A visegrádi négyek elutasítják a menekültkvótákat

Az Európai Unió által szorgalmazott menekültkvótákat elutasító közös álláspontot fogalmaztak meg a visegrádi négyek (Szlovákia, Magyarország, Csehország és Lengyelország) pénteken Pozsonyban tartott kormányfői szintű találkozójukon, amelyen Lengyelországot Tomasz Siemoniak miniszterelnök-helyettes, nemzetvédelmi miniszter képviselte.

Az Európai Unió által szorgalmazott menekültkvótákat elutasító közös álláspontot fogalmaztak meg a visegrádi négyek (Szlovákia, Magyarország, Csehország és Lengyelország) pénteken Pozsonyban tartott kormányfői szintű találkozójukon, amelyen Lengyelországot Tomasz Siemoniak miniszterelnök-helyettes, nemzetvédelmi miniszter képviselte.


Orbán Viktor miniszterelnök, Francois Hollande francia államfő, Robert Fico szlovák, Bohuslav Sobotka cseh és Ewa Kopacz lengyel miniszterelnök a visegrádi négyek (V4) miniszterelnökei és a francia államfő részvételével tartott tanácskozáson Pozsonyban 2015. június 19-én. (MTI Fotó: Koszticsák Szilárd)

„Elutasítjuk a kötelező kvótákat, mert úgy hisszük, hogy amit az Európai Bizottság javasol, az ellentétben van az önkéntességnek az Európai Tanács által képviselt elvével" – szögezte le Robert Fico szlovák kormányfő a tanácskozást követő közös sajtótájékoztatón a tárgyalás témáit és eredményeit ismertetve.

Hozzátette: kiemelten foglalkoztak azzal, hogy Magyarországot milyen rendkívüli – Olaszországnál és Görögországnál is nagyobb – mértékben érinti az illegális bevándorlás problémája, és egyetértettek abban, hogy ezt a különleges helyzetet mindenkinek figyelembe kell vennie.

Orbán Viktor: nem várunk európai válaszra a menekültválság kezelésében

A magyar kormány nem vár európai válaszra a menekültválság kezelésében, az államnak ugyanis elsőrendű kötelessége a határai megvédése – jelentette ki Orbán Viktor pénteken Pozsonyban a Globsec biztonságpolitikai fórumon.

A magyar kormányfő erről a visegrádi négyek vezetőinek délutáni közös előadáspaneljén beszélt, ahol elmondta: a bevándorlás kérdése rendkívül összetett, van erkölcsi, gazdasági, demográfiai és biztonsági dimenziója, a lényeg azonban az, hogy az illegális határátlépés bűncselekmény, amelyet meg kell akadályozni.

A magyar-szerb határon tervezett kerítés felállítását a miniszterelnök technikai kérdésnek nevezte, s kijelentette, a fő szempont a határőrizet fenntartásának a kötelessége.

A "Dinamikus Visegrád: Energia, Növekedés, Versenyképesség" című panelbeszélgetésen Orbán Viktor azon véleményének is hangot adott, hogy egy ország jólétének legfőbb előfeltétele a stabil vezetés. Kifejtette, hogy az Európában népszerű szemlélet szerint a vezető feladata "mindössze" az intézmények irányítása, s amíg jól mennek a dolgok, ezzel nincs probléma. Mindazonáltal ha egyszer komolyabb probléma merül fel, az intézmények nem működnek megfelelő hatékonysággal, ezért a legfontosabb kihívások kezeléséhez erős vezetőkre van szükség.

A panelbeszélgetés röviddel a V4-es csoport kormányfőinek és Francois Hollande francia államfőnek a pozsonyi várban tartott találkozója után kezdődött.

Orbán Viktor: nem várunk európai válaszra a menekültválság kezelésében

Az illegális bevándorlás bűncselekmény, és Magyarország nem engedi meg, hogy határain bűncselekményeket kövessenek el, ezért a határait és ezzel Európa külső határait is meg fogja védeni – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő pénteken Pozsonyban a visegrádi négyek (V4) miniszterelnöki szintű tanácskozását követő sajtótájékoztatón.

Orbán Viktor rámutatott: ma az európai országok közül Magyarországra nehezedik a legnagyobb migrációs nyomás, hiszen az idei év első öt hónapjában több mint 50 ezer bevándorló érkezett, több, mint Olaszországba vagy Görögországba.

A magyar miniszterelnök újságírói kérdésre elmondta: Magyarország nem fog segítséget kérni határai megvédéséhez, mert kötelességének tekinti, hogy azt megtegye.

A visegrádi négyek – Szlovákia, Magyarország, Csegország és Lengyelország – Pozsonyban tartott kormányfői szintű találkozóján, amelyen Lengyelországot Tomasz Siemoniak miniszterelnök-helyettes, védelmi miniszter képviselte, a résztvevők közös, elutasító álláspontot fogalmaztak meg az Európai Unió által szorgalmazott menekültkvótákkal szemben.

„Elutasítjuk a kötelező kvótákat, mert úgy hisszük, hogy amit az Európai Bizottság javasol, az ellentétben van az önkéntességnek az Európai Tanács által képviselt elvével" – szögezte le Robert Fico szlovák kormányfő a tanácskozást követő közös sajtótájékoztatón a tárgyalás témáit és eredményeit ismertetve. Hozzátette: kiemelten foglalkoztak azzal, hogy Magyarországot milyen rendkívüli mértékben érinti az illegális bevándorlás problémája, és egyetértettek abban, hogy ezt a különleges helyzetet mindenkinek tekintetbe kell vennie.

A Szlovákia V4-es elnökségének lezárása alkalmából tartott találkozó második részében Francois Hollande is részt vett. A francia államfő az Európába irányuló, fokozódó menekültáradat problémájával kapcsolatban kijelentette: teljesen egyetért azzal a V4-ek által megfogalmazott nézettel, miszerint Európának elsődlegesen a migráció kiváltó okaira kell megoldást találnia. Rámutatott: Franciaország is osztja azt a véleményt, hogy a menekültkvótákat nem lehet a valóságba átültetni, ugyanakkor azon a véleményen van, hogy a kérdés kezelésében az önkéntes alapú szolidaritásnak meg kellene jelennie.

A tanácskozáson az illegális bevándorlás mellett az energiabiztonság és az energiaunió kérdései, Görögország jövője, valamint a végéhez közeledő szlovák és a júliusban kezdődő cseh V4-es elnökség eredményei, illetve célkitűzései is terítékre kerültek.

Az energiaunióval kapcsolatban Orbán Viktor ismertette Magyarország álláspontját, miszerint Budapest támogatja az energiaunió létrehozását, de az energiaár képzésének, illetve az energiaellátás összetételének kérdésében ragaszkodik a nemzeti hatáskör megtartásához. „Ez azt jelenti, hogy mi a nukleáris energiát a jövő energiájának tartjuk, és ebben a körben ez a gondolat egyáltalán nem idegen" – fejtette ki Orbán Viktor.

Mint elmondta, a tanácskozáson arra a magyar álláspontra is rávilágított, hogy a jövőben legalább egy, stratégiai jelentőségű – magyar nemzetbiztonsági és európai biztonsági szempontból egyaránt fontos – csővezetéknek déli irányból kell gázt szállítania Közép-Európába. „Bennünket minden megoldás érdekel" – szögezte le Orbán Viktor, rámutatva: Magyarország nem akar „elmenni" az európai politika által magára hagyott Nabucco program mellett.

A V4-es tanácskozás lezárása után a résztvevők átvonultak a Kempinski szállóba, ahol egy közös panelbeszélgetésen vesznek részt Közép-Európa legjelentősebb biztonság és külpolitikai fórumán, a Globsecen, amely ugyancsak pénteken kezdődött Pozsonyban.

Fico szerint Magyarország tiszteletet érdemel a menekültügy kezeléséért

Magyarország tiszteletet érdemel azért, hogy megpróbálja saját erőből megoldani az illegális bevándorlás következtében a határain kialakult helyzetet – vélekedett Robert Fico szlovák miniszterelnök a pozsonyi Globsec biztonsági konferencia péntek délutáni panelbeszélgetésén.

„Szeretném bizonyos értelemben kifejezni tiszteletemet Magyarország iránt. Arról ugyanis nem sok szó esik, hogy Magyarországra több bevándorló érkezett, mint Olaszországba vagy Görögországba. És nem voltak rendkívüli csúcstalálkozók, senki nem kért semmit. Most azonban, amikor a migránsok Görögországba vagy Olaszországba érkeznek, ráadásul kisebb számban, mint Magyarországra, ebből egyszerre világméretű probléma van" – mutatott rá a szlovák miniszterelnök.

Fico úgy vélte, hogy „Magyarország igyekszik erre a problémára önállóan reagálni, ami tiszteletet ébreszt" a világban.

A szlovák kormányfő szerint a migrációs problémával foglalkozó legközelebbi találkozókon és dokumentumokban a görögországi és az olaszországi helyzet mellett „a Magyarországon kialakult komoly helyzetről is beszélni kell".

Fico ugyanakkor leszögezte: teljes mértékben egyetért azzal, amit Orbán Viktor mondott a külső schengeni határ megvédésének szükségességével kapcsolatban. Szlovákiának a 98 kilométeres szlovák-ukrán szakaszon kell védenie a külső schengeni határt, ezért a problémát maga is nagyon jól ismeri – fejtette ki.

Pozsonyban pénteken nyílt meg a Globsec globális biztonsági konferencia, amelynek panelbeszélgetésén Bohuslav Sobotka cseh, Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök, valamint Tomasz Siemoniak lengyel miniszterelnök-helyettes, védelmi miniszter vett részt.


 

Megkezdődött Pozsonyban Közép-Európa legjelentősebb biztonság és külpolitikai fóruma

Az ünnepélyes megnyitóval pénteken délután hivatalosan is megkezdődött Közép-Európa legjelentősebb biztonság és külpolitikai fóruma, a Globsec, amelyet már tizedszer rendeznek meg Pozsonyban.

A háromnapos konferencia, amelynek az idén már ötödik alkalommal a pozsonyi Kempinski szálló ad otthont, rendkívüli biztonsági intézkedések mellett zajlik. A szlovák fővárosban péntek reggeltől több útvonalon forgalomeltereléseket léptettek életbe és Pozsony belvárosában a rendőrök és egyéb biztonsági személyzet jelenléte korábban alig látott méreteket öltött. A szigorú biztonsági intézkedések a Globsec konferencia mellett az azzal egy időben a pozsonyi várban zajló V4-es miniszterelnöki találkozónak, valamint azoknak az állam és kormányfői szintű bilaterális találkozóknak köszönhetőek, amelyek különböző pozsonyi helyszíneken zajlanak ugyancsak ezen a napon.

A Szlovák Atlanti Bizottság (SAC) által szervezett Globsecen előadások, kétoldalú tanácskozások és panelbeszélgetések maratonjára kerül sor, ezek vezető témái szinte kivétel nélkül az aktuális kül- és biztonságpolitikai kihívásokhoz kötődnek. A konferencián így terítékre kerül az ukrajnai helyzet, ennek tükrében Oroszország és az Európai Unió (EU) kölcsönös külpolitikája, az EU jövője és az unión belüli feszültségek, a visegrádi együttműködés aktuális kérdései és jövője, a menekült probléma kihívásai valamint az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet problémaköre és a jövő évi Varsóban megrendezésre kerülő NATO csúcsértekezlet célkitűzései is.

A Globsec pénteki programjának egyik kiemelkedő pontja a visegrádi négyek miniszterelnökeinek délutáni beszélgetéssel egybekötött közös előadáspanelje, amely közvetlenül a V4-es csoport kormányfőinek és Francois Hollande francia államfőnek a pozsonyi várban megvalósult találkozója után kezdődik. A konferencia első napján Magyarország képviseletében ugyancsak részt vesz Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is.

A Globsecen több mint hetven országból mintegy ezer vendég, köztük másfél száz újságíró részvételével számolnak a szervezők. A meghívottak között 12 elnök és miniszterelnöki van, köztük a V4-ek kormányfőin kívül a horvát, az észt, a grúz, a szlovák, a macedón és lengyel államfők, David Cameron brit kormányfő, az EBESZ és a NATO több vezető képviselője, és John McCain amerikai szenátor, volt államfőjelölt is.

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!