Zökkenőmentesebbé teheti az átállást a következő uniós költségvetési ciklusra az állami projektértékelői jogviszonyról, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló előterjesztés, amelyet kedden kezdett tárgyalni az Országgyűlés.
Juhász Hajnalka (KDNP), miniszteri biztos, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője
Juhász Hajnalka (KDNP) a módosítás mellett érvelve annak szükségességéről beszélt, hogy uniós támogatási ciklustól függetlenül rendelkezésre álljon a rendszer, amely eddig csak a 2014-2020-as időszakra vonatkozott.
Fontos szempontként említette a forrásfelhasználás és a hatékonyság magas színvonalát, ezek eszközeként szólt az ellenőrzés nívójának magas voltáról.
Ennek elemei közé sorolta, hogy a módosítás elfogadása után a központi államigazgatási szerveknél dolgozók is szerepet vállalhatnak a rendszerben, ahogy a vagyonkezelői alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény oktatója vagy tudományos kutatója is lehet projektértékelő.
Megemlítette: a módosítás kiterjeszti az elektronikusan intézendő ügyek körét a projektértékelésben, ezentúl felmondással is megszüntethetővé teszi ezt a jogviszonyt, valamint szigorít és jogkövetkezményt ír elő, ha valaki elmulasztja a vagyonnyilatkozat-tételt vagy a nemzetbiztonsági ellenőrzésben való részvételt.
*****************************
Hatékonyabban dolgozhatnak a fogyasztóvédők
Az unióban forgalomba hozott termékek kettős minősége elleni fellépés lehetőségét is tartalmazza a fogyasztóvédelmi törvények módosítása, amelyről kedden tárgyalt az Országgyűlés.
Juhász Hajnalka (KDNP) felidézte: olyan uniós irányelv született, amely Magyarország szempontjából kiemelt jelentőségű.
Számos fogyasztóvédelmi szabály mellett az egyik legnagyobb eredmény a kettős minőség tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattá minősítése - folytatta. Különböző összetételt az azonosnak látszó termékek esetében csak az országok eltérő szabályozása vagy az alapanyagok szezonalitása indokolhatja.
A javaslat a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszert is hatékonyabbá teszi, például kötelező elektronikus kézbesítést vezet be a békéltető testületeknél.
Az online kereskedelemben gyakorlatában fellépő problémákat is kezel a változtatás - mondta. A fogyasztónak például információval kell rendelkeznie arról, hogy magánszemélytől vagy kereskedőtől vásárol-e, fogyasztóvédelmi jogait ugyanis csak utóbbival szemben érvényesítheti.