A kormány bátorságát tükrözi az egészségügyi ellátórendszerről szóló jelentés elkészítése – mondta az egészségügyért felelős államtitkár újságíróknak szerdán, egy háttérbeszélgetésen, Budapesten.
kdnp.hu – MTI
Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott, „semmilyen olyan gond, probléma, feszültség nincs ma Magyarországon, amely az elmúlt hét évben jött volna létre” az egészségügyben, a problémák évtizedek óta fennállnak.
Azon lehet vitatkozni, hogy ezek megoldásában milyen sebességgel haladt a kormány – tette hozzá.
Az államtitkár azzal kapcsolatban beszélt erről, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ közzétette a Magyar egészségügyi rendszer teljesítményértékelési jelentése 2013-15 című dokumentumot honlapján. A Magyarországon most először elkészült átfogó jelentés 76 indikátort használ a 2013-15 közötti időszak elemzésére, és fogalmaz meg megállapításokat az ellátórendszerről, annak hozzáférhetőségéről, finanszírozásáról, a lakosság egészségi állapotáról és életkilátásairól.
Az államtitkár elmondta, a 2013-2015-ös éveket vesz górcső alá, és az adatok igazán akkor lesznek összehasonlíthatóak, ha minden évben elkészül ez a jelentés.
Ónodi-Szűcs Zoltán szerint az anyag azért készült, mert a kormány prioritásként nem az ellátórendszer érdekeit szeretné képviselni, hanem a betegekét.
Mint mondta, a magyar lakosság egészségi állapotáról és az egészségügyi ellátórendszerről készült 1200 oldalas jelentés azért készült, hogy javítani tudjanak a mostani állapotokon. „Olyan egészségügyi rendszer sehol nincs, amellyel mindenki elégedett” – mondta.
Ahhoz, hogy látni lehessen a beavatkozási pontokat, pontos, mérhető, nemzetközi standardok által mért adatokra van szükség – emelte ki az államtitkár.
Ónodi-Szűcs Zoltán megismételte, hogy csupán többletpénzzel nem fog változni az egészségügyi ellátás, ugyanakkor utalt arra, hogy az egészségügyi kormányzat sok kritikát kapott az elmúlt évben, azonban az ellátórendszer jobbá tételére irányuló konkrét szakmai javaslatot keveset.