Határnyitás-megemlékezés

Forrás: MTI

A magyaroknak különös és felemelő szerepük volt a két világrendszert elválasztó vasfüggöny lebontásában – mondta Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a páneurópai piknik 20. évfordulóján tartott Vasfüggöny-szobor avatásán, az intézmény előtt.

F. Kovács Attila Kossuth-díjas szobrászművész alkotásának leleplezését megelőzően a főigazgató arra emlékeztetett, hogy a két német állam újraegyesítési ünnepén, 1990-ben az akkori német kancellár, Helmut Kohl azt mondta: „a berlini fal lebontása Magyarországon kezdődött”.
    
Schmidt Mária arra is kitért, hogy a magyar nép és vezetői hatalmas kockázatot vállaltak, amikor Európa mesterséges kettéválasztásának megszüntetésében kezdeményező szerepet vállaltak a vasfüggöny lebontásával, és a keletnémet menekültek előtt megnyitották a határt Ausztria felé.
    
A főigazgató arról is beszélt, hogy a vasfüggöny mögött szabadságra és függetlenségre vágyó népek éltek, akik 20 éve újra szabadok és függetlenek, és összeköti őket a közös múlt, mert a határzár feloldása "megváltoztatta az életünket, a sorsunkká vált. A vasfüggöny csaknem fél évszázadig „fogságban tartott mindannyiunkat”, de ennek a történetnek happy end lett a vége.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!