyi miniszter által megalkotott rendeletek jól szolgálták a választások törvényes lebonyolítását. Mint mondta, a testületi létszámcsökkenés okán valamennyi településen meg kellett állapítani az új testületek létszámát, amit határidőre mindenhol elvégeztek; megtörtént az egyes választókerületek és szavazóköri határok változtatása is. A KDNP elfogadásra javasolja a jelentéseket és a határozati javaslatot.

A választások törvényesen zajlottak le - hangzott el a tavaly október 3-i önkormányzati választásokról, illetve a területi és az országos kisebbségi önkormányzati képviselők 2011. január 9-i választásáról szóló beszámolókban kedden a parlamentben, ahol az Országos Választási Bizottság (OVB), a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) képviselője és a kisebbségi biztos is felvetette egyes szabályok módosításának szükségességét.
  
A tavaly októberi önkormányzati választások rendben, a jogszabályi előírásoknak megfelelően zajlottak le - mondta a közigazgatási és igazságügyi miniszter által készített beszámolót ismertetve Szabó Erika államtitkár. Közölte, hogy a választók 3.163 polgármestert, főpolgármestert, 16.902 települési önkormányzati, 391 megyei közgyűlési képviselőt, valamint 33 fővárosi közgyűlési tagot választottak meg, a választásra vonatkozó új szabályok eredményeként jelentős mértékben - 25.964-ről 17.338-ra - csökkent az önkormányzati képviselők száma. Az OVB elnökéhez hasonlóan az államtitkár is problémának nevezte, hogy egyes településeken a választások előtt megnőtt a betelepülők száma, akadt olyan település, ahol a lakosságszám a háromszorosára nőtt.

Akár örvendetes is lehetne, hogy mintegy 13 százalékkal nőtt a települési kisebbségi önkormányzatok száma, de más megvilágításba helyezi ezt a tényt, hogy a kisebbségi közösségek is indokolatlannak nevezik a választói aktivitás ilyen mértékű növekedését - mondta a kisebbségi országgyűlési biztos. Kállai Ernő hozzátette: a kisebbségek megítélése szerint a megválasztott önkormányzatok egy része nem tekinthető a kisebbségi önigazgatás valós szervének. Az ombudsman szerint a visszaéléseket segítheti elő, hogy bárki, egy írásos nyilatkozatot követően jogosulttá válik a kisebbségi választói jegyzékbe való bekerülésre.

A gazdaság helyzetéről, a magyar termelőkről, a fogyasztóvédelemről, a líbiai mentőakcióról és a hátrányos helyzetű nők oktatáshoz való hozzáférésének problémáiról beszéltek a kedden napirend előtt felszólalt képviselők az Országgyűlésben.

Az LMP-s Osztolykán Ágnes a hátrányos helyzetű lányok és asszonyok oktatáshoz való hozzáférési lehetőségeiről beszélt, kitérve arra: a roma és hátrányos helyzetű nőket súlyosan érinti e téren az esélyegyenlőtlenség. Kérte, hagyjanak fel az oktatást sújtó költségvetési megszorításokkal. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár kijelentette, a kormány is komolyan veszi a nők esélyegyenlőségét. Megnyugtatásul elmondta, Magyarország a nők oktatásban való részvétele terén nem áll rosszul, a felsőoktatásban, a gimnáziumokban több a nő, és a tudósképzésben is eléri a női hallgatók száma csaknem az 50 százalékot. Hozzátette, a közéletben valóban alulreprezentáltak a nők, bár kvóta bevezetését nem támogatja e tekintetben.

Spaller Endre kereszténydemokrata képviselő üdvözölte, hogy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság irányítását Pintér István főigazgató vette át, akinek tevékenysége nyomán nem a büntetések kiszabása vált elsődlegessé, hanem az, hogy a hivatal együttműködjön a közérdek és a tisztességes vállalkozások védelme érdekében az érintettekkel. Czomba Sándor egyetértett azzal, hogy tavaly nyáron szemléletváltás következett be a hivatalnál, a súlyos szankciók helyett a felvilágosítás, a vállalkozások képzése került a középpontba.

Lemondásra szólította fel Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert Szekeres Imre. Czomba Sándor államtitkár reagálásában rámutatott: az államháztartás uniós módszertan szerinti hiánycélja a GDP 2,94 százaléka, amivel a kormány először teljesíti a maastrichti kritériumoknak megfelelő 3 százalék alatti hiányt. Az elmúlt nyolc év alatt szétrabolták az országot - fogalmazott az államtitkár, aki szerint a szocialisták tehetnek arról, hogy szükség van az egyensúly megteremtését szolgáló intézkedésekre.

Z. Kárpát Dániel gazdasági protekcionizmust sürgetve bírálta, hogy a magyar termelők szerinte Brüsszelnek vannak kiszolgáltatva. Ángyán József államtitkár szerint a képviselő által vázolt folyamatok egy részéért nem a mostani kormány a felelős. Mint mondta, patrióta gazdaság- és társadalompolitikára van szükség, és az Orbán-kormány így fog eljárni, kitérve arra: tisztítani kell a saját piacot, definiálni fogják a magyar termék fogalmát, adó kivetését tervezik az egészségre káros élelmiszerekre, valamint az ötezernél kisebb lélekszámú településeken a helyi élelmiszer-feldolgozás és -értékesítés kapacitásait bővíteni fogják.

A Terrorelhárítási Központtal együttműködő líbiai magyar nagykövetség és konzulátus munkatársainak önfeláldozó munkáját dicsérte egyebek mellett Gruber Attila (Fidesz) a hétvégi mentőakció eseményeit felelevenítve. Magyarországnak végre olyan kormánya van, amely egyetlen polgárát sem hagyja bajban semmilyen helyzetben, és mindenkiért elmegy, ha kell a világ végére is. Németh Zsolt külügyi államtitkár egyedülálló, a magyar diplomácia történetében páratlan akciónak nevezte a mentést. Jelezte, egyelőre továbbra is nyitva marad a líbiai magyar nagykövetség.

kdnp.hu
Forrás: MTI
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!