Az NVI és az NVB teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségét

Forrás: MTI

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) és a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) is teljesítette az országgyűlési választással kapcsolatos, jogszabályban előírt adatszolgáltatási kötelezettségét. Az NVI az Állami Számvevőszéket (ÁSZ) tájékoztatta arról, melyik jelölt nem szerezte meg az egyéni választókerületben leadott érvényes szavazatok két százalékát, melyik jelölt vagy pártlista esett ki a választási eljárási törvény alapján.

A kampányköltések átláthatóvá tételéről szóló törvény szerint ezeknek a jelölteknek és listáknak ugyanis vissza kell fizetniük az állami kampánytámogatást. A választáson induló jelöltek fejenként egymillió forintos költségvetési támogatásban részesültek, és támogatást kaptak a listát állító pártok is.

Az NVI adatai szerint a választáson 101 jelölt lépett vissza és 1109 jelölt nem szerezte meg a választókerületben leadott voksok két százalékát.

Emellett az NVI tájékoztatta az ÁSZ-t az országgyűlési képviselők áprilisi választásán elinduló valamennyi egyéni választókerületi jelölt, jelöltet vagy pártlistát állító valamennyi párt, valamint nemzetiségi listát állító országos nemzetiségi önkormányzat elérhetőségi adatairól is.

Az ÁSZ-nak kötelezően, hivatalból kell ellenőriznie a választáson képviselethez jutó jelöltek elszámolását a központi költségvetésből juttatott támogatásokkal.

A Nemzeti Választási Bizottság is teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségét. Az NVB a Legfőbb Ügyészséget (LÜ) tájékoztatta arról, mely pártok indítottak jelöltet az áprilisi országgyűlési képviselőválasztáson. A pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény alapján ugyanis a bíróság az ügyészség indítványára megállapítja a párt működésének megszűnését, ha két egymást követő általános országgyűlési képviselői választáson nem állít jelöltet.

A Legfőbb Ügyészségnek már a birtokában van a négy évvel ezelőtti választáson induló pártok listája, hiszen azt akkor megkérte az NVB elődjétől, az Országos Választási Bizottságtól.

A 2010-es és a 2014-es választáson induló pártok listájának, valamint a nyilvántartásba vett pártok listájának egybevetésével határozza meg az LÜ azon pártok körét, amelyekkel szemben szükséges a keresetindítás, ez körülbelül egy hónapot vesz igénybe.

A majd meginduló peres eljárások jogerős befejezésének időpontja függ a bíróságok leterheltségétől, valamint az egyes ügyek egyedi körülményeitől is, de az esetek többségében egy-másfél éven belül várható.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!